jeneratorlerdekı harmonık kompanze

uzayerigi

Üye
jeneratörlerde olusan nasıl kompanze edılıyor yada farklı bır ısmı varmı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
[FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold]Jeneratör Giriþi (Generator Input)
[/FONT]
[/FONT]
[FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur][FONT=Gen_HelveticaTur]Cihazýn jeneratör giriþine 110-250 V AC arasýnda bir gerilim geldiðinde cihazýn
menüsündeki ayarlanan hedef
[/FONT]
[/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold].Cos[/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][/FONT][/FONT][FONT=Gen_Symbol][FONT=Gen_Symbol]j[/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold].[/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur][FONT=Gen_HelveticaTur] pasif duruma geçer hedef [/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold].Cos[/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][/FONT][/FONT][FONT=Gen_Symbol][FONT=Gen_Symbol]j[/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold]2.[/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][FONT=Gen_HelveticaTur_Bold][/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur][FONT=Gen_HelveticaTur] aktif olur[/FONT][/FONT]
[FONT=Gen_HelveticaTur][FONT=Gen_HelveticaTur]ve hedef Cos
[/FONT]
[/FONT][FONT=Gen_Symbol][FONT=Gen_Symbol]j[/FONT][/FONT][FONT=Gen_HelveticaTur][FONT=Gen_HelveticaTur]2.ye göre kompanzasyon yapar. Bu durum jeneratör giriþindeki gerilim[/FONT][/FONT]
[FONT=Gen_HelveticaTur][FONT=Gen_HelveticaTur]kesilinceye kadar devam eder.

bu alıntıyı entes 12 cs den aldım jenerator kompanzası ıle ılgısı varmıdır
[/FONT]
[/FONT]

Bu konu çok tartışıldı. Hararetli geçen tartışmalardan ötürü bazı arkadaşlarımız yasaklandı. Bence bu konuyu tekrar açmasak iyi olur.

Özetle;

Şartlarını yerine getirmek koşuluyla jeneratörler kompanze edilebilir. Şartları yerine getirilemeyecekse, ki bu çoğu kez böyledir, hiç bulaşmadan kompanze edilmemesi tavsiye edilir.

gerekli sartlar nedir peki bana özelden soylersenız konunu ustunu dek patmıs oluruz gerci zıt goruslerıde bılmek faydalıdrı ama

Bu başlık gözünüzden nasıl kaçmış acaba, incelerseniz..
https://www.kontrolkalemi.com/forum...alisirken-kompanzasyon-devrede-olmali-mi.html
Özetle kendi fikrimi söyleyeyim.
1. Jeneratörü kompanze etmeniz neredeyse hiç (%1 altında olabilir) aktif kazanca sebep olmaz.
2. Jeneratör kompanzasyonu hatlarınızda dolaşan reaktif enerjiyi azaltarak;
a. Sınır yük değerinde çalışan jeneratörlerinizde kva= kw oluşumunu sağlayarak daha az yüklenmesini ve dolayısı ile az da olsa ek yükleme yapabilmenizi sağlayabilir. Bu şekilde bir jeneratörü kompanze ederek sınır yük değerinin altına çekip çalıştırmıştık.
b. Alternatörünüz üzerinde daha az reaktif akım dolaşmasını ve bu sebeple ısınmasını engelleyebilir
c. Hatlarınızda daha az reaktif akım dolaşarak hatlarınızın ısınmasını engelleyebilir.
3. Harmonik filtreli olması ve kompanzasyonun hızlı girip hızlı çıkması, bir miktar endüktif yönde çalışması da önemli..

gerekli sartlar nedir peki bana özelden soylersenız konunu ustunu dek patmıs oluruz gerci zıt goruslerıde bılmek faydalıdrı ama

ıs yerı olan bılgısıne cok guvendıgım bır elektrık elektronık ogretmenıne danısmıstım kondanzatorle kompanze edılırse jeneratorun sınus egrısını bozup araları dolduruyor generetore uc pals er yaptırıyor sadece harmonık fılıtrelerden kompanze yapmak lazım demıstı su anda calıstıgım sırkete ıse sagdece guc kaynagını besleyen jenerator var harmonık sıkıntısı var sebekede ıken hıc olcturmedık jeneratorde ıkende harmonıgını ama merak ettım jeneratore harmonık kompanze yapılırsa dahaa dengelı calısırmı dıye merak ettım gercı sıkıntımız yok ama
amper dusermı acaba mazot malıyetı ıcın gercı bu zamanda okadar yatırım mazot malıyetınden dah fazlaya gelır ama :D

verdıgınız lınkte kı fromu okudum ama hepsını degıl ama anladıgım kadarı ıle konu hep kondanzator ıle kompanze uzerıne ben gercı bende aynı seyı soylemekteyım sanırım ama benım asıl cevabını bulmaya calıstıgım jenerator uzerındekı harmonıgın yaratıgı sıkıntı ve cozmek ile alakalı o sayfalarda goremedım dıye dusunuyorum

Reaktif enerjiden kaynaklı teknik bir sorun yaşamıyorsanız jeneratörü kompanze etmeye kalkışmayınız. Yakıt tasarrufu olmadığı kesin. Ancak reaktif enerji kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız (aşırı ısınma, jeneratör kapasitesinin sınıra yaklaşması vs) yapmanız olanaklı, şartları aşağıda yazdım..

Faydası olacağını düşündüğüm geçmiş bir tecrübemi, konuyla ilgili marka ve isim vermeden aktarım. Kesicilerin otomasyonunda yaptığım bir hatadan dolayı jeneratör devrede iken kompanzasyonuda devreye aldım. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan tekrar devreden çıkardım. O dönem ki merakın verdiği cesaretle 2000 kVA üstü jeneratör yüksüz çalışırken, 1000 kVAr üstü klasik kompanzasyonu tekrar devreye aldım. Reaktif röle aşırı kompanzasyon uyarısı verdi ve gerilimde herhangi bir değişiklik olmadı. Jeneratörü yaklaşık %10 gibi bir yükte çalıştırdığımda ise kompanzasyon iki kademeyi devreye aldı ve jeneratörden rahatsız edecek düzeyde ses çıkmaya başladı, sanki alternatör sıkışır gibi çalışıyordu, gerilimde de yaklaşık 10 V gibi bir yükselme olduğunu farkettim. 2 dakika gibi bir çalışma sonrası reaktif röle saçmalamaya başladı (kademe alıp çıkarmalar ve düşük aşırı kompanzasyon uyarıları) kompanzasyonu devre dışı bıraktım, jeneratörden gelen ses kesildi normal çalışmasına devam etti. Jeneratör aynı yükte 10 dakika normal çalıştıktan sonra yine 1000 kVAr üstü statik kompanzasyonu devreye aldım, bir dakika olmadan ölçü aletinde 490 V gibi bir gerilim okumamla birlikte büyük bir patlama sesi ve basınç ile ana dağıtım panosunun kapağına yapıştım. Gürültü ile ana dağıtım odasına gelen arkadaşlar içeride bomba patladığını sanmışlar, dumandan göz gözü görmüyordu.
Sonuçlara baktığımda statik kompanzasyon panosunda 3 kademenin kondansatörleri patlamış ve ortak dağıtım barası erimişti ve odaların lambaları patlamıştı. Jeneratörüde tekrar çalıştırmayı denediğimde ekranda hiç hareket yoktu.
Jeneratörün servisini çağırdım ve olayla ilgili sadece çalışırken birden durduğunu söyledim, bir günlük uğraşı sonrasında kontrol panelini değiştirdiğini ve muhtemelen üretim hatasından dolayı olduğu söyledi.
Kompanzasyon panolarını ise bu işte öncü firmalardan birine yaptırmıştık, onlardan gelen teknik ekip statik kompanzasyon panosunu komple alıp gittiler. 10 gün sonra panoyu tekrar getirdiler. Bakır baralarda eridiğinden ve herhangi bir iz bulamadıkları için problemin bizden olacağına dair hiç birşey söyleyemeden kendi hatalarından dolayı olacağını kabullendiler. Tabi o dönem bunların vebalini ben düşünemedim ama sonradan bir çok işte birlikte çalışarak kayıplarını karşılamaya çalıştım. Velhasıl sonuç zahiyatlı bir tecrübe oldu.

Statik sisteminiz harmonik filtrelimiydi?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri