Hurda Amplinin Başına Gelenler

Yunusgr

Paylaşımcı üye
Evet bu konuda arızalı amplinin başına gelen olayları ele alacağız :D İçerisine @Mr_YAMYAM hocamızın tasarımı olan ampliyi yerleştirip, bu cihazı bu şekilde değerlendireceğiz.

Aslında bu konu hoparlör kabinlerinin üretimi devam ederken bile sürekli aklımdaydı. Sahibinden' de dolaşıp uyguna arızalı ampli kutusu arıyordum.
Özellikle arızalı ampli satın almamın sebebi, içindeki trafoyu , soğutucuyu ve diğer devre elemanlarını da projede kullanabilmek içindi. Diğer önemli konu ise uygun olan fiyatı tabii ki.
Diğer türlü özel kutu yaptırmak veya hazır kutu almak hem pahalıya oluyor hem de trafo ve diğer elemanlar için ek bütçe ayırmak gerekiyordu.

Geçen hafta tam istediğim tipte bir ampli buldum ve anlaşıp ampliyi satın aldım. Bugün itibarı ile de elime ulaştı.

Amplide 28.5V simetrik yapıda bir trafo kullanılmış. Amplinin en değerli parçası :D Fakat trafonun yüksek voltajı nedeniyle muhtemelen farklı bir STK ile devam edeceğiz.

amp.jpg
vSoC1MDj_IMG_2636.jpg

Burada ise amplinin ton kontrol devresi var. Buradaki ALPS marka potansiyometreler oldukça değerli ve eğer bunların problemi yok ise devrede kesinlikle kullanmayı düşünüyorum.

pot1.jpg
pot2.jpg
pot3.jpg

Kutunun son (sıcak su ve fırça ile çimdirilmiş) hali. :)

tertemiz.jpg
c6f4aa87-0d01-4247-b3a6-b0d5d2e30592.jpg

Ön panel. Buradaki yazılar ne yazık ki kendiliğinden sökülüyor. Bunun için daha sonra bir çözüm yolu arayacağım. Zaten kendi yapacağımız amplide ön paneldeki bazı metinler değişecekti.

sSSUQQZT_IMG_2634.jpg

Konu gerekli olacak bazı yurtdışı siparişlerinden ve normal işimden dolayı yavaş ilerleyecek muhtemelen ama yavaş olsa da bitireceğime inanıyorum :)

İlk olarak arka giriş jaklarının ayarlamasını yapacağım. Burada DIN-5 pinli eski tip giriş soketleri kullanıldığı için lale jakların düzenine uygun bir PCB düzenlemesi gerekecek.

Şimdiden başta @Mr_YAMYAM hocam olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• dağınık masam.jpg
    dağınık masam.jpg
    414.9 KB · Görüntüleme: 103
OFF ampliye bak. Çok şipirdek.
@serkan_48 görürse guduracak.
Ayrıca kıym'ETli @sasen1 e de ihtiyacımız olacak. Ona komple ampli procesi dökümanlarını vermiştim. Gelmezse benim bulmam gerekecek.
Ampli trafosu 28.5 (30V) olduğuna göre ecik çetrefilli.
STK465 için voltajlar çok sınırda. Çalışmaz değil çalışır ama boşta bile ısınabilir.
Yerine STK086G STK kullanılabilir. Ama bu sever de maliyet artacaktır. Üstelik yer sorunu da var çinkü STK086G ler mono. İki adet kullanmak gerekli.
LM1875 kullansak trafomuzun 2X18V olması gerekir. 2X20W gayet güzel ve uygun bütçeli tasarım yapabiliriz.

İki adet soğutucu var STK086G için fakat bu sefer çok küçük bir alanımız kalıyor. Sadece ampli kartının ön kısmındaki oluşacak olan boşluk.
STK465 için oradaki tek soğutucu bloğunu kullansak ve bir fan bağlasak acaba ne kadar sağlıklı olur.

İki adet soğutucu var STK086G için fakat bu sefer çok küçük bir alanımız kalıyor. Sadece ampli kartının ön kısmındaki oluşacak olan boşluk.
STK465 için oradaki tek soğutucu bloğunu kullansak ve bir fan bağlasak acaba ne kadar sağlıklı olur.
Uyar.
Ancak haricen bir de 10W civarı 2X15 veya 2X12V trafo lazım.

Hayirli olsun. Hızlı bir giriş oldu. Bende aylardır nette hurda arızalı ampli bakıyorum ama arizalilar bile değere binmis. Fiyatlar uçuk.

Su an için kutu konusunu çözemedim ama soğutucu buldum gibi. Bir frekans sürücüsü var onun içinde güzel bir soğutucu buldum. Daha sokemedim sokecegim. Ona göre proje ilerlemeye devam edecek.

Herkesin işi gücü v.s. sorumlulukları olunca bu tür hobiler yavaş ilerliyor malesef.

Kolay gelsin diyorum. Takipteyim. Takıldığın yerde ara el atayım. 👍

Hayirli olsun. Hızlı bir giriş oldu. Bende aylardır nette hurda arızalı ampli bakıyorum ama arizalilar bile değere binmis. Fiyatlar uçuk.

Su an için kutu konusunu çözemedim ama soğutucu buldum gibi. Bir frekans sürücüsü var onun içinde güzel bir soğutucu buldum. Daha sokemedim sokecegim. Ona göre proje ilerlemeye devam edecek.

Herkesin işi gücü v.s. sorumlulukları olunca bu tür hobiler yavaş ilerliyor malesef.

Kolay gelsin diyorum. Takipteyim. Takıldığın yerde ara el atayım. 👍
Teşekkür ederim. Çok hızlı oldu :D
Özellikle Marantz, Denon, Yamaha, Sony, Technics, Pioneer gibi bilindik markaların amplileri arızalı bile olsa binlerce liraya satılıyor ne yazık ki.
Eski tip Alman üretimi olan arızalı cihazlar genelde ucuz oluyor. Hepsi değil tabi yine de.
Bu markaları araştırıp satışta olanları gezmeye başladım. Uzun süredir bakmama rağmen umudu kesmişken bu Nordmende ampliyi gördüm.

Masraf olarak komple kargo dahil 470 liraya geldi. Kullanacağımız potları vs sonra alacağım düşüncesiyle bütçe hesaplamasını yaparken şansıma bu amplidekiler oldukça kaliteli çıktı. Direkt bunları kullanabileceğim gibi görünüyor. Şu ana kadar her şey güzel gidiyor.

Bundan önce daha uygun fiyata arızalı Grundig A2500 görmüştüm ama ne yazık ki ikinci gün baktığımda yerinde yeller esiyordu. :D

Dediğiniz gibi günlük işlerden vs bunlara zaman kalmıyor. Benim bu proje de çok hızlı bir ilerleyen bir proje olmayacak. Zaten bir de yurt dışı siparişlerinin gelmesi vs çok uzun sürüyor.

Bu arada kutuyu kendiniz temin etmeyecekseniz veya özel yaptırmayacaksanız yine böyle uygun fiyata denk gelen bir ilan görürsem size linkini gönderebilirim eğer isterseniz.

Bende gun be gün bakıyorum.

Aslında bir arkadaşım var ondan rica edeceğim kendisi lazer isi yapıyor daha ona söylemedim ama kutuyu ona kestirebilirim.

Veya bu gibi benzer bir ürün denk gelirse alabilirim de. Bakınıyorum sizde denk gelirse iletirseniz değerlendirebilirim.

Kolay gelsin

o trafo simetrik 33v besleme için olmalı 320v.com'a bak orda onunla uygun bişey yapabilirsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri