iki tane s7 300 plc yi nasıl haberleştiririm

mustafa_90

Üye
Selam;
iki tane s7 300 plc yi nasıl haberleştiririm
Birde bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim pofibus ile türkçe kaynak arıyorum ve bu profibus nasıl kullanıldığını anlatan herhangi bişi eğer bu konudada yarımcı olursanız gerçekten çok sevinirim
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla;
Mustafa

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Çok hızlısın ve yardımın için teşekkürler +1 ;)
Aslında şöyle söylüyeyim ben bu haberleşme konusunda hiç bişi bilmiyorum ama plc programlamayı biliyorum şimdi benim merak ettiğim profibus olayında mesela benim elimde bi tane s7300 ve bi tanede servo sürücü war ben bunları haberleştirmek için her iki şeyin yanına haberleşmesi için birşeymi koymam gerek ( saçma sorular sorabilirim kusuruma bakma bu işi büyük istek le öğrenmek istiyorumda ) yani mesela bunun için ne yapmalıyım

Çok teşekkür ederim
olayı çözdüm sayılır şimdi aklıma bişi takıldı şimdi herşey hazır diyelim peki ben mesela servonun 10 derece donmesini istiyorum bunun için ne yapmalıyım

teşekkürler +1 ;)
Birde acaba profibus ile ilgili türkçe kaynak bulabilirmiyim

Unisp De Modbus Ve Ctnet Vardır . Ctnet Ile Birden Fazla Servoyu Kendi Arasında Haberleştirip Birine Bus Modülü Koyarsan Gateway Sağlamış Olursun Bu Her Modüle Profibus Modülü Koymanı Engeller Bir Avantajdır.dİyorsunuz Sayin Mustak.bu BahsettİĞİnİz Unİdrİve Sp Control Techniques Mİ.yanİ Unİdrİve Sp.sk,se Bu İkİ HabeleŞme Mevcut Mu?ÇÜnkÜ Ben Bİr Makİnedekİ Her Servo İÇİn Profİbus ModulÜ Kullaniyordum BÖyle İr YÖntem Varsa Bİraz Yol GÖsterebİlİrmİsİnİz

arkadaşlar benimde s7300 plc haberleştirmesi için bir sorum olacak.benim elimde 3 adet 313c 2DP plc var bu plclerden 2 tanesinin programı yüklü ben bu iki plcden output bilgilerini alıp 3. plcye profibus kablo vasıtasıyla göndermem gerekiyo.biraz araştırmam neticesinde send receive bloklarını kullanmam gerektiğini düşündüm.programlamada ladder diyagramını kullanıyorum bu send receive blokları nelerdir hazır bir fonksiyonmudur bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.ayrıca hardvare konfigurasyonunda ne gibi değişiklikler yapmam gerekir.şimdiden tşkürler

Merhaba Preg09,

Senin sitemde Master - Akıllı slave haberleşme yaptıracaksın bu nedenle bu send receive bloklarını kullanmana gerek yok. CPU su olmayan akılsız slavelerde bu bloklar kullanılır. Senin yapman gereken. Mevcut programın HW Config i aç buraya yeni bir S7 300 Station ekle ve yeni PLC ni oluştur. Fakat CPU daki DP properties de operation modu DP slave seç. Aynı şekilde bu PLC lerin Cpu larınının bir tanesini DP master seçmen gerekiyor. Diğer iki tanesi DP salve olacak şekilde ayarla. Daha sonra HWConfig de master Cpunun Profıbus ayarlarını yap. Profıbus network e yes diyerek ağı çıkart. Kütüphaneden PROFIBUS-DP/Configured Sation/CPI 31X sürükleyip bu ağa bırak. Slave olarak ayarladığın iki CPU burada gözükecektir. Connect diyerek Slave olarak tanıt. Master ve slave ler birbirlerinin I/O larına direkt erişemezler bu nedenle ağ üzerindeki slave CPU üzerine çift tıkla ve Configuration kısmında Her üç CPU nunda kullanmadığı ( I/O modülünün olmadığı) giriş çıkış adreslerini birbirlerinin haberleşme alanı olarak belirleyeceğiz. Örnek olarak Master Output QB20 adresi Slave Input IB30 seçelim. Master Input IB10 Slave Output QB40 seçelim. Az önce yazdığım gibi bu alanları boş olan alanlar olarak seçmeliyiz. Bu şekilde ayarlarsak heriki CPU birbirinin bu alanlarından veri alıp gönderir. Bu işlemi tek taraflıda yapabilirsin. Bu işlemlerin sonunda Cpu lara programlarını yükleyelim. Slave in QB40 a yazdığın veri master ın IB10 una yazılır. Master ın Qb20 ye yazdıı veri slave in IB30 yazılır. Sanırım 32 byte a kada veri yazılıp okunabilir. Bu ayarları diğer slave içinde yap. OB86 ve OB 82 yide hem master ve slavlerine yüklemeyi unutma oluşabilecek arızalarda sistem Stop a gitmesin. Haberleşme kopsa blave salve ler kendi başına çalışacatır.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

ÖNCELİKLE VERDİĞİNİZ GÜZEL BİLGİLERDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM :)
BEN DEDİKLERİNİZİ SIRAYLA YERİNE GETİRDİM FAKAT HENÜZ SİSTEME BAĞLANMADIM BU SLAVE PLCLER PROGRAMLARI YÜKLÜ OLARAK GELİCEK BENİM BU SLAVE PLCLERİN HARDWARE AYARLARINDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER YAPMAM GEREKİR.
Birde burda tam olarak ne demek istediniz anlayamadım.Configuration kısmında Her üç CPU nunda kullanmadığı ( I/O modülünün olmadığı) giriş çıkış adreslerini birbirlerinin haberleşme alanı olarak belirleyeceğiz.Örnek olarak Master Output QB20 adresi Slave Input IB30 seçelim. Master Input IB10 Slave Output QB40 seçelim demissiniz
bu ayarları dp slave propetiesten mi yapıcaz eğer öyleyse Q20 I30 olarak seçmiş durumdayım.
tekrardan teşekkürler erolgke

Slave CPU özelliklerine girip bunlara Slave seçeceksin. Dediğim adresler her PLC için kendine ait adreslerdi. PLC ler birbirlerinin I/O larına direkt erişemezler. Sadece kullanılmaya I/O bölgesine erişebilirler. Örnek: Senin PLC de sdece 16 girişli input olsun. Bunlar IB0 ve IB1 de olsun. Senin IB2 ve daha sonraki input bölgelerin haberleşme için kullanabilirsin. Mesela Slave QB40 a yazdığın bilgi. Master da IB10 bölgesine gelecek sanal bir input oluşturmuş olacaksın. Bu ayarları Master HWConfigde kütüphaneden Slave CPU nu ağa asarken yapacaksın. Eğer Slave Cpu ları slave olarak yukarıda anlattığım gibi özelliğini değiştirdiysen profibus ağına astığın anda CPU gözükecektir. Connect deyip Configuration kısmında bu veri alanlarını tanıtman yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,063
Son üye
denizdeniiiz

Yeni konular

Geri