Jeneratörden beslenirken motorlar çalışmıyor

alchakboy

Üye
arkadaşlar şu anda iki farklı jeneratörümde benzer sıkıntılar var

birincisi 300 kva
şebekede iken herhangi bir problem olmayan motorlar bu jeneratörden beslenirken motor koruma röleleri devreyi korumaya alıyor ve motorların çalışmasına engel gi bir oluyor
yaptığım ölçümlerde fazlar arası 380v faz nötür arazı 220 v
yani herhangi bir problem göremedim. acaba neden motor korum röleleri korumaya geçiyor.

ikincisi 250kva
burdada benzer durum söz konusu
şebekede iken yine sıkıntı yok
jeneratöre geçince termikler açıyor (devrede motor koruma yok)
motorlar aşırı ısınıyor burada çok fazla olmasada gerilim düşümü var

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
motorların kalkış anında çektikleri akım nedeniyle jeneratör uç gerilimi motor koruma rölelerinin sınır değerinin altına düşüyor. Yani jeneratör motoru besleyek güçte değil gibi görünüyor. motorun gücünü ve özelliklerini yazarsan kesin sonuca gidebiliriz.

saygılar.

hayır bu durum olamaz motorlar normal sirkilasyon pompası 3 ad 10 kva
ve motorlar çalışmıyoken korumaya geçiyor

sistemde başka motorlar var ve onlar Şebeke gittiğinde çalışıyor mu? yoksa yalnızca 1 yada 2 motorda mı aynı sorun var?

hayır bu durum olamaz motorlar normal sirkilasyon pompası 3 ad 10 kva
ve motorlar çalışmıyoken korumaya geçiyor

Motor korumadan kastınız faz koruma rölesimi ? ve şebeke-jeneratör nötrleri ortak mı kullanıyorsunuz?
Transfer sisteminde nötr aktarımı yoksa nötr ortak kullanılıyorsa şebeke-jeneratör nötr'ü arasında sirkülasyon akımları dolaşır buda bazı koruma elemanlarının açmasına sebebiyet verebilir daha önce başıma gelmiş bir olaydır.

Motor korumadan kastınız faz koruma rölesimi ? ve şebeke-jeneratör nötrleri ortak mı kullanıyorsunuz?
Transfer sisteminde nötr aktarımı yoksa nötr ortak kullanılıyorsa şebeke-jeneratör nötr'ü arasında sirkülasyon akımları dolaşır buda bazı koruma elemanlarının açmasına sebebiyet verebilir daha önce başıma gelmiş bir olaydır.

bende nötür ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.
ama tam olarak nedemek istediğinizi anlamadım.
jeneratörün üzerinden ölçüm yaptım faz-nötür arası 220 fazlar arası 380 v
neyapmalıyım

sistemde başka motorlar var ve onlar şebeke gittiğinde çalışıyor mu? yoksa yalnızca 1 yada 2 motorda mı aynı sorun var?

kumanda devresinde motor koruma rölesi olan bütün motorlarda aynı durum söz konusu.
hatta bir motorda motor koruma rölesini devredışı bırakınca motor normal olarak çalıştı

koruma rölesinin ayarlarıyla ilgili problem olabilir hangi koruma rölesi ve faz koruma mı gerilim korumamı açıklayabilirmisiniz?

bende nötür ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.
ama tam olarak nedemek istediğinizi anlamadım.
jeneratörün üzerinden ölçüm yaptım faz-nötür arası 220 fazlar arası 380 v
neyapmalıyım

Bahsettiğiniz faz koruma rölesi ise bu röleye nötr girişide vardır. Otomatik transfer sisteminde çoğukez nötr aktarımı yapılmaz nasıl şebeke fazları sistemden ayrılıp jeneratör fazları sisteme veriliyorsa şebeke nötr'üde ayrılıp jeneratör nötr'ü sisteme verilmelidir aksi taktirde şebeke nötr iletkeni ile jeneratör nötr iletkeni arasında akış olur jeneratör nötr gerilimi şebeke nötr'ü üzerinde işletme topraklamasından toprağa akmak ister sirkülasyon akımları akmasına sebebiyet verir buda koruma cihazlarının açmasına neden olur. Transfer sisteminde Nötr'lerinde aktarımını sağlayınız.
2. ve zayıf bir ihtimalde jeneratör fazlar arası gerilimlerde dengesizlik böyle bir olay olsa zaten farkedersiniz diye düşünüyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,238
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri