işletme topraklaması yardım

evet arkadaşım nötür trafoda topraklanır ama alıcılarda nötürle toprak birleştirimez fakat hat sonrında nötür zayıfladığı için hat sonudaki nötürde topraklanır ama alıcılardaki topraklama ile birleştirilmez

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
TN-C-S sistemlerde koruma ve nötr iletkenleri, şebekenin bir bölümünde ayrı ayrı, bir
bölümünde de ortak bir iletken olarak çekilir.
Topraklama iletkeni ayrı olarak toprakla ilişkilendirilmez yani.. Kısacası kim kime dum duma:)

Merhaba,

Elektrik dağıtım şirketi TT topraklamayı zorunlu kılmaktadır. Eğer sizin işletmenizin girişin kendi trafonuz var (belirttiğiniz gibi) ise bu zorunluluk sizin için ortadan kalkmaktadır.

Bu durumda siz işletme topraklamanızla topraklamanızı birleştirebilirsiniz. Bu işletmenizin her noktasında tehlikeli potansiyel farkı oluşmasını engellemiş olursunuz.

Diğer bir hususta; işletme başlangıcında karar vereceğiniz sistemin uygulanmasında ısrar etmelisiniz. Yani hem TT ve de hem TN gibi sistemler potansiyel sürüklenmesi gibi bazı sorunlara yol açabilecektir. Unutmayalım topraklama kazığını çaktığınız noktadan çıkan kaçak akım toprak üzerinden trafonun yıldız noktasına ulaşmaya çalışacaktır. Bence kaçak akımı kabloyla götürmek en emniyetli yoldur.

Saygılarımla...

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı oluyor ama belirtmem gereken bişey var. konuyla alakalı olarak bi dünya döküman inceledim ama gerçekten TN-C-S sitemi hakkında "TN-C-S sistemlerde koruma ve nötr iletkenleri, şebekenin bir bölümünde ayrı ayrı, bir
bölümünde de ortak bir iletken olarak çekilir. " ifadesinden başka bişey yok. bu sitemi uygulamış ve tam olarak ne yapılması gerektiğini bilen varsa lütfen paylaşsın. şu an ben de kurulmakta olan bir fabrikanın yetkili mühendisiyim ve montajı yapacak olan arkadaşlar ne yapılması gerektiğini bana soruyorlar. sorumlu olarak cevap verememek gerçekten çok rahatsız edici bi durummuş. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

bence biraeysel bi daire veya işletme fabrika olsun (her alıcı cihaz için diil ) ama topraklama ve nötrü birleştirilmesi sağlıklı diil yüksek gerilimlerde veya işletmede paratoner yoksaki şayet
yıldırım düşmesinde oluşacak hasarlar nötür toprak ayrı olursa hasar asgariye iner toprak nötr
birleşik durumdaki hasarlar sadece maddi diil ölümle sonuçlanacak kayıplarıda peşinde getire bilir ben herzaman nötürle topraklama hattının birleştirilmesine karşıyım kacağı topraklam yolu ile toprak altına göndermekmi yoksa nötürle çakıştırmakmı ?

ben de bu iki hattın ayrılması taraftarıyım ama gel gör ki önümüzde ansiklopedi gibi bi şartname var ve birebir isteniyor bizden. sonuç olarak şartnamenin bütün maddelerini hallettik ama bitek TN-C-S sistem kurmak kaldı onu da hallettik mi alnımızın akıyla çıkacağız bu işten inşallah.:))..

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı oluyor ama belirtmem gereken bişey var. konuyla alakalı olarak bi dünya döküman inceledim ama gerçekten TN-C-S sitemi hakkında "TN-C-S sistemlerde koruma ve nötr iletkenleri, şebekenin bir bölümünde ayrı ayrı, bir
bölümünde de ortak bir iletken olarak çekilir. " ifadesinden başka bişey yok. bu sitemi uygulamış ve tam olarak ne yapılması gerektiğini bilen varsa lütfen paylaşsın. şu an ben de kurulmakta olan bir fabrikanın yetkili mühendisiyim ve montajı yapacak olan arkadaşlar ne yapılması gerektiğini bana soruyorlar. sorumlu olarak cevap verememek gerçekten çok rahatsız edici bi durummuş. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..
Merhabalar,
Neredeyse üzerinden 2 yıl geçmiş - sorununu çözebildin mi?
İyi çalışmalar

ya sonuçta notürüde topraktan elde ediyoruz trafo binalarında ama işletmelerde topraklama ayrı yapılmalı uygunuda bu bencce

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri