kablo kesit hesabı gerilim dusumu programı

ephesus83

Üye
umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• Gerilim Düşümü Ve İletken Kesit Hesaplayıcı 1.5.exe.zip
    13.8 KB · Görüntüleme: 51
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn. ephesus83 verdiğiniz linkteki program sanırım iletken kesiti sonucunu hatalı buluyor

örneğin 100kw lık bir yük ve 25 metre mesafeyle bakır iletken kullandığımızı cosfi =1 olsun ve %e= 3 girdiğimizde program bize 16 mm2 lik kablo öneriyor akım değerine baktığımızda 16 lık kablonun yükümüzü taşımadığını görüyoruz çünkü yükün cosfisini 1 kabul edersek çektiği akım 152 amper

konu nezaman açıldı veya sorunuza cevap buldunuzmu bilemiyorum ama bilgimi paylaşmak istedim. Kablo kesiti iki açıdan birden incelenir. Mesafe yakın olduğu için gerilim düşümü açısından bir problem gözükmüyor(tabii yükünüz 3 fazlı bir motorsa diğer durumda iç tesisatta kofreye kadar normal yük gerilim düşümü 1.5 tan küçük olmalıdır. motorlarda 3 tür). Ama aynı zamanda akım kontrolü yapılması gerekir. Sizde akım kontrolu kurtarmamaktadır. Arkadaşın verdiği program sadece gerilim düşümüne göre incelemektedir. İyi çalışmalar.

Vallaha programı ındıremedıgımden deneyemedım ama yazılısında bır sorum vardır

konu nezaman açıldı veya sorunuza cevap buldunuzmu bilemiyorum ama bilgimi paylaşmak istedim. Kablo kesiti iki açıdan birden incelenir. Mesafe yakın olduğu için gerilim düşümü açısından bir problem gözükmüyor(tabii yükünüz 3 fazlı bir motorsa diğer durumda iç tesisatta kofreye kadar normal yük gerilim düşümü 1.5 tan küçük olmalıdır. motorlarda 3 tür). Ama aynı zamanda akım kontrolü yapılması gerekir. Sizde akım kontrolu kurtarmamaktadır. Arkadaşın verdiği program sadece gerilim düşümüne göre incelemektedir. İyi çalışmalar.

sadece gerilim düşümü hesabı yapıyorsa neden program kesit olarak bir değer veriyor ozaman denilsinki sadece gerilim düşümü hesabı yapar bunun içinde programa gerek yok zaten 0,0124 x güç x mesafe/kesit = %e veriyor zaten windowsun hesap makinesi yeterli

ayrıca foruma baktım gözümden kaçmadıysa tam anlamıyla detaylı hesap yapan bir program yok yani hem kesiti hemde gerilim düşümünü aleminyum ve bakır kablo için bulan ve ayrıca akım kontrolü yapan program yok

değerli ustam 0.0124 neyin sonucudur.yada sabit sayıyı nerden elde ettiniz.formül sonderece pratik ama şu 0.0124 ü açılarsanız

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri