IR led ile anahtarlama??

malborom

Üye
merhaba arkadaslar

benim bir projem var otopark otomasyonu kısaca projeyi anlatiyim pic ile yapılacak bu proje ve karakter lcd olacak icinde örnegin 4 tane otopark war ve 1,2,4üncü otoparklar dolu ilk girişte ekran olacak ve girişte lütfen 4 nolu otoparka gidiniz yazacak yani boş otoparkı algılayıp ekran yardımı ile boş olan yere yönlendirecek bunu ben dügmeler ile yaptım ama sensör ile yapamadım simdi ben yere 1 alıcı tepeye bir verici IR koyarak bunu yapabilirim diye düsünüyorum yani ikisinin arasına araba girince iletişim kesilecek ve pic e burası doldu bilgisini verecek ben simdi bunu buton ile yaptım butona basınca dolu olarak gösteriyor benim sıkıntım şu acaba ben bu IR sensörleri nasıl anahtar yani buton gibi gösteririm yani aralarında bişe olmayınca devreyi acsın aralarında iletisim olunca devreyi kapasın gibisinden bunun hazır devreleri varmıdır yada nasıl yapılır bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

S.A
Senin işini tk19 ır alıcı göz ve 555 devrsiyle yapacağın flip flop devresi işin görür. Tk19 sensörü üzerine oır ışığı gelince out ucunu lojik olrak 5V da 0V çekeye çalışacatır bunu pice uyrlamak kalıyor. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,239
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri