Işıldak Aküsü Kurtarılabilir mi?

yok kullanmadım, sadece daha önce parçaladığım powerbanktan şarz modülünü kullandım

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
yok kullanmadım, sadece daha önce parçaladığım powerbanktan şarz modülünü kullandım
> Benim elimde aküleri 4v ve 6v olan iki tane fener ve bir tane powerbank var.Powerbanki, 4 v olan fenere bağladıgımda led asırı miktarda ısınıyor ve yanıyor. 6v ile çalışan fenere bağladığımda led yeterli parlaklıkta yanmıyor ve 2-3 dk sonra powerbank kendini kapatıyor.

Hasari Kaşkan bir bilgisayar öğretmenidir. Malumunuz okullarda robotik kodlama ve okullararası robot müsabakaları da söz konusu olunca [emoji880] arkadaşımız, hazır satın almak yerine emek edip yapmaya çalışıyor. Hazır bunları yaparken de YouTube da bir MAKER kanalı açmış.
Bende aboneyim kanalına ve bu videoyu 2 gün önce görmüştüm yeni yayımlamış. Sanırım korona sürecinde evdeki emekli bir ışıldağı ele almış.

İçerdeki eski devreyi sökse iyiydi sökmedi. :(
Evet sanırım 220 volt düşürme ve şarj devresiydi ve fazlalıktı.
Ben de videodaki her şeyi anladım ama bu bms işinden anlamam. Ondan yorum yazmadım videosuna.

BMS devresi sırf 18650 ler için mamül akım limitleyicimi? Niye her birim 18650 şarjında var?

Evet sanırım 220 volt düşürme ve şarj devresiydi ve fazlalıktı.
Ben de videodaki her şeyi anladım ama bu bms işinden anlamam. Ondan yorum yazmadım videosuna.

BMS devresi sırf 18650 ler için mamül akım limitleyicimi? Niye her birim 18650 şarjında var?

Aslında çok basit.

Lityum piller bildiğiniz üzere benim gibi çok dengesizdir. Aşırı şarj yada akımla şarj edilirllerse sonucu pek iyi olmaz. Yanma yada patlama riskleri vardır.

BMS dediğimiz Battery Management System kelimelerinin baş harfleridir. Amaç Lityum bataryaları rahat ettirmek bataryaları rahatsız eden limltlere yaklaştırmamaktır.

Aslında bms ler birden fazla lityum pil kullanılan yerlerde önem arz eder. İki veya daha fazla pil SERİ bağlandıklarında eş yaşlanmasını şarj esnasında Erken şarj olan ile geç olanı ayrı ayrı şarj ederki bu şekilde eşit yol alsınlar. Aynı durum deşarj durumunda da geçerlidir. Bu piller belli bir voltajın altına indiklerinde kimyasal yapıları bozuluyor ve ömürlerini çok hızlı tamamlıyorlar. Bu BMS ler bataryaların boşalma durumlarınıda takip edip belli bir gerilimin altına indiklerinde çıkışı keserek koruyorlar.

En basit anlatımı ile durum bu.

Yani öyle 1 transistörle yapacağım bir şey değil.
Madem o kadar gerekliydi;
bu kit batarya üzerinde birlikte montajlı satılsa milleti yormasalar diyeceğim ama;
Sanırım değişik paralel seri bağlantı modellerinden dolayı bu mümkün olmuyor.
[emoji880]18650 bir fiziki boyut standart ı sanırım.
Ama gel gör ki 18650 piller değişik kapasitede ve daha önemlisi (( değişik özelliklerde)) üretilip satılıyor.
[emoji654]️Kimisi hızlı şarj özellikli
[emoji654]️Kimisi kendi kendine zor boşalma özellikli. Yani şarjlı raf ömrü uzun.
[emoji654]️Kimisi anlık yüksek akım verebilme özellikli
Yani pek bilmiyorum ama bazen sitelerde böyle serilerinin de olduğunu duydum.
BAŞLI BAŞINA BİR EKOL BU 18650.

Yani öyle 1 transistörle yapacağım bir şey değil.
Madem o kadar gerekliydi;
bu kit batarya üzerinde birlikte montajlı satılsa milleti yormasalar diyeceğim ama;
Sanırım değişik paralel seri bağlantı modellerinden dolayı bu mümkün olmuyor.
[emoji880]18650 bir fiziki boyut standart ı sanırım.
Ama gel gör ki 18650 piller değişik kapasitede ve daha önemlisi (( değişik özelliklerde)) üretilip satılıyor.
[emoji654]️Kimisi hızlı şarj özellikli
[emoji654]️Kimisi kendi kendine zor boşalma özellikli. Yani şarjlı raf ömrü uzun.
[emoji654]️Kimisi anlık yüksek akım verebilme özellikli
Yani pek bilmiyorum ama bazen sitelerde böyle serilerinin de olduğunu duydum.
BAŞLI BAŞINA BİR EKOL BU 18650.

• Muhtelif kullanim cesitliliginden dolayi kit yapilmiyor.
  • 18650 tabiri dediginiz gibi boyutu anlatiyor. 18 pil capi 650 pil boyunu anlatiyor.
  • Değişik kapasite şöyle soyleyeyim bu pillerin en babasi 2200 ma , 2500 ma kapasiteyi gecmez.
  • Lityum pillerde en buyuk ozellik akim kapasitesi ile anlik verebilecegi akim degerleri onemli kriterdir.
  • Lityum pil teknolojisi nikel yada karbon pillere gore evet gec bosalma gibi ve hizli sarj olma imkanlari cazip geliyor.
Selamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri