Hoparlörden tak tak ses geliyor

Rıdas

Üye
2 adet Dragster marka 20cm toplam 600w hoparlörüm var kabinli , her zaman sıkıntısız müzik dinleyebiliyordum hiç sorun yoktu bugün ise amfi de normalde sürekli ışığın yanması gerekirken ışık yanıp sönüyor ve 2 hoparlörden de tak tak ses geliyor sorun ne olabilir. Fotoğraf attım ses sistemim bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20231028_160535.jpg
    IMG_20231028_160535.jpg
    222.5 KB · Görüntüleme: 19
Amplifikatorun cikis katindaki transistorler yanmis ve guc kaynagini asiri yuklenmesine neden olabilir.

2 adet Dragster marka 20cm toplam 600w hoparlörüm var kabinli , her zaman sıkıntısız müzik dinleyebiliyordum hiç sorun yoktu bugün ise amfi de normalde sürekli ışığın yanması gerekirken ışık yanıp sönüyor ve 2 hoparlörden de tak tak ses geliyor sorun ne olabilir. Fotoğraf attım ses sistemim bu şekilde
@Mr_YAMYAM üstad nokta atışı arıza söyler bu durum için.

Peki amfiyi multimetre ile ölçsem anlarmiyim multimetrenin kısa devre yerinden.

Başka forumlardaki teknik elemanlar tak diye cevap veriyormuş üstadım 😀 TEKNİK ÖYLE SÖYLÜYOR 😀
Zaten çoğu forumlarda TAK diye cevap veriyorlar. Ben bile TAK diye cevap verebilirim.
1) Anfinin ciğeri (güç kaynağı) yanmış.
2) Anfinin kalbi (çıkış katı) arızalanmış.
3) Anfinin beyni (kontrol devresi) sulanmış.
Nasıl tak diye cevapları verdim :p
Başka ihtimal varsa herkes söyleyebilir.
Peki amfiyi multimetre ile ölçsem anlarmiyim multimetrenin kısa devre yerinden.
Kısa devre yerinden doğrudan arıza bulunmaz.
Önce voltajları ölçmelisin. Bu da mültimetrenin DCV kademesi ile yapılabilir.
İlgili voltajlar ölçüldükten sonra normal ise arıza başka yerlerde aranmalıdır. Voltajlarda yanlışlık varsa güç kaynağında bozuk elemanlar var demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri