Jeneratör hakkında

etkga

Üye
Arkadaşlar jeneratör elektriğin kesildiğini nasıl algılayıp devreye giriyor? Bunu kendi içinde mi yapar yoksa transfer panosundaki kontaktörler mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Transfer panosundakı, kontrol kartı veya üç faz kontrol röleleri ile algılar..

******bu sayfayı bir oku isteren arkadaşım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
******bu sayfayı bir oku isteren arkadaşım.

3.11 ) Kazanç elde etmek üzere site reklamı yapmak, Türkçe içerikli mesleki forum reklamları yapmak, forumlara üye çekme amaçlı konu açmak, reklam amaçlı özel mesaj göndermek yasaktır. Bu yasağa aykırı şekilde davranan üyeler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.

Transfer panosundakı, kontrol kartı veya üç faz kontrol röleleri ile algılar..
Hocam bugun gördüğümtransfer panosunu paylaştım ama sadece kontaktörler var, dışardaysa büyük bir jeneratör var auto ışığı yanıyor
A19bj7.jpg

Arkadaşlar benim algılayamadığım sey su aslında sistemi şöyle çizdim ama bana kalırsa eksik olan birşey var, Şebeke kontaktörüne enerji geliyor, yardımcı nc kontaklarıyla jeneratör elektriksel kitleme yapılmış, enerji gidince öbür yardımcı kontaktan jeneratör kontaktörü enerjileniyor tamam ama bu esnada jeneratöre hareketi sağlayan nedir? Sadece jeneratör kontaktörünün enerjilenmesi ile jeneratör nasıl devreye girecek ki enerjinin gittiğini algılayıp çalışmaya başlaması lazım ama bunu nasıl yaptığını transfer panosuna bakarak anlayamadım galiba bir eksiğim var kendime göre bi çizim yaptım ama enerji gidince jeneratörü çalıştıran sistemi anlayamadım, yardımınızı bekliyorum amacım sadece sistemi öğrenmekten ibaret
PlyW2Q.jpg

Kontrol kartı üzerınden, generatörün marş motoruna çalışma komutu gönderilir.Bunu bır kaç tekrarlar, eüer çalışmazsa, sukunete geçer.

Çok teşekkür ederim hocam fotoğrafta görmemişim devre kartı bağlantıları soldaki giriş kablosunun altında kalmış heralde

Jeneratör üzerinde bi otamatik transfer paneli vardır (emko_deepsea-transamf gibi) bu aletin üzerine şebeke voltajı jen voltajı akü voltajı ve motorun yağ su müşürleri bağlıdır bu alet şebeyi kontrol eder şebeke gittiğinde motoru marşlar ve ve transfer panosundaki kontaktötlere manevra yaptırır yükü üstüne alır bundan sonra dizel motoru ve şebekeyi kontrol etmeye başlar tabi çekilen yük vs bunlarada bakar herhangi bir aksilik olursa yükü atar ve stop eder eğer bi sorun olmadan şebeke gelirse ayar yapılan süre kadar bekler ve tekrar manevra yapar ve yükü şebekeye atar yine ayar yapılan süre kadar kendini soğutur ve stop eder yeniden şebeke yi kontrol eder tabi bunları otamatik modda ise yapar auto yani manuel modda sen çalıştırmadıkça hiç bir şeye karışmaz yani kontaktörler komutu bu panelden alır sevgiler

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri