Kaçak Akım Rölesi ile ilgili

eray045

Üye
Merhabalar,

İşletmemizde kullandığımız server panosunda 2 ayrı gruplandırılmış 2 adet kaçak akım rölesi mecvut.
Bu 2 rölenin nötr'leri tek barada birleşip sisteme dağılıyor. Sistem 2 haftadır düzgün çalışıyordu fakat yeni bir ekipman eklediğimizde, yeni eklenen cihazın bağlı olduğu kaçak akım rölelerini attırıyor. Cihazdan da şüpheliyiz ama cihazın bağlı olmadığı grubun kaçak akım röleside atıyor. Örnek şemayı aşağıda paylaşıyorum. Yorumlarınızı da bekliyorum. Sistemden emin olmamız gerekiyor.

QWo88y.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar,

İşletmemizde kullandığımız server panosunda 2 ayrı gruplandırılmış 2 adet kaçak akım rölesi mecvut.
Bu 2 rölenin nötr'leri tek barada birleşip sisteme dağılıyor. Sistem 2 haftadır düzgün çalışıyordu fakat yeni bir ekipman eklediğimizde, yeni eklenen cihazın bağlı olduğu kaçak akım rölelerini attırıyor. Cihazdan da şüpheliyiz ama cihazın bağlı olmadığı grubun kaçak akım röleside atıyor. Örnek şemayı aşağıda paylaşıyorum. Yorumlarınızı da bekliyorum. Sistemden emin olmamız gerekiyor.

QWo88y.jpg
Nötrleri ayırın ama bu kaçak akımın atmamasını sağlamaz!Anlattığınızdan analadığım kadarıyla yeni bağladığınız cihazın nötr ü ile toprağı kısa devre olabilir ölçü aletiyle kontrol ediniz!

c berkant arkadaşımızın dediği gibi kak roleleri fazdan veya nötrden toprağa üzerindeki ma değeri kadar akış olduğunda açarak koruma yaparlar. yeni bağladığınız makinanın toprağını ayırın atmazsa nötrle toprak arasında kısa devre vardır. atıyorsa arızayı nötrle makina gövdesi arasında aramak gerekir. slm

Kacak akim roleleri gruplandirilirken tum notr ve toprak baralari ayri ayri baglanmalidir..rolenin kontrol ettigi faz notr toprak hatlari yine o role uzerinden donus yapmalidir alicilara...siz fazi ayri notr u ayri roleden gecirirseniz role aninda acma yapar..yuksek ihtimalle yeni bagladiginiz cihaz da farkli bir kacak durumu yoksa eger yanlis baglanti sonucu bu sekilde rolenin acmasina sebep oldu.

evet fahri yetiş ve zbyrblc arkadaşlarımızın dediği gibi kak rolesinden çıkan nötrler atrı ayrı makinalara dağılması doğrudur. çünkü bir makinadaki arıza nötr barası ortak olması durumunda diğerinide etkileyecektir.slm

aynı fazdan besleyin bütün cihazları

Kullandığınız cihaza enerji 2 kaçak akımdan geliyosa buda yapabilir 1 e düşürmek gerekir

c berkant arkadaşımızın dediği gibi kak roleleri fazdan veya nötrden toprağa üzerindeki ma değeri kadar akış olduğunda açarak koruma yaparlar. yeni bağladığınız makinanın toprağını ayırın atmazsa nötrle toprak arasında kısa devre vardır. atıyorsa arızayı nötrle makina gövdesi arasında aramak gerekir. slm

Arkadaşın dediğine katılıyorum. Bence öncelikli bu yorumu değerlindirin.

Kesinlikle bende arkadaslara katılıyorum..oncelikli 2 neden nötr çıkışlarının ayrılması ve cihaza gelen fazın kac roleden geldiğinin kontrol edilmesi..ama muhtemelen nötr cıkısının ayrı olmamasından kaynaklanıyor daha once bende boyle bir problemle karsılasmıstım ..ayırınca nötr hattını düzelmişti.

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri