HFH10N80 Mosfet ve Ne555 ile anlaşamıyoruz, yardım edermisiniz?

lugerr

Üye
ne555pwm (1).jpg

Yukarıdaki devrenin %100'e yakın çalıştığına inanıyorum. Volt ayarlayabiliriz bu devreyle.
Bu yüzden ampul ışığı ve motor kontrolü yapabiliriz😊
Ama gel gelelim elimizde farklı malzemeler ve volt seviyesi var :) Ve aşağıdaki şemayı denedim.
Bu şemayı ben çizdim. Başıma bela oldu.
Paylaş.jpg

Arkadaşlar yukarıdaki şema ile ciddi sorunum var. Olayı çözemiyorum.
İlk denemede NE555 ve 16v_47uf'lık kapasitör yandı. İkinci denemede NE555 ikiye bölündü 😅 Anlıyacağınız durum hiç iç açıcı değil.
Bilgili arkadaşlar hemen anlıyacaktır diye umuyorum. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?:rolleyes:

Not: 100k potansiyometreyi ohm azıcık düşürmeye başlarken, mosfetten ses gelmeye başlıyor ve sonrasında 2 ölü Ne555 entegrem oluverdi 😅 Orjinal şemada 36v değildi, 12 volttu.İşte bu volt olayı fena işi bozdu gibime geliyor..
Not2: 36 voltu 3 adet aynı tip 12V_4A transformatörü seri bağlayarak elde ettim.
Not3: LM317 çıkışından 12 volt alıp, Ne555'i besliyorum ama acaba dalgalı bişey mi var ya yada pik mi var. Veya Mosfet 36 voltu sevmiyor olabilir mi? Veya mosfet'in bir bacağı gnd'ye gidiyor, mosfet ile Ne555'in gnd'leri ortak oralarda mı bişey oluyor. Resmen hırpaladı beni, göremiyorum. 5k'lık potansiyometre bağlantılarında mı sorun var veya dirençler mi hatalı :rolleyes::eek:
Not4: İlk şemada herşey 12 voltla besleniyor ve sorun yoktu. Ama 2. şemada 12 voltla besleyip 36 voltu yönetmeye kalktım, kesin oralarda bişeyler hatalı. :oops:
Not5: 36 volt tam doğrultma yaptıktan sonra kondansatör koymadım, o yüzden 36 volt'un max pik değerleri olabilir gibi düşünüyorum, macera yeri resmen 😬
Not6: 555'in besleme olayını ayrı 12 v'luk trafo ile yapabilirim. Yeter ki düzgün çalışsın.
Not7: Kesme yazan yerdeki çizgi kabloyu ikiye kesmek için kullanılmıştır. Hatalı çizmişim orayı.

Ekli dosyalar

• HFH10N80_N_Mosfet.pdf
    208.6 KB · Görüntüleme: 0
  • UF4001-7_1A_Ultra Hızlı Diyot.pdf
    70.9 KB · Görüntüleme: 0
  • LM555.pdf
    1.6 MB · Görüntüleme: 0
  • LM317.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Baglantilariniz yanlış.

Devrede lm317 yi ne amaçlı kullandiniz anlayamadım ama sanki sabit akim guc kaynagi gibi davranıyor. Giriş gerilimini çıkışa vererek hem kondansator şişer patlar hemde entegre yanar.

Giriş gerilimini çok yüksek. İlk önce limitler çerçevesinde çalışın bence.

Üstteki devreye sadık kalıp 12 volt ile devreyi kurun deneyin. Sonra amacınız yuksek voltajda çalışmak ise ona göre regulatorler kullanın. Yada guc devresini ayrı yüksek voltaja göre dizayn edip 555 devresini basit bir regulatorle çalıştırın.

İlk önce devresini 12 voltta kurup çalıştırın ikinci kademeye sonra devam edelim.

Baglantilariniz yanlış.

Devrede lm317 yi ne amaçlı kullandiniz anlayamadım ama sanki sabit akim guc kaynagi gibi davranıyor. Giriş gerilimini çıkışa vererek hem kondansator şişer patlar hemde entegre yanar.

Giriş gerilimini çok yüksek. İlk önce limitler çerçevesinde çalışın bence.

Üstteki devreye sadık kalıp 12 volt ile devreyi kurun deneyin. Sonra amacınız yuksek voltajda çalışmak ise ona göre regulatorler kullanın. Yada guc devresini ayrı yüksek voltaja göre dizayn edip 555 devresini basit bir regulatorle çalıştırın.

İlk önce devresini 12 voltta kurup çalıştırın ikinci kademeye sonra devam edelim.
Ya çok teşekkür ederim cevap için😇 Tabi ki mutlaka bişeyler yanlış. olayın içinden çıkamadığımı varsayarsak, bişeyler kesinlikle yanlış. Lm317'yi kullanma sebebim, ilk şemada fark edersen NE555 12 volt ile güzelce besleniyordu, hiçte sorun çıkarmıyordu. Ama şimdi girişte 36 volt var. Ne555'e voltu LM317 ile ayarlıyarak 4,5-18 v arasında bir değer vermek istedim. Veya sabit 12 volt ile beslensin istedim:)

Tamam devreyi kuralım :) Ve ilk şemaya benzer olsun. Sadece irf530 yerine HFH10N80, 1N4148 yerine UF4007, 47uf 35v kapasitör yerine 47 uf 16 v kapasitör koyup birinci şemanın aynısını yaptım.
Yük olarak 9 v 100ma'lik ampül kullandım. Ve sorunsuz bir şekilde ampül voltajını ayarlıyabiliyorum, kısılıp yükseliyor ışık 100k pot ile :) Süper çalışıyor, mosfette hiç cızırtı, ses yok. Harika çalışıyor :)

555'in beslemesini ayrı bir transformatörle yapabilirim. Ama beslemeyi ayırmayı başaramadım sayılır.
İkinci kademe için hazırım. Devrede düzeltme yapmama yardım edermisiniz? Ben çizemiyorum, nasıl yapabiliceğimi inanın çözemedim.

36V kısmından 555 (8) numarasına bağlantı
olmayacak. Sadece 317 çıkışındaki 12V olacak.

36V kısmından 555 (8) numarasına bağlantı
olmayacak. Sadece 317 çıkışındaki 12V olacak.
Cevap için çok teşekkür ederim :) Şemada o kısmı yanlış çizmişim, sonra Kesme koydum ama belki anlaşılmamış olabilir. 36V ile 8 nolu bacak arasında bağlantı yoktur.

Devreye 555 bağlamadan diğer bağlantıları
yapın. Yük olmasın.
555 8 numarasında ~12V görecek şekilde
ayarınızı yapın. Tabii bu arada 317 bacaklarını
doğru bağladığınızı düşünüyorum.

Devreye 555 bağlamadan diğer bağlantıları
yapın. Yük olmasın.
555 8 numarasında ~12V görecek şekilde
ayarınızı yapın. Tabii bu arada 317 bacaklarını
doğru bağladığınızı düşünüyorum.
Bi resimdeki yeni elemanları görmemişim ordan bir yanlışladım. 317 için ise şemada nasıl çizdiysem öyle bağladım. Hata varsa düzeltme yapabilirsiniz :) Umarım çalışır.
LM317'ye 218 ohm bağlamıştım, oradaki omajın değişmesi neyi değiştirir veya oradaki ohm değeri kaç olmalı biliyormusunuz?

mosfet gate ucu 3 numaralı uca (out) bağlı olmak zorunda.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri