Kızılötesi (IR) led hakkında yardım

Scorpion42

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar,
Eski güvenlik kameralarında yada bazı otomasyon sistemlerinde kullanılan kızılötesi aydınlatma ledleri ile ilgili takıldığım bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var. Ledlerinin miyadı dolmuş bir kamerasının komple ir ledlerini değiştirmek istiyorum. Fiziksel olarak 5mm gece bize görünür yada gündüz kamerada görünür şekilde mor ışık yayan 132 adet şeffaf led kullanılmış. Elimde geçmiş zaman ir led diye aldığım siyah kılıflı ledler vardı, onları kullanmayı düşündüm lakin onlar kamerada herhangi bir ışık vermediler. Diyot modundada bir sonuç alamadım. Piyasada araştırdığım kadarı ile elektronik kompanenet satan yerlerde sadece kızılötesi aydınlatma ledi şeklinde stoklu satış yapan yer göremedim. Bir yerde alıcı ve verici ır led diye stok sorunu olmayan, birde özdisanda çeşitli ebat ve çeşitlerde bulabildim. Soruma gelecek olursak ır led diye bildiğimiz bu kızılötesi ledler kendi içinde çeşitleri mevcut mudur? Yani başka bir deyişle güvenlik kmaerasında kullanılan ır led ile kumandada kullanılan ır led veya yakınlık sensöründe kullanılan ır led arasında fark var mıdır? Varsa özdisanın şu linkinden ben hangi ledi tedarik etmeyliyim? Özellikler sekmesinde ledler için farklı bilgiler yer almakta ve kafam karıştı. Kargo ve zaman sorunu sebebiyle az bir miktar alıpta deneme imkanım yok. Tek seferde yaklaşık 150 adet alıp işe girişmem gerekecek. Son olarak bu ledlerin kılıf renkleri önemli midir yani şeffaf yerien mavi taksak yahut siyah tercih etsek bir fark eder mi? Engin tecrübelerinizden gelecek cevaplarınızı bekliyorum :)
1715883630688.png

Dalga boyu onemli.

En iyisi birer tane alip karanlikta kamera onunde calistir. Kamerada hangisi daha cok isildiyorsa ondan satin al.

Link teki siteden hangi amaç için kullanacaksanız ona uygun IR ledleri seçebiliyorsunuz.

Ekli dosyayı görüntüle 107689

Mesela aşağıdaki ledin datasheetinde IR aydınlatma için kullanılabileceği yazıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 107688
Teşekkür ederim faydalı bir siteymiş lakin burda bulduğum ürünü tr tedarik edebileceğim bir yer var mı? Bu görseli paylaştığınız model işimi görür gibi, almak istesem model kodundan yerli satın alma kaynağı çıkmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,579
Kullanıcılar
450,584
Son üye
hakko75
Geri