Kablo Kesitleri ve Akım Taşıma Kapasiteleri Hakkında

q

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İlginiz için teşekkür ederim.
Sorumun cevabını buldum.
Örn.
1 Faz = 100A.
2 Faz = 100A.
3 Faz = 100A.
Çift Devre 3Faz ise = 2x100=200A.
iletkenin akım taşıma kapasitesi faz sayısı etkilemiyor.(havaii çıplak iletkenlerde)(alpek, plastik kılıflı vs haric).
Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Arkadaşlar kabloların akım taşıma kapasitelerini gösteren tabloya baktığımda görüyorum ki 1x120'lik kablo 390 A akım taşırken, 3x120+70'lik kablo 285 A akım taşıyor. Kesitler aynı olmasına rağmen arada bu kadar büyük bir fark olmasının teknik bir açıklaması var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

3x120 kablo daha fazla ısınacak, ayrıca damarların birbiri üzerinde, geçen akımdan dolayı, manyetik etki oluşacaktır. Bu etkenler de kablonun direncini artıracak, akım taşıma kapasitesini azaltacaktır.
1x120 kablo tesis edilirken ki dizilimi de akım taşıma kapasitesini değiştirir. Arasında boşluk bırakarak değilde üst üste tesis edilirse de kapasite azalır. Kablo üretici firma kataloglarında görebilirsiniz.

arkdşlar 2200 metreye elektrik hatdı ceksem gerilim düşümü olurmu hesabını yapıyorum tam bi sonuc alamıyorum yardımlarınız icin teşekkürler kolay gelsin

1. Gücünüz nedir? Onu belirtmelisiniz.
2- Çekilecek akım hesaplanmalı ve ona göre uygun kesitte kablo seçilmelidir.
3- Gerilim Düşümü kablo kesiti seçildikten sonra yapılır. İstenilen kriterlere uygunsa seçilir, aksi halde bir üst kesip seçilip UYGUN değerler bulunana kadar işlem tekrar eder.

Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur.

slm arkadaşlar siteyi sürekli takip eden biriyim asıl mesleğim bilgisayar ama bir sorunum var vardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

200 metre mesafeden elektrik pompası ile su çekeğim kanaldan bahce sulamak için elimde 3 kw trifaze motorum var( yeni monofaze motorda alabilirim güç 3 kw geçmeyecek) ben bu motoru evden beslemek istiyorum evimi yeni yaptırıyorum yani abone alacağım
ben trifaze beslersem mi
monofaze beslersem mi benim için ekonomik olur
ve kaçlık kablo çekmeliyim

1- Öncelikle sizin evinizde şebekeden gelen hat Monofaze mi Trifaze mi ? Onu kontrol etmelisiniz.
2- Evinizi yeni yaptıracağınızı söylediniz. Trifaze sistemlerde yük dengeli dağitılırsa daha iyi olur. Tabii bu birazda Talep Gücü ile alakalı.
3- Şu anda motorun üzerindeki etiketi görmediğim için kısaca şu uygulamayı yapabilirsiniz;Yazılı olan güç motorun mil gücüdür, şebekeden çekeceği güç değildir.
Verilenler P = 3 kW , L = 200 m, cos ϕ = 0,9 kabul ediyorum.

---Trifaze Sistem için;
P=√3xUxIxcos ϕ → I=P/(√3xUxcos ϕ) I=3000 / (√3x380x0,9) I=5.06 Amper
5x4 mm² N2XH kablo Toprakta 54 A çeker. Kaynak: [url][url]http://www.vatan.com.tr/Urunler.aspx?Kategori=2&UrunID=6&UrunAdi=N2XH[/url][/url]

Gerilim Düşümü : %e = (100xLxP) / (56xU²xS) →
%e = ( 100x200x3000 ) / ( 56x380x380x4 ) →
%e = 1.85 < %3 UYGUNDUR.

---Monofaze Sistem için; U =220 V alınacaktır.
P=UxIxcos ϕ den akımı bulunuz , uygun kablo kesitini seçiniz.
Gerilim Düşümü için de %e=(200xLxN) / ( kxUxUxS) formülünü kullanınız.

Seçtiğiniz değer %3 den küçük çıkarsa UYGUNDUR, değilse bir üst kesiti seçip işlemi %3 ten küçük çıkana kadar tekrar ediniz

Forum istatistikleri

Konular
128,270
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri