Jel akü performansını artırma

Yahyapasa

Üye
Volta vs7 model elektrikli motorum var.Bunun 7 tane Volta marka 12v20ah jel aküleri var.Düz yolda yaklaşık 30 kilometre gidiyor.
7500km yol yapılmış bu akülerle.Sıfır aküyle 50-60 kilometre arası gidiliyor. Şimdi bunların performansını arttırmak için başka forumlarda okuduğum birkaç tekniği uygulamak istiyorum bu akülerde.
1. Sülfirik asit + saf su alıp akü bomesiyle ayarlayıp takviyesini yapıp şarj etmek.
2. Başka bir forumda okuduğum tavsiye. Magnezyumsulfat alıp 4 litre suya 20 yemek kaşığı olacak şekilde koyun.Akünün içindeki asitli suyu boşaltın.Bunu içine doldurun.1 saat bekletin sonra tekrar boşaltıp içine sülfirik asit + saf suyu bomeyle ayarlayıp doldurun ve şarj edin.
3. Desülfatör devresi kullanmak.
Sizce bu yöntemlerin hangisi kullanmalıyım , hangi sırayla yapmalıyım.veya sizin başka öneriniz varsa ona açığım.Son olarakta anlamadığım bir konu jel akü muhabbeti. Ustaya Sordum jel akünün içinde de sülfirikasit varmış ve sülfirikasit + saf su takviyesi yapıyormuş. satış stratejisiymiş falan.Bunuda aydınlatırsanız sevinirim.

Sanırım sülfatlaşma başlamış.
Aslında 2 numaralı işlemi 7 aküye de yapabilirsen en sağlamı.
Ama 1 saat beklemek sülfatı çözmek için kısa gibi.

Birde son işlem için sülfirik asit bulabilmek sorun olurmu bilmem.

Dikkat; Gözlük eldiven maske kullan. Açıkhavada yap.

Yanık ve kimyasal yanığın tedavisi yoktur. Asit buharını soluduğunu anlamazsın bile. Onun için sülfirik asit oyuncak değil ve her köşebaşında herkese bulunmaz.

asit işe yaramıyor, ben denedim yemedi, epsom tuzunu denedim randıman alamadım, desülfatör devresi daha mantıklı gibi geliyor ama elim eripte bir türlü yapamadım. bence denemeye değer.

Zaten öyle.
Sülfatlaşmanın çaresi yok.
Yukardaki öneriler.
Sizin desulfatör önerisi
Sadece geciktirme.
Eski aküler de tuhaf işler olmazdı. Açık aküler di. Çeşme suyunda yıkanırdı içi çocukluğumda.
Şimdiki akülerde performans için kurşun levhalar ayrıca kılıflanıyor.

Devir eskiyi at. yenisini al devri.
At eskisini. Coni yapıyor. Al yenisini.

öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Yapmayı planladığım uygulamayı tek tek anlatacağım.yanlış yaptığım yerleri veya ekstra yapmam gerekenleri söylerseniz sevinirim.

1. Akünün içindeki asitli suyu bi kaba boşaltacağım.
Soru : Akünün şarj durumu boşaltmadan önce ne olmalı
2. 4litre suya 20 yemek kaşığı magnezyumsülfat koyup aküye dolduracağım.
Soru1 : suyu kaynatıp çözeltiyi hazırlayıp sıcak mı aküye doldurayım yoksa soğutup çözeltiyi hazırlayıp mı doldurayım.
Soru2 : 4 litre suya 20 yemek kaşığı magnezyum sülfat oranı iyi mi?.
Soru3: Ne kadar süre çözeltiyi aküde bekletmem lazım.
3. Çözeltiyi aküden boşaltıp sülfirikasit + saf suyu akü bomesiyle ayarlayıp içine dolduracağım.
Soru : Çözeltiyi boşalttıktan sonra tekrar suyla doldurup boşaltma işlemi yapayım mı?
4. Motorun kendi şarj aleti 87.6v / 2.5-2.8 a çıkış veriyor.Bu aküleri seri bağlayıp şarj mı edeyim yoksa
ayarlı güç kaynağıyla tek tek 14.4 voltla mı şarj edeyim.
5. Ayarlı güç kaynağım var. 30v5A başka bi forumda okumuştum. 30v 100ma ile şarj ederek desulfator işlemini yapmış olursun diye okudum.Bu işlemi yapayım mı?
çokşey istediğimin farkındayım.:)size zahmet verdiysem affola.

arkadaş epson tuzu yani magnezyum sülfat yapmayı kafana koymuşsun anladığım kadarıyla, bu işlemi yaparken akünün şarzlı ve boş olması o kadar önemli değil. içinde suyun kaldığını da zannetmiyorum. istersen ters çevir dene. epson tuzunu eritmen için ılık olması yeterli. ama iş astitlemeye geldiğinde, bu işi profesyonel birine yaptırmanda fayda var asit ve saf su miktarını nasıl ayarlıyacaksın bilemiyorum. ve bildiğim kadarıyla yüksek amperde şoklayarak şarz ediyorlar olması lazım. akücüler bu işi benden iyi bilirler. bunların doğrultusunda:
1- akünün kapaklarını açıyorsun varsa suyunu boşaltıyorsun.(genelleme sulu aküler için tavsiye edileni)
2- ılık suda erittiğimiz homojen olan epson tuzu karışımını koyuyoruz, plaka seviyesini geçsin lütfen.
3- bir saat bekleyip yada daha fazla, içeridekini boşaltıp asitli su karışımını koyup şarza bağlıyoruz. sıralama bu...

Karbonatla temizle akü için satılan asitli su köy devam ben yaptım işe yarıyo
arkadaş epson tuzu yani magnezyum sülfat yapmayı kafana koymuşsun anladığım kadarıyla, bu işlemi yaparken akünün şarzlı ve boş olması o kadar önemli değil. içinde suyun kaldığını da zannetmiyorum. istersen ters çevir dene. epson tuzunu eritmen için ılık olması yeterli. ama iş astitlemeye geldiğinde, bu işi profesyonel birine yaptırmanda fayda var asit ve saf su miktarını nasıl ayarlıyacaksın bilemiyorum. ve bildiğim kadarıyla yüksek amperde şoklayarak şarz ediyorlar olması lazım. akücüler bu işi benden iyi bilirler. bunların doğrultusunda:
1- akünün kapaklarını açıyorsun varsa suyunu boşaltıyorsun.(genelleme sulu aküler için tavsiye edileni)
2- ılık suda erittiğimiz homojen olan epson tuzu karışımını koyuyoruz, plaka seviyesini geçsin lütfen.
3- bir saat bekleyip yada daha fazla, içeridekini boşaltıp asitli su karışımını koyup şarza bağlıyoruz. sıralama bu...

Karbonatla temizle akü için satılan asitli su köy devam ben yaptım işe yarıyo
şap sürsen olmuyor, kaç aküde nasıl denedin bilmiyorum. işim icabı ups tamiri yaptığım için elime yeterinden fazla akü geçti, denemediğim hiç bir yöntem kalmadı. olay 12 volt ampulü yakmak değil, olay marşa basmak, yani amper olayı. ustalarım anlattılar tarif ettiler, benzetmede bulundular. öğrendik ki, bir koyundan bir post çıkıyor.

Cevaplarınız için sağolun.epson tuzu ile temizledim.Bide sulfirik asit+suyu akü bomesi ile ayarlayıp ilave yaptım.6 aķüden bir tanesi 10v nin üzerine çıkmadı. Diğerlerinde performas artışı oldu.Bozuk olan aküyü demir testereyle kestim.Bir gözündeki plakalar pas tutmuştu.
Anladığım kadarıyla jel aķünün gözlerinden bir tanesinde bile paslanma varsa o aküyü kurtarma şansın yok.6 gözden biri paslıydı.
Diğer gözler sağlamdı.Paslı olan gözü değiştirme ihtimalinde çok zor.Eğer jel akünüzde paslanma değilde sulfatlaşma varsa bu aküyü kurtarabilirsiniz.

@Yahyapasa bu paslı gözün resmi var mı? Pas nedir, sülfatlaşma nedir??? Sülfat birikimi ile kısadevre olmasın.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri