işletmelerde planlı bakım programı

Kimse uymuyoki bu bakimlara :s

merhabalar
planlı Bakım programı arayan arkadaşlara microsoft project programını öneririm

Merhaba arkadaşlar,

Bakım programı satıyorum,lisanslı .
Kolay kullanımlı ve verimli bir program.

cep 054******

Moderatör tarafında düzenlendi:
:) Güldürmeyin beni arkadaşlar bir bakım proğramı kullanıyorum As400 üzeri kurulu bir sistem firmamızın kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılmış bir proğramdır. Şimdi size sormak isterim ?

1-Aranızda konuyu açan kişinin ne tür bir işletme için böyle bir proğrama ihtiyaç duyduğunu sorgulayan varmı ?
2-Hiçbir proğram gerçeğe uyarlandığında %100 verim vermez verdiğini iddia eden varsa çıksın karşıma.
3-Bakım proğramı dediğiniz şeyi kullanmak yerine firmanıza bir bakım dökümantasyon sorumlusu alında exel den o takip etsin bir okumuş gencimiz iş sahibi olsun.
4-Proğramın kapsamları hakkında inanılmayacak derece de yoğunluk mevcut olabilir proğrama veri girişi yapmaktan bakım sorumluları ve elemanlar iş yapamaz hale gelebilir.

İşlerinizde başarılar dilerim...

Basit bir şey istiyorsanız outlook üzerinden takvim, görevler menülerinden takip edebilirsiniz. Hatta yapacağınız işleride unutmamanız gerekenleride ekleyebilir, yaptıklarınızı görerek sürdürülen çalışmalarıda takip edebilirsiniz. Çok profösyonel bir şey istiyorsanız ERP sistemleri var. Oradan fabrikanın tüm işleri halledilebiliyor. Buna muhasebe, lojistik, satın alma, bakımda dahil. Örneğin bakım için işletme istekte bulunuyor sizde görevlendirme yapıp arızaları yapıp kayda geçiriyorsunuz. Bunun yanında periyodik bakımlarıda buradan takib edebilirsiniz. Zaten her makinanın her sektörde farklı bakımları var. Kendi fabrikanızda kendi makinalarınızın programını çıkartmak lazım tabi öncelikle. Haftalık, aylık, 6 aylık, yıllık... Hangi makinanın ne bakımı yapılacak hangi zamanda nerelerine bakım yapılacak bunu tespit ettikten sonra bunları takip edeceksiniz o kadar. Örneğin haftalık ; genel temizlik, tüm gresörlerin kontrolü, ince yağlama, somun civata gevşemesi, hidrolikte sızma, kelepçelerde gevşeme, klemenslerde gevşeme vs....Ama bunları cidden yapıp takib etmek istiyorsanız, yapın arkadaşlar ben her günümü öğlen arasında ekibime bakım yaptırarak geçiriyorum(Tabi farklı makinalara). Ancak 10 günde aynı makinaya gelebiliyorum mesela. Bunları takib etmenin çok faydasını gördüm. Hem tüm denetlemelerde zaten yapılmış olması gereken şeyler...Saygılarımla, herkese kolay gelsin.

:) Güldürmeyin beni arkadaşlar bir bakım proğramı kullanıyorum As400 üzeri kurulu bir sistem firmamızın kendi ihtiyaçları doğrultusunda yazılmış bir proğramdır. Şimdi size sormak isterim ?

1-Aranızda konuyu açan kişinin ne tür bir işletme için böyle bir proğrama ihtiyaç duyduğunu sorgulayan varmı ?
2-Hiçbir proğram gerçeğe uyarlandığında %100 verim vermez verdiğini iddia eden varsa çıksın karşıma.
3-Bakım proğramı dediğiniz şeyi kullanmak yerine firmanıza bir bakım dökümantasyon sorumlusu alında exel den o takip etsin bir okumuş gencimiz iş sahibi olsun.
4-Proğramın kapsamları hakkında inanılmayacak derece de yoğunluk mevcut olabilir proğrama veri girişi yapmaktan bakım sorumluları ve elemanlar iş yapamaz hale gelebilir.

İşlerinizde başarılar dilerim...

Arkadaşa katılıyorum. Büyük bir termik santralde görev yapmaktayım. planlı bakım programımız hala eksiklikler vermekte ki temin ettiğimiz şirket almanyada bulunmakta. Verimliliği hala %100 değil. Bu program ile sadece bir bölümün işlerini yapmama rağmen takibi zor oluyor kayıtları excellde ayrıca tutuyorum. bazen veri girişi yapmaktan sahadaki ilerime bakamıyorum. masa başı adamı oldum çıktım artık.

Ama yinede güzel bir programla datalar tutulsa daha iyi olur.

Yinede Destek isteyen olursa bir planlı bakım programında neler olması gerektiğini detaylı bir şekilde açıklarım yardımcı olabilirim ki şuan yaptığımız projeyi tüm imkanlara rağmen gerçekleştiremiyoruz. Çok zor bir iş.

merhaba ustad ;
P.b.s. sistemi ile 16 yıl çalışmış planlamış biri olarak şunu söylemek isterim ki bu sistemin mantığını kavrayarak sen geliştirmelisin .bir 5 yıllık ana program kartı(olmasa da olur) ve cihazlara önem sırasını gözeterek günlük haftalık aylık 3 aylık 6 aylık yıllık olarak düzenlemek cok idealdir.kısaltmalar :g-H-A-3A-6A-Y
Bunlarında tekrarlanması gerekenlerine H-1 H-1 A-1 A-2 ..... yani haftada 1 haftada 2 ...gibi düzenlemeli.
her bakımı yapılacak cihaz için BİK(bakım işlem kartı cıkarırsan bu da show kısmı olur:)ne kadar iş yaptıgın kadar ne kadar yaptıgın iyi işi sattıgın da cok önemli maalesef.
bik kartına da yapılacak iş -kullanılacak malzameler-süre(adamxsaat) gibi ayrıntıları işle tamamdır.
iyi çalışmalar
yazmaya kalksam cok cok yer kaplar ve zaman alır kısaca budur arkadasım

işletmelerde planlı bakım programı için makina mühendisleri odası yayını olan kitabı tavsiye ederim. işletmelerde kullanılan tüm makinalar için günlük. haftalık, aylık,3 aylık, 6 aylık,yıllık bakım programları mevcut. neler yapılması açık açık anlatılmakta. makinalar için örnek bakım formlarıda var. bence işi en yetkili ağızdan halletmek daha doğrusu. tavsiye ederim gerçekten çok güzel. aklınızda soru işareti kalmaz arkadaşlar. kolay gelsin

Merhaba arkadaşlar

Bakım için her işletme kendi makinelerine has bir program geliştirmesi en uygun olanıdır. Bunun ilk dökümantasyonunun hazırlanması uzun ve zahmetlli bir iştir. Öncelikle bakıma alınacak makinelerin bir listesi yapılmalı, listedeki makinalara bir işletme kodu verilmeli ve bu kodlar makina üzerine yazılmalı. Bakımı yapılacak makinaların her biri için bakım talimatı yazlır ve talimatlar tüm personelin görebileceği bir yere konur, talimat sade anlaşılır bir dille yazılması makineyi hiç tanımayan birinin bakım yapmasını sağlar. yazılan talimata uygun bir bakım formu düzenlenir bakım yapan elaman bu formdan yaptıklarını işaretler. Daha sonra hangi makineye hangi periyotlarda bakım yapılcağına karar verilir ve yıllık bir bakım programı oluşturulur, bu program dahilinde her ay başında o ay hangi makinelere bakım yapılacaksa bakım formları çıkarılır ve bakım yapan personle verilir ve uygulaması bakım yöneticisi tarafından kontrol edilir. Günlük haftalık gibi genel kontroller ve yağlamalar makine oparatörüne yaptırlırsa bakım ekibinin yükü azalmış olur. Ayrıca her makina için bir sicil kartı oluşturulursa ve bu karta makinenin büyük arızaları ve değişien paçaları kodu ile birlikte yazılırsa geriye dönük iyi bir data oluşturulmuş olur. Bu yapmış olduğunuz uygulama size ISO gibi kalite yönetim sistemleri denetlemelerinde kolaylık sağlayacaktır.

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri