Kablo kesiti hesabı yardim lütfen !!!

Dino73

Üye
İşletme gücü 200 kw olan bir regülatöre 35 metre uzakta olan trafodan regülatöre kaçlık kablo kullanmamiz uygundur??

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
35 metre çok uzak bir mesafe değil abi..bu sebeple iletken secimi yaparken akim kontrolu yapacaksınız..200 KVA regülatör 160 kw ye tekabül eder..regulatorun cos fi degeri uzerinde yazar.ortalama 0,8 olarak hesapladim.güç formulu, p=u.i.cosfi.kok3
160=380.0.8.1,73.i
Buradan ı yanı akim yaklaşık 300 amper bulunur.tablo dan kablo akim taşıma kapasitelerine bakarsın.toprak altından mi yoksa havadan mi gelecek ona gore bulursun.

3*120+70 lık nyy kablo 315 amper toprak altında akim taşıyabilir..ama ben olsan bir üst kesiti tercih ederdim.yani 3*150+70

Moderatör tarafında düzenlendi:
70 mm² yeterli görünüyor. Regülatör kullandığınıza göre voltaj dengesiz. Gerilim çok düşük ve uzun süreli olabiliyorsa kesit daha da kalın olmalı

Pardon yazmışsın görmedim. Bende otomatik hesaplama da yapıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,224
Son üye
Emir123123

Yeni konular

Geri