K Faktörünü Nasıl Bulurum?

H@san

Üye
mrb arkadaşlar tesisimiz 120 kw diyelim.tesisimizin ortalama cosfisi 0.6 farzedelim.cos fi 1 e çıkartacağız.bu durumda k faktörü nedir....
aktif güç:120 kw
cos fi1    :0.6
cos fi2    .1
k faktörünü nasıl bulurum kondansatör tayini için

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ekteki dosyada secim cetveli mevcut..Ama hesapla da bulmak gerekirse :

Q=P.(Tanfi1-Tanfi2)

Q= Gerekli kondansator gucu ( Kvar)
P= Aktif Guc ( Kw )

Cosfi1=0.6 ise ArcCosfi1=53.13 ise Tan fi1=1.33
Cosfi2 = 0.99 ise ArcCosfi2=8.11 ise Tan fi1 = 0.14 bulunur.Formulde yerine koyarsak:

Q=120.(1.33-0.14 ) = 120.(1,19) = 142.8 KVAR lik kondansatore ihtiyaciniz oldugu gorulur.
Not : k=1.19 oldugunu gormus olduk

Zaten ekteki tabloyu incelediginizde uygun degerdeki satir ile sutunu kesistirdiginizde ( sari ile isaretli degerle )ayni oldugunu gorursunuz.Kolay gelsin

Boyanmamis halini de yolluyorum.Cunku Turkce kaynaklar sadece Cosfi=0.97 ye kadar almislar.

K_Factor.jpg

hocam çok saol ama k tablosunu boyanmamış haliyle gönderebilirmisin

Merhaba Kahraman bey, yukarida yanlislikla yine boyanmis halini gondermisim.Uyariniz yerinde oldu.Boyanmamis halini simdi gonderiyorum

K_Factor-1.jpg

mrb arkadaşlar.burda benim bi sorum daha olacak.50 kva üstü endüktif raktif %20 kapasitif reaktif %15.peki bu kondansatör gücüyle bu değerimi yakalıyoruz yoksa bu yüzdeler sıfırlanıyormu.daha açıkca söylemek gerekirse.50 kva üstü ve 50 kva altı değerler yüzde olarak farklı.aynı tablodan çıkardığımıza göre bi işlem daha yapılması gerekiyormu.umarım sorum anlaşıla bilmiştir..............

indüktif reaktif 0 ile %20 arasında olması ve %20 aşılmaması gerekir.kapasitif reaktifte ise 0 ile %15 arasında değerler makbuldur.

sayın ademçelik.benim sormak istediğim.k faktörüyle kondansatör tayini yapıyoruz.bu kondansatör gücü ne kadar yüzdelere etki ediyor.biz 120 kw 50 kva altı hesapladığımız zamanda aynı kondansatör gücümü gerekli.NOT: 120 kw ı 50 kva altı hesaplamak gibi bir niyet yok sadece sayactaki etkisi olarak

kapasıtıf deger aktıf deger arasındakı orantılama farkı baglı oldugu elejtrık dagıtım ıdaresı tarafınca kaç olmalı bılgısıne en yenı yonetmelık halıyle nasıl ulaşabılırım
teşekkurler...

sayın ademçelik.benim sormak istediğim.k faktörüyle kondansatör tayini yapıyoruz.bu kondansatör gücü ne kadar yüzdelere etki ediyor.biz 120 kw 50 kva altı hesapladığımız zamanda aynı kondansatör gücümü gerekli.NOT: 120 kw ı 50 kva altı hesaplamak gibi bir niyet yok sadece sayactaki etkisi olarak

Sayın Hasan bey 50 kVA altındaki bağlantı güçlerinde Endüktif reaktif %33, kapasitif reaktif %20.
50 kVA üstündeki bağlantı gücündeki aboneler ise %20 endüktif reaktif, %15 kapasitif reaktif çekme hakkına sahiptirler. Sorunuzu tam anlamamakla beraber aktif gücünüz ne kadar ise Sayın hiçbirşeyinde yukarıda gayet güzel açıklamış olduğu gibi mevcut güç faktörü ile olması istenilen güç faktörlerine bağlı olarak belirlenen k faktörü ile çarpılarak kondansatör gücü bulunur...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri