Hidrolik press panosu yardıma ihtiyacım var

Mahmut Erdoğan

Paylaşımcı üye
merhaba arkadaşlar
sadece yukarı aşağı hareketi yapacak bir hidrolik prese delta plc ile pano yapıyorum
50cmx60cm x 22 cm taban saclı panoyu aldım
delta plc 14ss2 aldım
5 kw bir motora start stop diyecem
ileri geri valf ve geri dönüş valfi yani toplamda 24 volt 3 valf
pano için tam olarak nelere ihtiyacım var ??
ayrıca pano tasarımı hakkında düşünceleriniz ?
bu benim 2. panom :)
pano.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
merhaba arkadaşlar
sadece yukarı aşağı hareketi yapacak bir hidrolik prese delta plc ile pano yapıyorum
50cmx60cm x 22 cm taban saclı panoyu aldım
delta plc 14ss2 aldım
5 kw bir motora start stop diyecem
ileri geri valf ve geri dönüş valfi yani toplamda 24 volt 3 valf
pano için tam olarak nelere ihtiyacım var ??
ayrıca pano tasarımı hakkında düşünceleriniz ?
bu benim 2. panom :) ha bide bence plc yi bu kadar basit işler için kullanmayın bence ..yazık günah..
Ekli dosyayı görüntüle 13589

hocam 5kw lık motoru nasıl start stop yapacaksınız bu pano ile anlamadım.Bir sürücünüz yok mu ..? eger yoksa bu motoru yıldız üçgen olmadan kanımca kaldırmada sıkıntı yaşarsınız.valf kısmında bir sıkıntıo yok gibi ..pano diazynı biraz garip geldi ama :) yinede elinişze sağlık

Çift el butonu ve çift el rölesi kullanmak ve kontaklarını pres aşağı çıkışına seri girmeniz gerekir(ayrıca bu kontakları monitöring(izleme) yapmanız gerekli), PLC ye de çift el sinyalini girmeniz gerekecek, sürekli çift el butonuna basılmasını engellemek için her pres aşağı yukarı hareketi sonrasında PLC içinde kontrol etmek zorundasınız, acil stop butonları çift kanal(zorunlu) NC kontak ve hardwarede gerekli yerlerin enerjisini kesecek şekilde dizayn edilmeli.
Işık bariyeri kullanacaksanız (ki bence gereklidir) hardware de yine pres aşağı çıkışına seri olmalı ve herhangi bir güvenlik bölgesi ihlalinde reset şartı istenmeli. Mekanik olarak bariyerlerin konulacağı yerler presin dur komutu geldiğinde ne kadar sürede durduğu hesab edilerek yerleştirilmelidir.
Ayrıca preslerde koç aşağı ve yukarı hareketlerinde kullanılan valflerin konum feedback sinyalleri alınarak sistemde ekstra güvenlik önlenmeli alınabilir.
Valflerde kullanılan bobinlerin soketleri RC filtreli olmalıdır veya bobinlerin arklarını sönümlendirecek hardware (diyot) kullanılmalıdır.
Yukarıdaki güvenlik önlemleri almadan kullanılan sistemlerde "helva tarifi" için başka sitelere gitmeniz gerekebilir.

Son düzenleme:
ilginize teşekkür ederim
çift el rölesi yerine plc de o işi halletmeyi düşünüyorum yada iki butonu seri bağlasam olmazmı ?
"Yukarıdaki güvenlik önlemleri almadan kullanılan sistemlerde "helva tarifi" için başka sitelere gitmeniz gerekebilir." mesela hangi siteler

faz koruma rölesi şartmı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
İki butonu seri bağlarsanız bir butonu, operatör bantla kapatır, diğer elinde sigarayla ikinci butona basarak çalışmaya çalışır.
Çift el röleleri CE güvenlik sistemine uygun özel rölelerdir, bu röleler yukarıdaki çalışma olayına izin vermez, ve ayrıca çiftel butonlarında oluşabilecek herhangi bir mekanik problem esnasında (mesela butonlardan birisinin çalışmaması) durumunda çift el rölesi bunu algılar ve izin vermez. Çift el röleleri çektiği kontaktörlerin kontaklarının yapışıp yapışmadıklarınıda kontrol eder(buna mönitöring deniyor.)
Ayrıca presi kullanacak operatör sayısı kadar çift el butonu kullanmak zorundasınız.Bu şu demek; iki operatör sistemde çalışıyorsa( örnegin biri malzemeyi koyup, diğeri alıyorsa) presin aşağıya inmesi için iki operatöründe çift el butonlarına basması gereklidir. Yani ellerin sigarada olmadığı tehlikeli hareket bitene kadar kontrol edilir.
Kısaca bu sistemler için güvenlik sistemleri satan üreticilerle donanım ve yazılım tarafında CE sistemine göre; makinada hangi katagori güvenlik sistemleri gerekli olduğunu tespit edip profesyonel bir yardım almanız gereklidir. Şunu unutmayın kimse kafasına göre güvenlik olayını yapamaz bunun donanım ve yazılım standartları ve herkezin uymak zorunda olduğu kuralları vardır.

hocam 5kw lık motoru nasıl start stop yapacaksınız bu pano ile anlamadım.Bir sürücünüz yok mu ..? eger yoksa bu motoru yıldız üçgen olmadan kanımca kaldırmada sıkıntı yaşarsınız.valf kısmında bir sıkıntıo yok gibi ..pano diazynı biraz garip geldi ama :) yinede elinişze sağlık

hidrolik yağ motoru çok sıkıntı olacağını sanmıyorum fazla yük yok sanırım

Hic bu kadar masraf yapmadan yildiz ucgen baglanti yaparak motora yol verebilirdin. Bir start butonu birde stop butonu. Motora yol verdikten sonrada valf isleri kolay zaten. Tabi bu benim dusuncem. Bende ayni sekilde bi pano yaptim. Basit bi makina oldugu icin bu kadar detayli bi panoya ihtiyaci yok. İleride ariza durumunda arizayi cozmende daha kolay olur. Saygilar iyi calismalar.

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Motoru direk yolvermek zorundasınız , Gücü ne olursa olsun. Preslerde zaman çok önemlidir herşeye rağmen güvenlik önemlidir.
Motor ister 2KW ister 222KW (iki yüz yirmi iki KW) olsun presde direk çalışır. Press motoruna sürücü takılmaz çünkü pompalar genelde sabit devirli yüklerdir. Ayarlanabilir basınç yada deplasmanlı pompalar bile sabit devirde çalışır.Güvenliğe kafanı takma eminim bir yolunu bulacaklardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri