JMD programlayıcı sorunlarım.

afatsum09

Üye
BAşlığı JMD programlayıcı diye actım ama benim pic programlamada sorunum yok. Sorunum şu kısımda başlıyor. elimde bulunan programlayıcı üzerinde DIL18 bir entegre soketi var. bu soket 16f877 programlamak için fiziksel olarak uygun değil. malum 16f877 birazdaha büyük. Ben buna farklı bir antenatif olarak 18li soketi 40 sokete cevirecek bir nevi konvertör yaptım.

Bu konvertör sayesinde sorunsuz bir şekilde 877 yi de programlayabiliyorum.
bu gün izmirdeydim. Onur carşısını gezerken "sıkıştırmalı soket" 40 zip soketler den aldım bi tane. Benim niyetim elimde bulunan JMD programlayıcıya bu sokete göre yeniden baskı devresini almak. Ama şöyle bir sorunla karşılaştım. bu 40 soketi programlayıcıma ekledim var sayarsak, 16f84 gibi 18 bacaklı PIC programlamada sorun olmucak. ama 16f877 programlamak istersem sokette 2 PIC için yaptığım bağlantılar çakışıyor. Normalde 877 rb6 ve rb7 bacakları programlamada kullanılırken, bu bacaklar "16f84 düde programlamak için yaptığım değişiklikte." 877 nin 25 ve 24 bacağınada uygulanıyor. Altta resimlerini veriyorum.

Buda benim JMD programlayıcı devrem.

şimdi sizlere sorum
beslemeleri bir şekilse swich ile ayırabilirim. ama programlama bacakları 877 hem RB40-RB39 hemde RB24-RB25 gitmesi programlamada herhangibir aksiliğe neden olurmu? Yada programlayacağım 877 ye zarar verirmi.? bu konu hakkında önerilerinizi ve fikirleirnizi bekliyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim

bi tane switch koyup 18pın-40pın olarak ayarlaya bilirsin

Hazır izmir çankayaya gitmişken uğrayın orada 1.onur çarşısında EMRE elektronik var görevlisi tamer abiye söyleyin 15 ytl gibi bir fiyata düzgün bir jdm programlayıcı alın derim.
İleri yönelik projelerinizde kullanacağınız bir programlayıcı isterseniz de www.kolaypic.com... Parsic ile görsel pic programlama sitesi... adresinden usb pic programlayıcı cihaz var ben aldım çok memnunum onu tavsiye ederim.

cihazın direk adresi

http://www.kolaypic.com/usb.html

Cevaplarınız için teşşekkür ederim.
Merhaba "smyomekatronik" arkadaşım. sen benim problemi tam olarak anlamışın. bunun için teşekkürler. Bende gönderdiğin devre gibi bir bağlantı arıyodum. Şema için teşekkür ederim. Burda aklıma takılan; 16f 877 yi programlarken data ve clock pinleri 39ve 40. senin verdiğin şemada 39-40 dan haricinde 33-34, 29-30, ve 23-24'e de data ve clock gidiyor. Bunun yanında 10-11-36-32-25 bacaklarınada + 5 volt gidiyor. 877yi programlama esnasında bu bacaklarada +5v ve data clock gitmesi bir problem cıkarırmı.? Ben devrenin baskısını hazırlamaya başladım. Kafamdaki bu sorularada cevapo verirseniz aklıma takılan hiç bişi kalmayacak. teşekkür ederim.

Esselâmû aleyküm

hocam 877 nin diğer bacaklarına 5v gitmesi sorun çıkarmaz fakat vpp(13v) gitmesi sorun çıkartabilir,en iyisi yapıp çalıştığından emin olduğum zif soketli pic programlayıcı devresini ekte gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• jdm_zif_soket.rar
    116.9 KB · Görüntüleme: 30

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler