Henüz çözemediğimiz bir arıza ???

abbabe

Üye
Arkadaşlar merhaba. 2 gündür garip bir arıza ile ugrasıyoruz.Şantiyemizi besleyen trafonun 160 A lik salteri 2 veya 3 saatte bir termiği açmakta.Sorunun kabloda olabileceğini düşünüp muhtemel ek yaptıgımız yerlere yeniden ek yapıp ölçtük ancak herhangi bir sorun olmadıgını tespit ettik.Aşırı bir yükünmüz de yok.Muhtemel şüphelendiğimiz nokta tedasın trafosuna ait 160 Alik termik salterin arızalı olabileceği.bizim panomuzda da 160 A lik salterimiz var .Bizim panolarımızda bulunan salterer atmıyor Trafodan atıyor .Sorun sizce ne olabilir ?

aşırı yuk olmadıgından emınsen şalterın ayarlarını kontrol et harmonık olcebılen bır aletın varsa olc harmonık termık salterlerı actırma yaptırabılıyor

Atan şaltrele sizin şalter arasında bir yerde kabloda zedelenme varsa bu durumda sizin şalterinizin önündeki şalter atar. Bu normaldir.
Atan şalterin bağlantılarını kontrol edin gevşeme olabilir. Sizin şalterin giriş kablolarının bağlantılarını da kontrol edin.
Bir de atan şalterle sizin şalterin markaları nedir? Kalite farkı bu noktalarda ortaya çıkıyor bazen.

-------------------------------------------------------------

Bağlantılarda bir sorun yoksa, sizin şalteri indirip sadece besleme kablosuna enerji vererek, kablonun sağlamlığını deneyin.

eğer tedaşdan size gelen besleme direk sizin kompağınıza geliyorsa birde kendi kompağınızın amperini düşürmenizi tavsiye ederim.150 eğer o kadar da çekmiyorsanız 140 düşürün.tedaşın şalteri çok eski ise artık termik kontakları tutmayabilir içeriğindeki metal zayıflamadan dolayı az amperde açabilir.kendi kompağınızı düşürdüğünüzde yine atarsa tedaşa bildirin.yoksa emin olmadan tedaş değiştirmeyebilir.

bende merak ettim arızayı şantiyede böyle arızalar çok başımıza gelir genelde kablolardan ama sen şalterden süpeleniyorum dediğine göre son zamanlarda ihale ile ucuz şalterler kullanıyor kulllandıkları şalterlerden 400 ve 315 amperlik bende kullandım ikiside ilk takışta arıza verdi kaliteli ile değiştirdim şalterin çıkış kablosunu sökün yada şizin kompak şalteri devre dışarı bırakın arıza kendini belli eder kolay gelsin

Kesin emin olmak için araya max akımı kaydedebilen bir ampermetre girin,
bir arıza durumunda daima akım kaynak çıkışındaki kesici atar, yük tarafındaki kesici kaynak çıkışındakiatmazsa atar, akım kanunu bunu gerektirir.

1-Tedaş şalteri arızalı olabilir veya min. akıma set edilmiş ise,mekanik ayar kritikte kalmış olabilir.Min.değerin biraz üzerine ayarlayın,
2-Kabloda ( şantiye-Tedaş ) tam kısa devre olmayan bir arıza var.,
3-beg arkadaşımızın önerisini yapabilir iseniz,kısa sürede sonuca gidebilirsiniz.

böyle bir arızayla fabrikanın birinde karşılaşmıştım
bizdeki arıza hatta dalgalanma olduğunda şalter atıyodu bağlı bulunan cihazların amperi şalterle aynı idi şalterin amperini büyülttük sorun halloldu
fazla bir yükümüz yok diyorsun amperini biraz düşürdüğünde (20-30civarı ayar yapa biliyorsan şalterde tabi)sorun hallolur yoksada tedaş kendi şalterini büyültecek

sevgili arkadaşım şantiyelerin sık oluşan arızalarından biri bahsettiğin.genelde fazlara dengesiz yük dağılımından oluşuyor.matkaplar taşlama kaynak mak. vs. şantiyelerde en çok kullanılan malzemeler,ve her zaman tali panolarda bu yükleri dengelemen pek mümkün olmuyor.en güzel çözüm ana pano üzerinde nh sigorta kullanman.dengesiz yükler için birebirdir.bide kullandığın marka ne oda çok önemli.Çünkü bizimde başımıza sık geliyor şantiyelerde.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri