Kısa devre hesabı

Megep yayınları elektrik elektronik teknolojisi sayfa 24

kablolar.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn. AD_EM verdiğim örnek üzerinden konuşursak Reaktif güç yönünden bakarsak olaya XC- mi daha büyük yoksa XL mi sizce ?

Şimdi bildiğiniz gibi kısa devre hesabı yapılırken xlpe kablolarda endüktif reaktans (ohm) ve iletkenin omik direnci hesaba katılarak kısa devre hesabı yapılıyor.Kablolarda uzun mesaflerde kapasitif reaktans (XC) oldukça büyük güçlere ulaşabilmekte ve dolayısıyle (XL) den çok daha büyük değerlere ulaşmaktadır.Biz formüllerde (XL) yi hesaba katarken (XC) yi neden hesaba katmıyoruz,XC de kısa devre esnasında kısa devre akımıni artıran bir etken değil midir ?

Buradaki sorunuz, kısa devre hesabında XC'yi dikkate alıp almayacağımız.
Cevap: Almayacağız, ihmal edeceğiz, kısa devre akımına etkisi yokmuş gibi düşüneceğiz. Mesela yukarıda verdiğim ihmaller arasında yük akımları da var.

örnek bir hesaplama yaparsak

bu kısımda hattın kapasitif etkisinin hesabını yapmışsınız. Bu değerin büyük olmasının, küçük olmasının kısa devre hesabı için bir önemi yok.

1- Verdiğiniz örnekte XL nin omik bileşenini hesaplamışsınız 0,20 Ohm bulmuşsunuz. Neden XC nin omik bileşenini bulmadınız ?
Yüksek çıkacaktı ve formüldeki 1/ den dolayı devamlı yüksek olacaktı (Belki kablo birkaç milyar metre olursa yakınlaşabilir)

2- "Hatta bazı tesislerde uzun mesafe den dolayı 200-300 kvar XC nin olduğunu biliyoruz." derken bu yüksek kapasiteyi kısa devre hesabı ile nasıl ilişkilendiriyorsunuz. Bileşik bir kapasitenin kablo kapasitesi gibi ele alınıp kısa devre hesabı yapılması doğru olmaz.

Yüksek KVAR ların sadece kablonun kapasitesi olamadığını paralel çekilmiş kabloları birbirleri ile kapasitör oluşturarak kondansatör görevi gördüğünü bunun da kabloların uzunluğuna, birbirlerine olan mesafesine, frekansa, gerilime, ... bağlı olduğunu ...

3- Megep örneğinde ne yazıyor? - Yeraltı kabloları birbirine daha yakın olduğu için kapasite fazladır. (Doğru) - Yeraltı kablolarının endüktif reaktaslar çok küçük (Doğru). Yüksek gerilim hatlarında direnç, endüktans ve kapasitans dikkate alınır (Doğru Yüksek gerilim derken 154 kV ve üstü ve kilometrelerce kablo. Elbette bütün bileşenler hesaplanır yerine göre çaprazlama VS yapılır.) - Alçak ve ORTA GERİLİM hatlarında sadece direnç ve endüktans dikkate alınır (Doğru ve konuştuğumuz bu kısım olsa gerek)

Bunların sorduğunuz kısa devre hesabı ile ne ilgisi var. Yada "Biz formüllerde (XL) yi hesaba katarken (XC) yi neden hesaba katmıyoruz,XC de kısa devre esnasında kısa devre akımıni artıran bir etken değil midir ?" Önermenizin neresini destekliyor? En başta XL de yaptığınız gibi öncelikle XC de de omik bileşeni hesaplasaydınız.

1- Verdiğiniz örnekte XL nin omik bileşenini hesaplamışsınız 0,20 Ohm bulmuşsunuz. Neden XC nin omik bileşenini bulmadınız ?
Yüksek çıkacaktı ve formüldeki 1/ den dolayı devamlı yüksek olacaktı (Belki kablo birkaç milyar metre olursa yakınlaşabilir)

2- "Hatta bazı tesislerde uzun mesafe den dolayı 200-300 kvar XC nin olduğunu biliyoruz." derken bu yüksek kapasiteyi kısa devre hesabı ile nasıl ilişkilendiriyorsunuz. Bileşik bir kapasitenin kablo kapasitesi gibi ele alınıp kısa devre hesabı yapılması doğru olmaz.

Yüksek KVAR ların sadece kablonun kapasitesi olamadığını paralel çekilmiş kabloları birbirleri ile kapasitör oluşturarak kondansatör görevi gördüğünü bunun da kabloların uzunluğuna, birbirlerine olan mesafesine, frekansa, gerilime, ... bağlı olduğunu ...

3- Megep örneğinde ne yazıyor? - Yeraltı kabloları birbirine daha yakın olduğu için kapasite fazladır. (Doğru) - Yeraltı kablolarının endüktif reaktaslar çok küçük (Doğru). Yüksek gerilim hatlarında direnç, endüktans ve kapasitans dikkate alınır (Doğru Yüksek gerilim derken 154 kV ve üstü ve kilometrelerce kablo. Elbette bütün bileşenler hesaplanır yerine göre çaprazlama VS yapılır.) - Alçak ve ORTA GERİLİM hatlarında sadece direnç ve endüktans dikkate alınır (Doğru ve konuştuğumuz bu kısım olsa gerek)

Bunların sorduğunuz kısa devre hesabı ile ne ilgisi var. Yada "Biz formüllerde (XL) yi hesaba katarken (XC) yi neden hesaba katmıyoruz,XC de kısa devre esnasında kısa devre akımıni artıran bir etken değil midir ?" Önermenizin neresini destekliyor? En başta XL de yaptığınız gibi öncelikle XC de de omik bileşeni hesaplasaydınız.

1-Bazı açıklamalarınıza kesinlikle katılmıyorum XC nin omik bileşeni ni nasıl oluyor 18724 (18 k) değeri olarak nasıl yorumladınız anlayamadım doğrusu ayrıca XC nin omik bileşeni lafını ilk defa sizden duydum.

2-Kısa devre formülünde kısa devre akımı güç ve akıma bağlı olduğundan etki eder mi manasında sordum yoksa eder diye bir iddiam yok sadece yorumlayalım dedim görüşlerinizi almak için

3-Bazı arkadaşlarımız XL nin XC değerinin yanında çok büyük olacağını söyledi.Sizde bu görüşü mü savunuyorsunuz.Ben size yaşadığım bir örneği anlatayım ve bana mantıklı bir açıklama yapın lütfen 60 km boyunca ilerleyen bir bir şebekede çalıştım yıllarca bu gurubun yükü sadece mesken aboneleri köy evleri türünden yüklerdi.Yani fabrika , ark, ocakları ,indüksiyon fırınları sanayi tipi enerji tüketimleri yoktu.Buna ek olarak şebekenin hiç bir yerinde (XL) yi azaltmak için transpozisyon da yapılmamıştı 3/0 ve 1/0 enh olarak devam ediyordu.

Fider çıkışını ölçen sayaçtan endeks okuduğumda XL nin % 5 de olduğunu XC nin ise % 15 civarı olduğunu gözlemledim.Şimdi sorum şu eğer XC - XL nin yanında çok küçük değerde kalıyorsa bu anlattığım şebekede neden XC daha büyük çıkıyor.

Sn.edremit XC formülündeki 1/ kastederek kilohm değerinde empedansı LCR metreyle hiç ölçtünüzmü yani elinize kondansatör alıp değerini kilohm mertebesinde görebildiniz mi ?Yıllaca bize kondansatörün çok küçük iç dirençleri vardır diyenler ne demek istiyor acaba?

sonuç olarak görüşüm şu öxellikle XLPE kablolarda XL ve XC hakkında her zaman XC nin daha büyük çıkacağını düşünüyorum .

Son düzenleme:
Bunlar lise bilgileri (30 sene geçti) hatalı yazar isem kusura bakmayın, ayrıca OG pek konum değildir.

Gelelim cevaba:
1-Endüktif yükün omik bileşeninin formülünü yazıp hesaplamışsınız XL=2pifl diye. E aynı formül XC için de geçerli ama 1/ olarak. XC=1/2pifc Buradan 18... kohm çıkar.

2- Zaten Sorun yok.

3- Dediğim gibi ölçtüğünüz değerler. Kısa devre hesabına katılacak kablo kapasitesi değil. Paralel kabloların oluşturduğu kondansatör kapasitesidir. (Büyük kısmı)

Size kondansatörlerin çok küçük iç dirençleri vardır diyenler sanırım yarım anlatmışlar. Kondansatör doluncaya kadar geçerli dememişler ve AC , DC devreler için karakteristikler farklı. Cep telefonu ile uzun yazamıyorum ...

Basit örnek vereyim araştırın: günümüzde elektronik devrelerin çoğunda gerilimi düşürmek için direnç mi, bobin mi, kondansatör mü kullanılıyor neden. Zaman rölesi gibi basit devrelerde eskiden mini trafolar olurdu ...

Sn. emodiyator,

Kapasitif akım, kabloların birbirine olan mesafelerinden dolayı bir kondansatör oluşturmasından kaynaklıdır, hat sonundaki yük akımından bağımsızdır, hat sonunda yük olmasa bile sadece enerjili OG/YG hattı gene kapasitif akım çekecektir. Bu yüzden siz sayaç üzerinde kapasitif oranını yüksek görüyorsunuz.

Mesaj Yeniden Düzenlendi.

Saygılar....
İlk verdiğiniz hesapta da işlem hatası gördüm, tekrar baskın isterseniz, ben farklı buluyorum.

jW61bL.jpg

Beni böyle düşünmeye iten aslında kompanzasyon yaptığım tesislerdeki durum özellikle og. ölçümlü tesislerde xc çok büyük çıkıyor bilgilerimizi paylaşalım istişare edelim diye konuyu açtım
OG tüketim ölçümü ile kısa devre hesabı farklı konular. Kapasitif etkinin kısa devrede etkisi yoktur.

Saygılar....

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri