Kablo kesit alanı

Forumda dolandığımda birbiriyle bağdaşmayan bir sürü formül gördüm. Benim 500 kw 400v motorum var sürücüyle sağlıyorum gücü, 1.5 metre kablo çekicem kaç kesit alanında kablo bunun için yeterlidir. Cevaplar için teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1,5 metre rakamı doğrumu ? Doğru ise,
her faz için 4 adet 240 mm² kesitli N2XH
kablo çekmenizde,kablolardaki güç kayıpları ! yönünden yarar var.Motorunu-
zun devresinde,giriş / çıkış reaktörü olduğunu varsayıyorum.Umarım,moto-
runuzda,sürücülü ! çalışmaya ( hız ayarlı ise )uygundur.

Son düzenleme:
güzel insan, bak burada @ikayserili arkadaşımızın yaptığı bir program işine yarayabilir
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/profil-Çizim-programı-v2.139922/post-980286
"elektronik paket" yazan
açılmıyor bende maalesef ayrıca ben bu işi doğru şekilde öğrenmek istiyorum formulleriyle fakat her yerde başka formul var maaşallah

zun devresinde,giriş / çıkış filtreleri oldu-
ğunu varsayıyorum.Umarım,motorunuz-
da,sürücülü ! çalışmaya ( hız ayarlı ise )
uygundur.
rakam doğru üzerinde şuan 3 tane 150 mm2 kablo var o faal durumda çalıştırıyor hatta o 4 metre kablo.
ben sürücü deneyeceğim tamirden sonra o yüzden kablo hazırlamak istiyorum 1.5 metrelik bunun için sormuştum formülünü de merak ediyorum.

Kısa mesafe için,gerilim düşümü hesabı yerine,akım taşıma kapasitesi ve kablo-
lardaki güç kayıpları esas alınır.
Motorunuzun üzerinde 1000 amper civa -rında bir değer olması lazım.Bu tip uygulamalarda 1 amper / mm² kabulü kabul edilebilir uygulamadır.

güzel insan, bak burada @ikayserili arkadaşımızın yaptığı bir program işine yarayabilir
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/profil-Çizim-programı-v2.139922/post-980286
"elektronik paket" yazan
abi yanlış programı önermişsin :D

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/gerilim-düşümü-ve-kablo-kesit-formülleri.56254/post-884630
bu program arkadaşın işini görür.
program akışında kullandığım formüller de var. kendisi yapmak istiyormuş.

Teşekkür ederim iki tarafa da sağolun
zun devresinde,giriş / çıkış reaktörü olduğunu varsayıyorum.Umarım,moto-
runuzda,sürücülü ! çalışmaya ( hız ayarlı ise )uygundur.
reis 10 luk kablo yeter diyor programda seninki biraz fazla olmuş gibi sen nereden hesapladın

Teşekkür ederim iki tarafa da sağolun

reis 10 luk kablo yeter diyor programda seninki biraz fazla olmuş gibi sen nereden hesapladın
benim programa göre baktıysan. yanlış bakmışsın. @sami inci Hoca'nın dediği gibi
kısa mesafede Akım kontrol hesabına göre bakacaksın. benim hesaplamam:
Havada baktım bu arada;
3(4X150) mm2 NYY

Hesabımızı yapalım;
500000 / 1.73 x 400 x 0.8 = 903 Amper
4X150 mm2 NYY kablonun akım taşıma kapasitesi 326 Amper. Bu kablodan 3 adet kullanırsak 326 x 3 = 978 Amper taşıma kapasitesi olur.
Buda yeterli olur.

Ben tecrübesizliğimden olayı yanlış anlamışım başta sürücü deneyeceğim dediğim gibi 500kw motorla ama barayla arasındaki mesafeyi düşündüm sürücünün, sürücüden motora 50 metre var o şekilde hesaplamam lazımdı. teşekkür ederim yardımlarınız için

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri