Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

novram

Üye
Kablo Kesit ve gerilim düşümünü bulan program

Ekli dosyalar

• Gerilim_Due__351_uemue_Ve___304_letken_Kesit_Hesaplay__305_c__305__1.5.rar
    10.5 KB · Görüntüleme: 3,862
Moderatör tarafında düzenlendi:
Oncelikle paylasim icin tesekkurler...Faydali bir program...Ben bir iki noktayi eklemek istiyorum...Forumumuzda sozkonusu hesaplari pek cok arkadasimizin manuel olarak yapmis oldugu gorsel olarak da cok guzel ornekler mevcut...elki de en akillicasi hesaplari once el ile yapip sonra da boylesi programlara teyid ettirmek...Tufek icad oldu mertlik bozuldu tarzinda yaklasmiyorum olaya ama, el ile hesap yapmaktan vazgecemeyenlerdenim.Cunku boylesi programlar, degisken bir suru parametrenin hepsini icermeyebiliyor...( ornegin hava sicakligi,kompanzasyon durumu,OG mi AG mi oldugu, iletkenin bakir mi aluminyum mu oldugu vs. ) .
Ote yandan mesela sozkonusu hesap daha cok evsel (domestic ) tesisatlar icin gecerliolup, son pano ile alici yuk arasindaki oranlari iceriyor.Burdan ana panoya kadar ki mesafe de hesaba katilmali...
Ozetle bu tur programlar kesinlikle faydalidir ama kalemi de elden dusurmemek lazim derim.Paylasim icin tekrar tesekkurler.

hiçbirşey arkadaşıma katılıyorum her zaman yanımızda bilgisayar olmaya bilir.ve acil çözüm bulmamız gereken olaylar olabilir.müşteriye gidip bilgisayarda bi hesap yapayım diyemezsin .saygılar......

90 kw,50 mt ,% 3 için, 20 ( 25 ) mm2 kesit veriyor.Diğer programlarda ve hesaplamada 50 mm2 çıkıyor.
Arkadaşlarımın da değişik deneme yapmalarında fayda var.Programı, bir kez daha gözden geçirmekte
yarar var zannediyorum.

fahri yetiş ' Alıntı:
90 kw,50 mt ,% 3 için, 20 ( 25 ) mm2 kesit veriyor.Diğer programlarda ve hesaplamada 50 mm2 çıkıyor.
Arkadaşlarımın da değişik deneme yapmalarında fayda var.Programı, bir kez daha gözden geçirmekte
yarar var zannediyorum.

Sn. fahri yetiş, dediğiniz gibi programın önerdiği kablo kesiti 25mm2 bakır kablo. %3 gerilim düşümü için.
Siz daha iyi bilirsiniz ki kablo kesiti tayininde sadece gerilim düşümü hesabı yapmayız. Bir de Kablo Akım Taşıma Kapasitesi'ne (Isınma Bakımından Kontrol da deriz) bakarız.
Bu ve benzeri programlar hesabı sadece gerilim düşümüne göre yaptıkları için kısa mesafelerde pek güvenilir değil. Ancak uzun mesafelerde yaptığımız kesit hesabını kontrol için kullanılırsa daha güvenli olur.

Benim düşüncelerim bunlar.

gerilim dusumu hesabı yapıldıktan sonra akım hesabı yapılır kilic78 olarak bu programları gonderdım burda sonuc olarak 25 mm kablo cıkıyor gerılım dusumu olarak fakat akım hesabı yapılınca 50 mm lık kablo gerekiyor

arkadaslar gerilim düşümü hesaplanması akım değerinin hesaplanması eş deger katsayısı ve aydınlatma hesabı yapan programları olusturdum ilk başta biraz karışık gelebilir umarım işinize yarar saygılarımla elektrik elektronik mühendisi ihsan KILIÇ

pvc boruları icindeki iletken sayısı belirleme pvc borularının icindeki iletkenler ne cok sıkı olmalı iletkenlerden akım gectigi icin oluşacak ısıdan etkilenmemeli iletkenler nede cok geniş olmalı manyetik alandan dolayı iletkenlere oluşan manyetik alanı sıfırlamak için (faz-nötr)

Ekli dosyalar

• HESAPLAMA.zip
    18.3 KB · Görüntüleme: 0
  • pvc boru capları.zip
    6.5 KB · Görüntüleme: 0
Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaş lar haklısınız programda bazı eksiklikler var farkındayım örneğin akım taşıma kapasitesi gibi bunlar la ilgili iyi bir program üzerinde çalışıyorum maksat proje çizen arkadaşların hesaplamaları yaparken daha hızlı çalışmaları için yapılmıştır tabi sizdende yardım bekliyorum örneğin formülleri iyi bilen bir arkadaşımız formülleri yazsın bende programı hazırlayayım
vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkürler

Elektrikde olmazsa olmazlardan kablo secimi hesabı yapamamak içimde uhdedir aslında meslek lisesi mezunuyum okulda öğretildi ama biz ya hazlazlığımızdan yada kalın kafalılığımızdanmıdır nedir öğrenmedik.Burda bakındım ettim anlıyorum anlıyorum bir yerlere geliyor tıkanıyorum..Ezberde iyi değil öğrenmem lazım diğer türlü unutuyorum..Arkadaşlar bana izleyeceğim yolu (gerilim düşümü,eş zamanlılık kat sayısı,ve kablunun ısınma değerleri gibi işlemleri nasıl yapabileceğimi en basit ve açık olarak anlatabilecek varmı..Şimdiden çok teşekkür ederim..

merhaba arkadaşlar bu kablo kesit belirleme programını nasıl indirebilirim bu linkle indirilmiyor bu konuda bilgisi olan bir arkadaşımız cevap yazarsa sevinirim

Sn. abayasrin, dosya küçük olduğu için ilk mesaja ekledim. Oradan indirebilirsiniz.

herşey güzel arkadaşlarda 2 pcde açmayı denedim 1 tanesi avast 1 tanesi scan for antivirüs porogramları trojen vardiye açmıyo sadece bilginize belki bende sorun vardır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri