kablo ölçümleri

paulo

Üye
arkadaşlar sizden yardım istiyorum whestone (analog) köprüsüyle nasıl ölçüm yapılır.kablo direnci ölçümü yapılacak birde megerle yalıtım direnci ölçümü nasıl yapılıryardımcı olursanız sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayin paulo,
Oncelikle ne tur kablolarin testini yapacaginizi belirtmelisiniz..AG Kablosu mu, OG Kablosu mu data/lan kablosu mu gibi...
Ama ben yine de Megger ve Hi-Pot testlerinden kisaca bahsedeyim...

MEGGER TESTI

Un=600 V nominal gerilimli AG kablolarina uygulanir. 600 V ile 2500 V a kadar DC gerilim, bir kac dakika sure ile uygulanir. (bu esnada izolasyonu delip topraga kacan akimin siddeti olculmektedir) ..Bu esnada meggerden Mega ohm veya cok daha buyuk degerlerde bir direnc okunmalidir... 100 Mega ohm dan daha dusuk degerler okumak, kablolarda bir problem oldugunu gosterir.

HI-POT Testi

Bu da bir kablo izolasyon testidir fakat sadece 6.3-35 kV gibi OG Kablolarina uygulanir...Burda da test yontemi megger ile ayni olup DC gerilim verilir...Megger den farki, kablonun nominal geriliminden cok daha buyuk gerilimler verilmesidir..( Mesela 15 kv luk OG kablosuna 65 KV test gerilimi verilir gibi)...Burda da topraga kacan akim mikro amperler seviyesindedir...100 mikro amper den daha buyuk degerler okumak, kablolarda bir problem olduguna isarettir.

Dikkat : Hi pot testinde 65 KV gibi cok yuksek bir gerilimle calisiliyor olmasindan oturu kesinlikle amator yapilmamali, profesyonel, ehli insanlar tarafindan yapilmalidir...Kolay gelsin

beyan gerilimi en çok 450/750 v olan kablo deneyleri yapımında wheston köprüsü ve meger kullanım kısımları var ve bunlar analog cihazlar test yaparken tam değer alamıyorum yani whestone köprüsü ile direnç ölçümü meger le de yalıtım direnci ölçümü yapmak için

Wheatstone koprusunu bizzat hic kullanmadim...Zayif akim olcmelerinde kullanildigini biliyordum...Yorum yapmamak daha dogru olur...

İzolasyon Testleri ve Elektrik İç Tesisat Ölçümleri için kullanabileceğim tavsiye ettiğiniz, bildiğiniz bir cihaz- marka- model var mı ?

Megger,Chauvın Arnoux,Fluke,Kyorıtsu markalarından seçebilirsiniz.Hepsinin de Türkiye temsilcilikleri var.İzolasyon ölçüm megeri ve toprak direnci ölçü aletlerini,magnetolu tip almanızı ! öneririm.

Son düzenleme:
Öncelikler ilginiz ve cevabınız için teşekkürler. Elektrik İç Tesisat Ölçümleri ve Elektrik Panosu Kontrolleri kapsamında hangi ölçüm ve veya testler yapılır ?
Benim bildiklerim
İzolasyon Direnci Testi, Topraklama Direnci Ölçümü, Aydınlık Seviyesi Ölçümü, Geçirgenlik Direnci Ölçümü, Süreklilik Testi ?
Bunlardan başka yapılması gereken ölçüm ve testler var mıdır ? Hangi cihazlarla ölçülürler ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri