Insan ne zaman ölür. ?

hserdar

Üye
insan ne zaman ölür ? diye sorulunca siz nasıl cevap verirsiniz.
benim cevabımla aynı olan arkadaşım olacakmı merak ettim .

insan ne zaman ölür ? diye sorulunca siz nasıl cevap verirsiniz.
benim cevabımla aynı olan arkadaşım olacakmı merak ettim .
Ölmekten kastınız bedensel fonksiyonlarının durmasıysa o bir ölüm değil . Bir boyuttan başka bir boyuta geçiş sadece . Esas insanın öldüğünü düşündüğüm an insanın bütün erdem ve ahlak kaidelerinde sıyrılıp azgın nefsinin istekleriyle ve yönlendirmesiyle yaşayıp hayvanlaşmaya başladığı andır .

çok felsefi bir soru. buradaki ölümden kast bedenin ölmesi mi? yoksa insanlığının ölmesi mi? bedensel ölüm. sorun değil. gömerler gider, arkandan konuşurlar ( iyi veya kötü ) sonra toprağa geri dönüşüme faydan olur. ama insanlığın ölmesi için aynı şeyler söylenemez, konuya burada ben değişik sıfatlar kullanarak açmak istemem. en basit örneği rahmetli babamın kardeşi ben 18 yaşındayken söylediği bir tek kelime ile artık benim için yok hükmünde, şöyle böyle 40 yıldır tek kelime konuşmadım, çünkü benim için ölü.

çok felsefi bir soru. buradaki ölümden kast bedenin ölmesi mi? yoksa insanlığının ölmesi mi? bedensel ölüm. sorun değil. gömerler gider, arkandan konuşurlar ( iyi veya kötü ) sonra toprağa geri dönüşüme faydan olur. ama insanlığın ölmesi için aynı şeyler söylenemez, konuya burada ben değişik sıfatlar kullanarak açmak istemem. en basit örneği rahmetli babamın kardeşi ben 18 yaşındayken söylediği bir tek kelime ile artık benim için yok hükmünde, şöyle böyle 40 yıldır tek kelime konuşmadım, çünkü benim için ölü.
Bizim insanları yok saymamız onların yok olduğu anlamına gelmiyor malesef . Onlar gene uzayda yer kaplamaya ve oksijen tüketip karbondioksit üretmeye devam ediyor . Hatta beynimizin bir tarafında hala onlarla kavgaya devam ediyoruz ve enerjimizi tüketmeye devam ediyorlar .

Bizim insanları yok saymamız onların yok olduğu anlamına gelmiyor malesef . Onlar gene uzayda yer kaplamaya ve oksijen tüketip karbondioksit üretmeye devam ediyor . Hatta beynimizin bir tarafında hala onlarla kavgaya devam ediyoruz ve enerjimizi tüketmeye devam ediyorlar .
o dediklerinizden o kadar çok var ki. yeni bir cengiz han lazım temizlik için. ama burada kritik bir sınır var, benim için kötü olan başkaları için iyiyse? ya ben daha kötüysem onlar için? kriterleri neye göre değerlendireceğiz? bir de insanlık düşmanları var, halka zulüm edenler var onları sömüren, kandıran, aldatan, yalan söyleyen ve kendi çıkarları için kullananlar var. bunların bedensel ölümü gerçekleşmesi için edilen duaları ben değil herkes biliyor. en başta gıda sahtekarları, bildiğimiz güvenerek aldığımız marka ülkemizde en çok domuz eti işleyen firma. örneklemeler o kadar çok ki...

o dediklerinizden o kadar çok var ki. yeni bir cengiz han lazım temizlik için. ama burada kritik bir sınır var, benim için kötü olan başkaları için iyiyse? ya ben daha kötüysem onlar için? kriterleri neye göre değerlendireceğiz? bir de insanlık düşmanları var, halka zulüm edenler var onları sömüren, kandıran, aldatan, yalan söyleyen ve kendi çıkarları için kullananlar var. bunların bedensel ölümü gerçekleşmesi için edilen duaları ben değil herkes biliyor. en başta gıda sahtekarları, bildiğimiz güvenerek aldığımız marka ülkemizde en çok domuz eti işleyen firma. örneklemeler o kadar çok ki...
Mesela ben dindar bir insanım. İyi ya da kötü doğru, yanlış ya da doğru kavramlarımı hayat icinde şekillendirirken ilk referansım kur-an ve hadisler oluyor. En azından bu şablona kendimi uydurmaya çalışıyorum. Gayretim ve çabam bu yönde.
Sekuler hayat tarzını kabul etmiş insanlar için diyelim ki bu da felsefe olsun ya da doğunun herhangi bir mistik başka öğretisi. Eğer biz ikimiz aynı populasyonda birbirimize zarar vermeden ve rencide etmeden yaşayabiliyorsak ve toplum için pozitif fayda üretebiliyorsak ( ki bu olmuyor genelde ) ortak bir iyi ya da kötü paydası olusturabilmisizdir ya da bunu becerebilmek için yola çıkmışızdır.
Bizim toplumumuz da malesef her cenahtan ve gruptan insan her zaman yanında yönünde ve gerekli makamlarda kendi dünya görüşünden insanların olmasını ister ( nepotizm ) . Daha liyakat ve adalet kavramlarının en çok olması gerektiği yerde bile ortak payda üretemezken iyi ya da kötü nün ne olduğu konusun da ortak bir payda üretilmek acaba imkansiz mı?

Son düzenleme:
İnsan gerçekte "isminizi hatırlayan son insan öldüğünde" ölür.....

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,893
Son üye
bozwolf

Yeni konular

Geri