Kaçak akım rölesi açıkken topraklamada faz var

lord78

Üye
Evin içindeki sigorta kutusundaki bütün sigortaları kapatıp multimetre ile bir prizdeki toprak nötr arasındaki voltajı ölçtüm. Evin içindeki kutuda olan bütün sigortalar kapalı iken hala toprak nötr arasında 2 volt gerilim var ama yine evin içindeki kutudan kaçak akım rölesini kapatınca toprak nötr arası gerilim sıfıra iniyor. Acaba kaçak akım rölesi mi bozuk?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evin içindeki sigorta kutusundaki bütün sigortaları kapatıp multimetre ile bir prizdeki toprak nötr arasındaki voltajı ölçtüm. Evin içindeki kutuda olan bütün sigortalar kapalı iken hala toprak nötr arasında 2 volt gerilim var ama yine evin içindeki kutudan kaçak akım rölesini kapatınca toprak nötr arası gerilim sıfıra iniyor. Acaba kaçak akım rölesi mi bozuk?
Hic biryerde hicbir sikinti yok . Rahatca istirahatinize devam edin .

çok basit, evdeki bütün sigortaları indirince siz sadece fazı kesmiş oluyorsunuz notr hala şebekeye bağlı. Şebeke sistemindeki alternatif akımlarda dengesiz yükler başlığı altında anlatılan (ünivde anlatılır) sebeplerden dolayı faz kaymasından mütevellit notrde düşük bir gerilim oluşur. toprak hattı da sigortaları kapayınca kesilmediği için toprak ile notr arasını ölçerseniz voltaj okursunuz.
kaçak akımı kapatınca notr hattı da şebekeden kesildiği için çünkü kaçak akıma faz notr girer faz notr çıkar ve devre kesilmiş olur.
Kısaca yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi hiçbir sorun yok.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri