Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

Çevre aydınlatma için yapıldığında 3 faz gidecek ve dengeli paylaştırılacak olsa normal 3 faz üzerinden gerilim düşümü mü yapmalıyız

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
elimde 40 kw lık bir motor var ben bu motoru 100m uzaktaki bir panoya bağlayacağım kablomun kesiti ne olmalı? şimdi den yardımcı olanlara teşekkür ederim:.

3x25+16 mm2 kablo uygundur.

Ekli dosyalar

• Desteknik zip.rar
    9.5 KB · Görüntüleme: 251
Arkadaşlar aşağıdaki formülü bir formda görmüştüm, ben%e yi, %3 ü aşmaması olarak biliyordum, bilgisi olan arkadaşlar cevap yazabilirler mi?

%e = 0,0124 x L x P/s

motor yüklerinde gerilim düşümü %3'ü aşmamalıdır

%e=GERİLİM DÜŞÜMÜ
L=HAT UZUNLUĞU(METRE)
P=AKTİF GÜÇ (KW)
S=İLETKEN KESİTİ (mm2)

0,0124=BAKIR 3 FAZ İÇİN KATSAYI

0,074 =BAKIR TEK FAZ İÇİN KATSAYI
ORNEK:
25metre hat 6,7KW üç fazlı yuk için

%e=0,0124 x25 x 6,7/4 %e=0,5192<%3 OLDUĞUNDAN 4mm2 kablo çok rahat kurtarır
pratikte hiç bir sorun çıkmaz

Sigrota hesabı

P=1,73 x U x I x Cosf

6700=1,73x380xIx0, 80 I=12,7395 iki katı 25A'lik sigorta uygundur.

0.51925 KUCUKTUR 0.03 DEMİŞSSİNİZİ KUCUKMU ALLAHINIZI SEVERSENİZ BEN ANLAMADIM HİÇ BİŞEY E NIN FORMULUNU TAM BİÇİMDE YAZMAMISSINIZ BİR İKİNCİSİ KABLO KESITI FORMULUNE gEÇİŞ YAPMISSINIZ 3. SU P/s demişsiniz 4 u kafanızdan vermişsiniz :S anlamadım

arkadaşlar şimdi gerilim düşümü hesabı %u=0,0124.L.N/S tamam bu hesabı anladım uzun mesafe için uygun ama söyle bi sorunumuz var örneğin 1 metre mesafede 80 kwa alıcım var formüle göre sonuç şu 0,0124.1.80=0.992 daha kesite bölmeden uygun snuc cıkıyor yani ortada kablo yokken sonuç süper:) ksa iyi güzel uzun mesafede formül işe yarıyor peki kısa mesafenin bir hesabı var mı???

arkadaşlar şimdi gerilim düşümü hesabı %u=0,0124.L.N/S tamam bu hesabı anladım uzun mesafe için uygun ama söyle bi sorunumuz var örneğin 1 metre mesafede 80 kwa alıcım var formüle göre sonuç şu 0,0124.1.80=0.992 daha kesite bölmeden uygun snuc cıkıyor yani ortada kablo yokken sonuç süper:) ksa iyi güzel uzun mesafede formül işe yarıyor peki kısa mesafenin bir hesabı var mı???

Sadece gerilim düşümü hesabı yapılmaz. Akım kontrol hesabı da yapmanız gerekli:
Trifaze yük için: P=1,73.U.I.cosfi, monofaze yük için de P=U.I.cosfi 'den I'yı cekip çıkan sonuçla, gerilim düşümünden elde ettiğiniz kablonun akım taşıma kapasitesini kıyaslamalısınız.
Kullanılan kablo, hem gerilim düşümünü kurtarmalı hem de yükün çektiği akımı kaldırmalıdır.

bulaşık makinası için kablo kesit hesabı yaptım yinede bi dnışmk istedim sizlere yardımcı olursanız sevinirim 35 kw lık bulaşık makinası için yaptığım hesap.uzunluk 15metre 0.0124*35*15/4=1,6275 <3olduğu için 4mm2 kablo yetiyor yanlış bi hesap yoksa ve bildiğim kadarıyla doğrumuyum.

Son düzenleme:
bulaşık makinası için kablo kesit hesabı yaptım yinede bi dnışmk istedim sizlere yardımcı olursanız sevinirim 35 kw lık bulaşık makinası için yaptığım hesap.uzunluk 15metre 0.0124*35*15/4=1,6275 <3olduğu için 4mm2 kablo yetiyor yanlış bi hesap yoksa ve bildiğim kadarıyla doğrumuyum.

Gerilim düşümünde sorun yok. Ama kablo akım taşıma kapasitesinin de irdelenmesi gerekir:

P=1,732.U.I.cosfi
35000=1,732.380.I.1
I=53A
(Rezistans ağırlıklı olacağı için cosfi=1 aldım. Eğer motor yükü ağırlıklı ise cosfi ona göre düzenlenmelidir.)

4x4mm2 kablonun akım taşıma kapasitesi havada 34A'dir. Size akım taşıma kapasitesi havada 60A olan 4x10mm2 kablo lazım en az...

arkadaşlar beni hayalim 20 dönüm tarlama bag evi yapmak ama en yakımn trafo tarlama 2.2 km elektrik almayı düşünüyorum havai hat ama kablo kesiti,nin ne olacagını bilmiyorum.2.2 km lik tarlama 220 v.luk elektrik cekmeyi düşünüyorum.acaba saglıklı olurmu onuda bilmiyorum.o.g hatdı pahalı oluyor diye 220 düşünüyorum sizlerin de görüşünüzü almak isterim.yazarsanız sevinirim

Arkadaşlar 3000mt 50kv lık trafodan aydınlatma için iletken çekilirse hesaplaması nasıl olur ,iletken havai ve alpek teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,287
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri