Izolasyon trafosu topraklaması üzerine

Merhabalar. Ben müzikle uğraşıyorum. Kullandığım cihazlarin gerek ses kalitesi gerekse çalışma performansları olması gerekenden çok düşük. Yaptığımız ölçümler neticesinde (profesyonel destek aldım onlar ölçtü) Binadaki nötr hattında sorun bulundu. Şebeke tarafında Tedaşta kontrol yaptı ve sorun bulunmadı. Bina icinede girdik ama sıkıntıya sebebiyet veren kaynağı bulamadık. Bende bu sorunu çözmek için izolasyon trafosu denedim. Trafo kutulu ve topraklı. Sorunu çözemedi maalesef derken burda okuduğum bir yazıda izolasyon trafosunun topraklamasi olunca trafo özelliğini yitirir diye yazmışlar. Bende buna istinaden trafonun toprak kablosunu kutusunu açip sökerek denemek istedim ve sonuç, izolasyon trafosu topraksızken sorunu çözüyor. Trafonun kutusu metal ve kontrol kalemini dokundurunca ufak bir elektrik var gibi görünüyor. Benim sormak istediğim bu şekilde topraksız kullanırsam tehlikeli mi olur ve neden toprak bağlayınca sıkıntı oluyor. Topraklama değerlerinde çok iyi çıktı evimin bu arada. Şimdiden cevaplayacak tüm ustadlara çok teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Trafonun birincil sargisina şebekenin faz ve nötru bağlanır. Şasiye de toprak bağlanır. İkincil sargidan çıkan uçlardan herhangi birinin şasiyle irtibati olmaması gerekir. Bir de mutlaka sigorta ile korunmalıdır.

Trafonun birincil sargisina şebekenin faz ve nötru bağlanır. Şasiye de toprak bağlanır. İkincil sargidan çıkan uçlardan herhangi birinin şasiyle irtibati olmaması gerekir. Bir de mutlaka sigorta ile korunmalıdır.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Trafonun resminide aticam nasıl yapıldığının görülmesi açısından. Biraz benim isteğime göre yaptılar trafoyu. Şebeke tarafındaki yani prize giden kabloda bulunan toprak ikiye ayrılmış durumda bir ucu trafonun şasisinde diğer ucu ise trafonun, bağlanacak cihazlara giden kendi çıkış prizinde. Yani bağlanan cihazlarda trafonun ana güç kablosundan topraklanmis oluyor. Acaba sadece trafo sasisindeki toprağı bağlayıp çıkışındaki cihazların toprağını kessem daha mı iyi olur ?

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Trafonun resminide aticam nasıl yapıldığının görülmesi açısından. Biraz benim isteğime göre yaptılar trafoyu. Şebeke tarafındaki yani prize giden kabloda bulunan toprak ikiye ayrılmış durumda bir ucu trafonun şasisinde diğer ucu ise trafonun, bağlanacak cihazlara giden kendi çıkış prizinde. Yani bağlanan cihazlarda trafonun ana güç kablosundan topraklanmis oluyor. Acaba sadece trafo sasisindeki toprağı bağlayıp çıkışındaki cihazların toprağını kessem daha mı iyi olur ?

Doğrudur, trafo sasisini topraklayin çıkışta toprak kullanmayın ve sigortayı ihmal etmeyin.

Doğrudur, trafo sasisini topraklayin çıkışta toprak kullanmayın ve sigortayı ihmal etmeyin.
Çok teşekkür ederim hocam. Peki çıkışta topraklama olması trafo özelliğinin asıl amacını yerine getirmesine engelmidir sizce? Okuduğum kadarı ile çıkışa toprak konması trafonun işlevini yerine getirmemesine hatta nötrü şebekeden ayirmamasina sebep oluyormuş bu doğru bir bilgi mi sizce.

Teşekkür ederim bilgiler için hocam Gerçekten işin emniyet ile ilgili kısmını sayenizde aydınlatmış oldum. Ancak topraklama bağlıyken trafonun neden nötr deki sorunumu çözemediğini bulmam lazım :) umarım bilgisi olan bir üstad açıklar.

İzalasyon trafosunda bahsedilen topraklama trafo çıkışındaki topraklamadır.Trafoların çıkışlarında nötr kablosu topraklanırsa izolasyon özelliği kaybolur şebeke gibi olur ama kutuyu topraklarsanız bu koruma toprağı olur sanırım sizin cihazlara koruma toprağı yaptığınızda da sorun oluşuyor bu topraklamanız iyi değilse olabilir birde cihazlarınızın elektronik aksamından da kaynaklanabilir bunun için topraklama ölçüm cihazıyla topraklamanızın kalitesini ölçtürebilirsiniz izolasyon trafonuz topraksız olarak sorunuzu çözdüyse cihazınızı insanların dokunamayacağı bir yere sabitleyin üstü açık olsun çünkü trafolar çalışırken ısınır üstü kapalı olursa yangın çıkarabilr.

İzalasyon trafosunda bahsedilen topraklama trafo çıkışındaki topraklamadır.Trafoların çıkışlarında nötr kablosu topraklanırsa izolasyon özelliği kaybolur şebeke gibi olur ama kutuyu topraklarsanız bu koruma toprağı olur sanırım sizin cihazlara koruma toprağı yaptığınızda da sorun oluşuyor bu topraklamanız iyi değilse olabilir birde cihazlarınızın elektronik aksamından da kaynaklanabilir bunun için topraklama ölçüm cihazıyla topraklamanızın kalitesini ölçtürebilirsiniz izolasyon trafonuz topraksız olarak sorunuzu çözdüyse cihazınızı insanların dokunamayacağı bir yere sabitleyin üstü açık olsun çünkü trafolar çalışırken ısınır üstü kapalı olursa yangın çıkarabilr.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. O zaman trafo çıkışındaki topraklama normalde olması gereken birşey anladığım kadarı ile. O zaman nötr de sorun varsa güçlü bir topraklama bunu tolere edebilir mi? Yoksa notrdeki sorunları halletmek için ne kullanabilirim gerçekten işe yarayan hicbirsey bulamadım. Trafo ise yarar dediler onada toprak bağlanınca sıkıntı yaratıyor. Yani her nekadar topraksız trafo olayı duzeltsede yüzde yüz olmuyor. Tam çözümü ne sağlar bilmiyorum ve bulamıyorum. Online UPS- power conditioner denedim onlarda işe yaramadı. Birde hocam eğer yangın ihtimali varsa kutunun üstünü soksem daha mı iyi olur. Çünkü kutunun altı baya baya ısınıyor. Bunun limiti nedir yanma derecesi. Patlama gibi mi oluyor yoksa yanıyor mu. Gerçekten tüm bu soruların cevabına çok ihtiyacım var. Maalesef yaşadığım yerdeki elektrikciler bunlara tam cevap veremiyor

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri