Kaçak akım rölesi bağlantı ile ilgili bir soru

etkga

Üye
Arkadaşlar merhaba kaçak akım rölesi çalışma prensibi trifaze ve monofaze olarak aynı mıdır? Yani sorum şu diyelim ki iki kat evimiz var alt kat monofaze üst kat trifaze olsun üst katı trifaze kaçak akım rölesi ile besledik yani röleden üç faz bir nötr çıkışı verdik , alt katı da aynı sekilde trifaze kaçak akım rölesinden faz nötr olarak çıkıp beslersek cihazı açtırır mı? Bu uygun olmayan bir bağlantı olduğunu biliyorum fakat bu cihazın açmasına sebeb olurmu? Resim olarak ekliyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_20180711-140410.png
    Screenshot_20180711-140410.png
    240.5 KB · Görüntüleme: 97
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar merhaba kaçak akım rölesi çalışma prensibi trifaze ve monofaze olarak aynı mıdır? Yani sorum şu diyelim ki iki kat evimiz var alt kat monofaze üst kat trifaze olsun üst katı trifaze kaçak akım rölesi ile besledik yani röleden üç faz bir nötr çıkışı verdik , alt katı da aynı sekilde trifaze kaçak akım rölesinden faz nötr olarak çıkıp beslersek cihazı açtırır mı? Bu uygun olmayan bir bağlantı olduğunu biliyorum fakat bu cihazın açmasına sebeb olurmu? Resim olarak ekliyorum
Monofaze hatlara trifaze kaçak akım hiç bağlamadım paylaştığınız resimle yazınız farklı!Eğer bir tane trifaze kaçak akım bağlayarak resimdeki gibi üst kata trifaza alt kata monofaze bağlayacaksanız sorun olmaz ama alt kata monofaze hatta trifaze kaçak akım bağlayarak monofaze hat besleyecekseniz faz ı diğer faz girişlerine köprü yapmanız gerekir aksi takdirde kaçak akım tutmaz diye biliyorum ama test etmedim hiç

Monofaze hatlara trifaze kaçak akım hiç bağlamadım paylaştığınız resimle yazınız farklı!Eğer bir tane trifaze kaçak akım bağlayarak resimdeki gibi üst kata trifaza alt kata monofaze bağlayacaksanız sorun olmaz ama alt kata monofaze hatta trifaze kaçak akım bağlayarak monofaze hat besleyecekseniz faz ı diğer faz girişlerine köprü yapmanız gerekir aksi takdirde kaçak akım tutmaz diye biliyorum ama test etmedim hiç
Yok yok bağlayacağımdan değil dediğiniz gibi bana biri sordu ama cevaplayamadım bir kaçak akım takmış üst katı trifaze beslemiş monofaze olan alt katı kaçak akım rölesi çıkışından alsam olur mu diye soruyor, dene atar mı diye bak dedim ama ev boşmuş işlemi dışardan yaptığı için evde bir enerji sarfiyatı yok deyince birşey diyemedim

Bağlantı şemasına göre yapılırsa sorun olmaz ama alt kattaki priz ve lamba devreleri doğru bağlanmış mı kontrol edilmeli müteahit projelerinde başıma gelen bir kaç olay oldu bir bina ya 2-3 tane elektrikçi nin çalışıp işi bıraktıklarına şahit oldum.Bu nedenle tesisatların kontrol edilmesi gerekli lamba da nötr yerine toprak veya prizde de nötr yerine toprak bağlanmış olabilir ama herşeyin düzgün olduğunu düşünürsek resimdeki bağlantıda sorun yok çalışır

Merhaba. Katların her ikisinden de 3 fazlı ve tek fazlı olan bu dağıtımda, faz hatlarından (3 fazlıda bir faz veya nötr için) ve nötr hattından toprağa herhangi bir kaçak akımı (30-300 mA'lik akımla sınırlı bu rölelerde) kaçak bu sınırlar üzerinde olduğunda teorik olarak kaçak akım rölesi çalışır ve mutlaka açar, bu devreyi keser. Yani çizdiğiniz bu bağlantı şeklinden çok kaçak akım rölesinin çalışmasını kendi toroidi içindeki terazi dengesi en çok ilgilendirir, açıkçası iç tesisata giden ve bu tesisattan geri dönen eşit AC akımlar arasında oluşan sınır akımı farkıyla çalışacağı için alınacak netice pek değişmeyecektir. Ancak tesisattaki faz, nötr ve toprak bağlantılarının doğruluğunu bundan önce mutlaka da teyitlemesiniz, sn. c.berkan'ın da belirtebildiği gibi. Kolay gelsin.

Muhtemelen çalışır ama tavsiye etmem. Çünkü bu şekilde kaçak akım rölesi attığında sorunun hangi daireden geldiği belli olmaz. Yanına monofaze kaçak akım rölesi koymak daha doğru olur

Çok teşekkürler bilgilendirici yorumlarınız için, syn binbaşı aynen dediğiniz gibi toprağa kaçak durumunda atacağını biliyorum benim burda sormak istediğim nötrlerin davranışı etkiler mi sorusuydu yani biri monofaze biri trifaze olunca kafam karıştı galiba cevaplarınız için sağolun.Başıma gelen bir olayı anlatayım tesisatı eski bir ev vardı dağıtım şirketine abone olacak fakat sayaç panosunda mühürlenecek yerdeki yangın koruma rölesi tutmuyor mecbur tutmak zorundaki mühürlensin ev iki kat bir evdi syn ferhat666k sizin de dediğiniz gibi bende bağlantıyı alt kat ayrı üst kat ayrı kaçak akım rölesi olarak ayırdım ve elektriği verdim içerideki sıfırlamaları falan düzelttik bulaşık makinesi prizi mahvolmuş onu falan değiştirdik bazı buatlarda komple topraklamalar çıkartılmış onları devreye aldık hersey çok güzel derken tam gideceğimiz sırada evin bahçe kapısındaki merdiven yanında bir tane lambayı da deneyelim dedik, kaçak akım rölesini attırdı hemde ikisinide birden,düşündük durduk yani yanında bahçede üç tane lamba var aynı şekilde onlarda hiçbir sorun yok bu nasıl oluyorda attırıyor diye, daha sonradan ev sahibinin bilgilendirmesiyle olayı çözdük meğerse o lamba alt kattan ve üst kattan olacak şekilde vaviyen yapılmış dolayısıyla nötr üst kattan alınıyor faz alt kattan haliyle cihaz etkileniyor lambayı açtığımız anda atıyor, bizde diyoruz bu lambanın yanında üç tane daha var bahçede onlar attırmıyorda bağlantıları sağlam olan tek lamba niye attırıyor, daha nelerle karşılaşacağız kimbilir :)

uygunsuz bir bağlantı değildir.

diyelim bir dairemiz var 3 fazlı trifaze ısıtıcı ( şofben vs gibi ) var diğer monofaze sistem ürünler
kaçak akım koruma ( 3 adet monofaze ve 1 adet trifaze) takılması gerekir .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri