Kısa devre hesabı

emodiyator

Profesyonel Üye
Selam arkadaşlar kafama takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.Üstadlardan bu konuda yorum bekliyorum.Şimdi bildiğiniz gibi kısa devre hesabı yapılırken xlpe kablolarda endüktif reaktans (ohm) ve iletkenin omik direnci hesaba katılarak kısa devre hesabı yapılıyor.Kablolarda uzun mesaflerde kapasitif reaktans (XC) oldukça büyük güçlere ulaşabilmekte ve dolayısıyle (XL) den çok daha büyük değerlere ulaşmaktadır.Biz formüllerde (XL) yi hesaba katarken (XC) yi neden hesaba katmıyoruz,XC de kısa devre esnasında kısa devre akımıni artıran bir etken değil midir ?

Hatta bazı tesislerde uzun mesafe den dolayı 200-300 kvar XC nin olduğunu biliyoruz

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Forumda bu konuda kimsenin fikri yok anlaşılan bende başka forumlara bakayım

Empedans hesabında XL değerinin yanında XC çok küçük değerde kalıyor . Acaba bu nedenle mi ihmal ediliyor . Zaten her halukarda 1 in altında bir değer çıkıyor bütün hesaplarda çünkü XC = 1/ W.C

örnek bir hesaplama yaparsak

1600 kva trafo gücü tam yükte ve 1 km mesafe ile 1x 95 lik xlpe kablo ile enerji verdiğimizi varsayalım tek iletken için

öznur kablo katalog değerleri üzerinden hesap yapalım

XL= 0,66 milihenry

XC= 0,17 mikrofarad

nominal akım = 30 amper yg tarafı

XL = 2 x3,14 x 50 x 0,00066 = 0,20 ohm

IC= 33000 x 2 x 3,14 x 50 x 0,17 x 0,000001=/1,73= 0,108 amper

XC= 0,108 x 1,73 x 33000= 6,165 kvar

XL= I karesi x R 30 x 30 x 0,20 = 0,180 kvar

olmaz mı ?

örnek bir hesaplama yaparsak

1600 kva trafo gücü tam yükte ve 1 km mesafe ile 1x 95 lik xlpe kablo ile enerji verdiğimizi varsayalım tek iletken için

öznur kablo katalog değerleri üzerinden hesap yapalım

XL= 0,66 milihenry

XC= 0,17 mikrofarad

nominal akım = 30 amper yg tarafı

XL = 2 x3,14 x 50 x 0,00066 = 0,20 ohm

IC= 33000 x 2 x 3,14 x 50 x 0,17 x 0,000001=/1,73= 0,108 amper

XC= 0,108 x 1,73 x 33000= 6,165 kvar

XL= I karesi x R 30 x 30 x 0,20 = 0,180 kvar

olmaz mı ?
IC akım hesabınız yanlış bence . Çünkü bunlar vektörel büyüklükler . Emin olmamakla birlikte - bu mevzular ile ilgili kalem oynatmayalı , döküman karıştırmayalı yıllar oldu - önce empedans hesabı üzerinden Şebeke akımı hesabı yapılmalı . Empedans değeri ise Z = R + J ( XL-XC ) dir , buradan karekök hesabıyla empedans hesabı yapılmalı . Daha sonra buradan çıkacak empedans değerinin şebeke gerilimine bölümüyle normal akım değeri daha sonra da akımın endüktif bileşeni hesaplanmalı .

Son düzenleme:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/xlpe-kablonun-kapasitif-etkisi-hk.113221/

bu linkte sn. @uğurselki nin hesabıda bu şekilde ben başka kaynaklarda da benzer hesaplamalar gördüm hepsinde de aynı sonuç çıkıyor evdeki pc de benzer dökümanlar var akşam paylaşayım

XC ve XL nin birbirinden çıkartılmış halinde bile arada büyük fark oluşuyor
Bu hususta eski kitap ve dökümanlarımı inceleyip konu hakkında daha net beyanda bulunmaya çalışayım inşallah , şu an benimki doğru arkadaşınki yanlış desem sallamak olacak .

Beni böyle düşünmeye iten aslında kompanzasyon yaptığım tesislerdeki durum özellikle og. ölçümlü tesislerde xc çok büyük çıkıyor bilgilerimizi paylaşalım istişare edelim diye konuyu açtım

Hatırladığım kadarı ile: XC empedansı yüksek omik değere karşılık geldiği için kısa devre akımını azaltır. Dolayısı ile XC ye göre çok küçük olan XL empedansının üzerinden kısa devre hesabı yapılması yeterli olur.

Sizin örneğinizde;
0,207 Ohm XL
18.724 Ohm XC (18k)

Bence böyle.

Hatırladığım kadarı ile: XC empedansı yüksek omik değere karşılık geldiği için kısa devre akımını azaltır. Dolayısı ile XC ye göre çok küçük olan XL empedansının üzerinden kısa devre hesabı yapılması yeterli olur.

Sizin örneğinizde;
0,207 Ohm XL
18.724 Ohm XC (18k)

Bence böyle.

O zaman sizin söylediklerinizden hareketle her zaman XL değeri XC den büyük olur mu diyorsunuz.Kablonun reaktif enerji tüketimi yönünden yada ben mi yanlış anladım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri