Kaç Ohm gerekir

prax

Üye
Merhaba, resimdeki gibi bi projem var ama ledler toplam 16 tane 8 tane photo transistör 8 tane de infraled len kullanmam gerekiyor. resimde 220 ohm ve 15k ohm kullanılmış ben kaç kullanırım. 9 volt pil yeterli gelir mi. 4 4 4 4 şeklide koyacam bağlantılar aynı grupların kendisi paralel bağlantı olacak ?
c92933ee32d64f955063dc0f4e851791.jpg

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

güncel

Buradaki 220 ohm direnc 5 voltta 20 ma led icin akim sinirmalak amaciyla konulmustur. Sizin bir kolda kac led varsa akimi ona gore hesaplamak ve ona gore direnc takmak gerekir.

Yazinizdan net anlatamadim. Bir besleme hattindan paralel kac led calisacak? Adedi yazarsaniz hesaplanabilir. Yada sizee r= v/i formulu ile hesaplayabilirsiniz.

Buradaki 220 ohm direnc 5 voltta 20 ma led icin akim sinirmalak amaciyla konulmustur. Sizin bir kolda kac led varsa akimi ona gore hesaplamak ve ona gore direnc takmak gerekir.

Yazinizdan net anlatamadim. Bir besleme hattindan paralel kac led calisacak? Adedi yazarsaniz hesaplanabilir. Yada sizee r= v/i formulu ile hesaplayabilirsiniz.
1 kolda 4 len olacak topla 16 led

Tek kolda 4 led 20 ma den 80 ma akım çeker. Giriş gerilimimiz 5 volt ise 80 ma akım sınırlamak için direnç değeri 62.5 ohm çıkıyor. R=V/I formulune göre.

62.5 ohm a en yakın değerde direnç kullanabilirsiniz.

Veya en fazla 2 tane daha direnç fazla kullanıp her kolu ayrı besleyebilirsiniz illa tek direnç kullanmak zorunda değilsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri