IR LED Alıcı ve Verici Hakkında Yardım

emaxx

Üye
Kod:
#include <16f877A.h>
#fuses hs,nowdt,put,noprotect
#use delay(crystal=20MHz,clock=20MHz)

void main()
{
   setup_timer_2(T2_DIV_BY_1,55,1);
   setup_ccp1(CCP_PWM);
   set_pwm1_duty((int16)110);

while (TRUE)
   {

}
}

Merhaba, yukarıdaki kod ile 16f877A'nın RC2 pininden 90khz'lik bir sinyal alıyorum. (yani doğru yaptıysam)

Bunu kullanarak ir led alıcı ve verici ile bir haberleşme sağlamaya çalışıyorum.

Örneğin 1. pic'e bağlı vericim olacak, 2. pic'e bağlı alıcım olacak. 1. picteki verici ile 2. picteki alıcının arasına bir cisim girdiğinde yani haberleşmeleri kesildiğinde 2. picte ki alıcı bunu anlayıp bir tane led yakacak. En temel haliyle ir alıcı ve vericiyi haberleştirmeye çalışıyorum.

CCS C'de yapmaya çalışıyorum. Fakat gerisini getiremedim. Alıcı ve vericim 2 bacaklı. Bağlantılarım ve kodum nasıl olmalı yardım edebilir misiniz?

alıcı taraftaki pic 2 periyod arasındaki süreyi bir timer ile ölçsün. ve 11 mikrosn periyod ölçerse sinyal var desin. ledi yaksın.

Merhaba, PWM wizard ile istediğim khz'de pwm ürettim fakat osilaskopla baktığımda ara da kesilmeler oluyor. 4-5 sn kadar 50khz alıyorum 1 saniye gibi kısa süreliğine gidiyor sonra tekrar geliyor. Bu durum değişkenlik de gösteriyor. Bazen 2 sn kadar 50 khz görüyorum 2 sn kadar bilgi gidiyor tekrar geliyor. Sebebi ne olabilir acaba?

Kod:
#include <16f877A.h>
#fuses hs,nowdt,put,noprotect
#use delay(crystal=20MHz,clock=20MHz)

void main()
{
   setup_timer_2(T2_DIV_BY_1,99,1);
   setup_ccp1(CCP_PWM);
   set_pwm1_duty(49);

while (TRUE)
   {

}
}

Kodlarım bu şekilde. 50 khz çıkışı ccp1'den alıp osilaskopla bakıyorum. Devreye başka hiçbir şey bağlı değil. Sadece pwm testi yapmak istiyorum. Sabit sürekli 50khz alamadım. Hep kesintiye gidip tekrar geliyor. Programda bir değişiklik mi yapmam lazım? Yoksa pic bu kadar hassas mı değil?

Son düzenleme:
reset ucu boşta olmasın 10k ile 5v a çekiin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri