HES'ler enerji ölçümü

memocu

Üye
arkadaşlar öncelikle merhaba.ben özel sektörde HES yapan bir firmada çalışıyorum.bir projemizde santral binası ile şalt sahası arasında 500 metre mesafe var ve ünite yükseltici trafoları santral binasının yanında yer almaktadır. buradaki sıkıntım enerji satış sayacındaki akım bilgilerini trafodaki buşing tipi akım trafosundanmı alıcam yoksa şalt sahasında giriş fiderindeki akım trafosundanmı alıcam?teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tasdikli projenizde ölçüm nerede gösteriliyor ise,orada ölçüm yapmak zorundasınız.Normal
ölçümün,enerji sağlayıcı ( paralel çalışacağınıza göre ) yanında olması gerekir.Esas olan,projedir.

elimizde tasdikli proje yok ve malzeme siparişi geçilmesi gerekiyor.

Muhatabınız olan kurum veya kuruluşlardan ,yazılı onay almadığınız sürece kesinlikle ken-
di inisyatifinizle karar vermeyin derim.

Elektrik Piyasası Yönetmelikleri arkadasım vedıgım linkte gereklı bılgıler bulunmakta sadece baglantı şekli değil ayrıca bağlantı şartlarınıda kapsıyor . İncelemende yarar var diye düşünüyorum MW la bile değişiyor bağlantı yapılacak malzeme özellikle proje yurt dışındansa bizim yönetmeliği bilmediklerinden dolayı yapılan uygulamalar test ve kabuıl aşamasında sorun yaşanmasına sebep oluyor.

Tr sekonder çıkışındaki akım trafosundan alacaksın hocam . Sahaya giren kısmından...

arkadaşlar öncelikle merhaba.ben özel sektörde HES yapan bir firmada çalışıyorum.bir projemizde santral binası ile şalt sahası arasında 500 metre mesafe var ve ünite yükseltici trafoları santral binasının yanında yer almaktadır. buradaki sıkıntım enerji satış sayacındaki akım bilgilerini trafodaki buşing tipi akım trafosundanmı alıcam yoksa şalt sahasında giriş fiderindeki akım trafosundanmı alıcam?teşekkürler.
Ünite trafoları dediğine göre birden çok üniteniz var. Sayacı öyle kafanıza göre şuradan okutsam diyemezsiniz. Çıkışınız OG sanıyorum. Sayaç sizin ünite bazında değil santral bazında üretiminizi ölçecektir. Hat çıkış fiderinden önce ana bara üzerinde iki adet TEDAŞ ölçü hücresi (gerilim trafosu içerisindedir) ve iki adet akım ölçüm hücresi koymak zorundasınız. Bara geriliminizi 630 A e imal ettirirseniz akım trafoları TEDAŞ ölçü hücrelerine yerleştirilebilir. Bu konuda imalatçının görüşünü almalısınız. Trafo üzerindeki akım trafoları koruma sınıfındadır. TEDAŞ ölçü hücrelerinde ise hassasiyeti yüksek trafolar kullanılmalıdır.

Önemli bir nokta da bağlanacağınız trafo merkezindeki bara gerilimidir. Ona göre sayaçlar için gerilim trafosu gerilim seviyesi belirlemenizde fayda var. Bağlı bulunduğunuz yöredeki dağıtım şirketi ile bu konuyu görüşüp protokole bağlamanızda fayda var.

Merhaba.. Sorunuzla ile ilgili çözüm olabilecek cevabı eke koyuyorum, umarım işinize yarar...

Ekli dosyalar

• formm.rar
    13 KB · Görüntüleme: 39

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri