Kabin için klima arayışında yardım istiyorum

zenze

Üye
Traktör kabininde kullanmak için elektrikli klima /soğutma seçenekleri neler olabilir ? Aşırı tozlu bir ortam ,montaj kolaylığı için elektrikli bir sistem, yaklaşık 3 m3 bir hacim, 12 v luk besleme. Araştırırken yurt dışı sitelerinde buzlu soğutma sistemleri gördüm olabilir mi? minibüsler için kullanılanlar var fakat ölçüler büyük )kabin ölçüsü yaklaşık 130*130 cm) ,fikir öneri rica ediyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Normal klimalar olmaz... uygun değil..

traktörlerde yada iş makinaları için motordan tahrik alan klimalar var.. uygun olan böyle bir klima .. Bazı sıfır traktörlerin üzerlerinde klimalı olarak geliyor zaten ama sonradan nasıl takılır bilmiyorum biraz araştırmak lazım..

buzlu sistmelere filan hiç girmeyin derim..

Tozlu ortamlara klima veya pano tipi fanları montaj ederken bence pano termostatı kullanılması gerekli ki pano soğuk olduğunda fanlar boşuna çalışıp panoya toz girmesin.

biz soyle bır sıstem denıyoruz :) tavsıye ederım sızde deneyin biraz ugrastırıcı ama denemeye deger
2 adet kuvvetlı peltier alıcaksınız bakırdan bir su haznesı yapıcaksınız bır gırıs bir cıkış delıklerı delıp 12v pompa motoru ile kalorifer peteklerine baglıycaksınız :) al sana soguk denemeye deger bız suanda uzerınde calısıyoruz.

Bu sistem traktör kabinini soğutulması için kullanılacak araştırmalarımda gördüm ki elektrikli sistemler hem pahalı 1600-2700 avro +kdv ayrıca verimsiz ve sorunlu olduğu söylendi peltieri bende düşünüyorum fakat onda şöyle bir sorun olabilir.Peltierlerin bir yüzü -30 C diğer yüzü +60 C civarı +60C nin sıcaklığını arazi şartlarında atmak zor dolayısıyla soğutma yapmayacaktır ayrıca çevrilmesi gereken petek su miktarı fazla denerseniz sonuçları öğrenmek isterim karşılıklı yardımcı da olabiliriz. Buzlu sistem hala aklımda şöyle bir ürün buldum inceliyorum sizin de fikirlerinizi almak isterim !Tractor Air Conditioner is portable using only 12-volts for power.

kalorıfer petegi 2- 3 lt olarak degısıyor arac basına 2-3 lıtre kadarda su tankımız olucak yanı peltıer ıle 5-6 litre kadar su sogutucaz pek zor degıl ama bıraz emek ıstıyor :D

Siz peltierle kaç kalori yada btu elde edeceksiniz.. ortalama 12000 btu bi kapasiteniz olsa kaç tane peltier kullanmak zorunda kalacaksınız.. hadi diyelim peltierleri bi şekilde temin ettiniz.. bu peltierleri nasıl besleyeceksiniz.. çok fazla akım çekiyorlar...

şahsi fikrim peltier konusu ile bu iş olmaz ama yinede biz denemek istiyoruz derseniz fikrinize saygı duyarım.. Ama önceden bi hesap çıkartın kaç peltier lazım ve ne kadar amper çekecek diye.. sonra uygulamaya başlayın derim ben..

Traktör kabininde kullanmak için elektrikli klima /soğutma seçenekleri neler olabilir ? Aşırı tozlu bir ortam ,montaj kolaylığı için elektrikli bir sistem, yaklaşık 3 m3 bir hacim, 12 v luk besleme. Araştırırken yurt dışı sitelerinde buzlu soğutma sistemleri gördüm olabilir mi? minibüsler için kullanılanlar var fakat ölçüler büyük )kabin ölçüsü yaklaşık 130*130 cm) ,fikir öneri rica ediyorum

Minibüslerin üstlerinde gördüğümüz klimaların çıkmalarına bakın.

gazlı klima sisteminde gazın soğutulması için peltier kullanılabilir belki sanıyorum bu tip cihazlar piyasada var "Minibüslerin üstlerinde gördüğümüz klimaların çıkmalarına bakın" veriminin düşük ve aşırı tozlu ortamlarda çalışması sıkıntı olur diye düşündüm

gazlı klima sisteminde gazın soğutulması için peltier kullanılabilir belki sanıyorum bu tip cihazlar piyasada var "Minibüslerin üstlerinde gördüğümüz klimaların çıkmalarına bakın" veriminin düşük ve aşırı tozlu ortamlarda çalışması sıkıntı olur diye düşündüm

Peltierle direk ortamı soğutmak daha mantıklıdır ama soğutamazsınız sorun burada. Bir de asfalt finişeri veya vabıllara takılan klimalar oluyor onları sorun. Sanayiye gitmeden olmaz çıkma birşey bulmak kolaydır. Birde alternatörü değişmeniz lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri