Işıldak Aküsü Kurtarılabilir mi?

Vallahi ben ölçü aletlerim de GP recyko 1.2 volt aaa size kullanıyorum. En az 6 ay gidiyor.
Sizin dediğiniz gibi raf bekleme ömrü uzun, yani kullanılmadığı halde boşalmayan bir lityum pil modeli olsa;
Başımın üstünde yeri var.

Sorum şu[emoji780]
18650 piller'de buna benzer bir özelliği olan model-tip var mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Evet var.
1.5 volt sanirim icinde bir regulator devreside barindiriyor. Resim örnektir.

kLWjGt1_jghcIaSc2f597RgKFPfS0nlIp89DsMDNG&usqp=CAU.jpg

1.5 volt şarjlı pilleri biliyordum da (yine çinko bazlıydı sanırım ve aliex te) fiyatları çok uçuktu.
Ama bu modelini yeni gördüm.[emoji102]
Umarım satışı tr de vardır. Artık aliex ten pil patlayıcı özelliği nedeni ile sıkıntılı.
Teşekkürler.

[emoji889]Yalnız
Benim soruyu anlatamadım.
İki adet 18650 kullanıyor benim handheld osiloskop. 18650 nın uzun zaman bekleyebilen modeli varmıdır?
Onun için sordum.

Bekleme süresi hakkında çok bilgim yok.

Osiloskobun modeli nedir?

Hantek 2d72 çıkartılabilir 2x18650 kullanıyor ve standart 5v ile şimdilerde yeni yeni cep telefonlarında gördüğüm, USB port ile şarj ediliyor.
[emoji654]️70mhz [emoji654]️sinyal jeneratör [emoji654]️multimetre
Siz sorunca şimdi baktım.

Evet var.
1.5 volt sanirim icinde bir regulator devreside barindiriyor. Resim örnektir.
Bunlar şarj edilemez tip yalnız dostum :(, başka öneri olarak mı yazdın bilemedim ... ŞArjlı lityum pillerin artı özelliğidir uzun stand by / raf ömrü, yalnız teoride olan her zaman pratikte de aynı olmuyor, kalites belli bilindik marka almalı.

Ben de yıllar (5 yıl veya daha fazla) önce fotoğraf makinesinde kullanmak için aldığım 1.2v Eneloop (Sanyo) masamda duran pilleri traş makinesi takmadan önce ölçeyim dedim hala aynı voltta görünce yüzümde gülümseme belirdi istemsizce ... oysa son şarj ettiğimde 6 ayı geçmiştir hatırlamıyorum bile :). Recyko pilleriniz de benzer teknolojiye sahip diye duydum @LUTFiBEY .

Zamanında synter electrode şarjlı pil teknolojisi ile ilgili bir makalede GP recyko ve Sony in bir modelinin raf bekleme ömrünün uzun olduğunu okumuştum.
Bu tür piller sıkıştırılmış bir tekniğe sahip olduğundan dolayı, kendi kendilerine boşalma daha zor.
Ama bu tekniğin kötü yanı da pil iç direncinin yüksek olması.
Yani diğer pillere göre anma akımları biraz zayıf.
LCD terazi
Bebek termometresi
Mültimetre
Gibi az kullanılan ama lazım olunca da low-batt uyarısı ile sinirbozan cihazlar için uygun.

Zamanında synter electrode şarjlı pil teknolojisi ile ilgili bir makalede GP recyko ve Sony in bir modelinin raf bekleme ömrünün uzun olduğunu okumuştum.
Bu tür piller sıkıştırılmış bir tekniğe sahip olduğundan dolayı, kendi kendilerine boşalma daha zor.
Ama bu tekniğin kötü yanı da pil iç direncinin yüksek olması.
Yani diğer pillere göre anma akımları biraz zayıf.
LCD terazi
Bebek termometresi
Mültimetre
Gibi az kullanılan ama lazım olunca da low-batt uyarısı ile sinirbozan cihazlar için uygun.
Bilemem ama aklıma yatmayan bir durum var, bu saydığınız cihazlarda hareketli parça yok ... Yani motor içeren çok güç çeken cihazlar değiller. BEnim aldığım ve yukarıdaki mesajda belirttiğim özellikle dijital kamera zoom motorundan ve flaştan dolayı yanlışım yoksa 1.5w tüketim değeri var yazıyor kitapçığında.

Yine standart oyuncak ikonları (fener, rc oyuncaklar, radyo vb.) da vardı ambalajında.

Hocam çalıştırmaya çalıştırıyor da, uzun sürmüyor. İlk baştaki 1.44 volt doğal olarak 1.2v ve altına iniveriyor.
Multimetrede ve evdeki baskülde güzel çünkü haftada iki kere hadi 3 kere kullanılıyor. Ben aaa kullanıyorum. Neredeyse 9 ay oldu. Yani benim işimi fazlasıyla görüyor. Ha televizyon kumandaları için de uygun. Ama fiyatları uygun değil.
Diyeceksiniz ki diğer normal pillerden alsanız. Onlar da tatilde uzun süre evde olmayınca ve unutulunca akıntı / sızıntı yapıyor.

Az evvel GP recyko kataloğunda gördüm. 5 yılda %70 kapasitesini korur diyorlar.
Sıcaklık nem belirtmemişler.

Osiloskop gibi materyal benim gibi amatör hobiciler için yılda 3-5 kere lazım oluyor. Oda en az yarım saat kullanmayı gerektiriyor. Düşük pil uyarısı hiç hoş olmuyor.
Gerçi lityum bataryası bir saatte full oluyor ama bekliyorsun işte.

Bu 18650 bataryaların uzun raf bekleme ömürlü olanları var mıdır?
İllaki vardır.

Hocam çalıştırmaya çalıştırıyor da, uzun sürmüyor. İlk baştaki 1.44 volt doğal olarak 1.2v ve altına iniveriyor.
Multimetrede ve evdeki baskülde güzel çünkü haftada iki kere hadi 3 kere kullanılıyor. Ben aaa kullanıyorum. Neredeyse 9 ay oldu. Yani benim işimi fazlasıyla görüyor. Ha televizyon kumandaları için de uygun. Ama fiyatları uygun değil.
Diyeceksiniz ki diğer normal pillerden alsanız. Onlar da tatilde uzun süre evde olmayınca ve unutulunca akıntı / sızıntı yapıyor.

Az evvel GP recyko kataloğunda gördüm. 5 yılda %70 kapasitesini korur diyorlar.
Sıcaklık nem belirtmemişler.

Osiloskop gibi materyal benim gibi amatör hobiciler için yılda 3-5 kere lazım oluyor. Oda en az yarım saat kullanmayı gerektiriyor. Düşük pil uyarısı hiç hoş olmuyor.
Gerçi lityum bataryası bir saatte full oluyor ama bekliyorsun işte.

Bu 18650 bataryaların uzun raf bekleme ömürlü olanları var mıdır?
İllaki vardır.
Ustam 2. batarya oluşturun bu durumda, işlem günü öncesi şarj kontrolü yapasınız gerilim ölçersiniz duruma göre şarj edip etmeyeceğinizi karar verirsiniz ;).

https://www.metalurji.org.tr/dergi/dergi162/d162_4248.pdf Artı ve eksi özellikelrine bakabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri