Harmonik distorsiyon nedir?

temp512

Üye
Harmonik distorsiyon? nedir nedenleri nelerdir
ya kesinbir bilgi bulamadım yardım cı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Google çeviri türkçeye böyle çevirdi:
Harmonic distortion=Harmonik bozulma
Google böyle diyor:
Harmonik distorsiyon - Google'da Ara
wikipedia böyle diyor:
"harmonik" için arama sonuçları - Vikipedi
kontrol kalemi böyle diyor:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/search.php?searchid=72391

ask.com a sordum böyle diyor:
Ask.com - What's Your Question?

Bulduğum ingilice kaynak:What is Harmonic Distortion?
Türkçeye çevrilmiş hali:Google Google Translate
Ben bile bu konu hakkında hiç bir şey bilmediğim halde fikir sahini oldum.Umarım sende en azından fikir sahibi olursun...

kelime kökeni olarka harmony'den gelemektedir.Türkçe olarak uyum ahenk ve senkron olmak gibi anlamlara gelmektedir. ( senkron gene yabancı kökenlidir fakat kelimenin tam olarak ne anlama geldiğini anlmaman için böyle yazdım.) Şimdi harmonik distorsiyon bir çok yabancı terim gibi elektrik lügatımıza geçmiş bir durumdur. Harmonik bozulma (distorsiyon) ; şebekemizde kullandığımız AC gerilim normal şartlar altında sinüsoidal olması gerekir fakat çeşitli iç ve dış etkenlerden ( şebekeye bağlı olan yükler (bobin karakteristikli elemanlar,anahtarlamalaı güç elektroniği devreleri , yıldırım düşmeleri kesintiler,salınımlar,flicer vb. problemler )) dolayı sinüsoidal olması gereken gerilimde şekil ve genlik bozulmaları olur en genen mana da buna harmonik problemi denir.Gerilimde ki bozulma haliyle akımı da etkiler ve buna da akım harmonik problemi olarak bahsedeilir. Akım ve gerilim harmonikleri aynı anda olabileceği gibi sadece akım veya sadece gerilim harmonik problemi olabilir.Belirttiğim gibi bu durum tamamen yukarıdakı ve bunlara benzer şebekeye etki eden etkenlerden meydana gelmektedir.

transistorun vb giriş gerilimi tam sinüs oldugu halde kollektor akımında bir alternasnta büyük bir artma olkmata diger bir alternasta ise artma çok küçük kalmaktadır bu nedenle çıkışta bozulma meydana gelir buna distorsiyon denir...

Enerji Sistemlerinde Harmonik Distorsiyon

Elektrik enerji sisteminin ve bu sisteme bağlanan yüklerin arızasız ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi için o sistemdeki dalga şeklinin sinusoidal olmasıa ve frekansının 50 Hz’ lik tek frekansa sahip olması istenir. Ancak sisteme bağlanan bazı elemanlar ve bazı olaylar sonucunda akım ve gerilim büyüklükleri sinüsoidal özelliklerini kaybederek sistemde istenmeyen harmonikler oluşmaktadır.

Lineer olmayan yüklerin, elektrik dağıtım sistemlerinde, gerilim ve akım dalga biçminde bozulma meydana getirdikleri uzun yılardır bilinmektedir. Ancak günümüzde; eskiden beri var olan lineer olmayan yüklere ilaveten, güç elektroniği elemanlarının hızla yaygınlaşması ise dalga şeklindeki bozulmaya duyarlı elemanların sayısındaki artış, bu konuda yapılacak çalışmaların önemini artırmıştır. Akım ve gerilim dalgalarında oluşan bu harmonikler elektrik tesislerine ve bu tesislere bağlı tüketicilere zarar vermekte veya tamamen işlemez hale getirmektedir.

ÖLÇÜMDE KULLANILAN ÖLÇÜ ALETİ: HIOKI 3196 Power Quality Analyzers

Harmonik Standartları :

IEEE nin harmonik standartları aşağıda gösterilmiştir.

Tablo 1 : Gerilim Harmonikleri için sınır değerleri.

Bara Gerilimi ( Un )

Tekil harmonik büyüklüğü
Toplam harmonik distorsiyonu
Akım Harmonikleri için sınır değerleri.

TTD : Toplam talep distorsiyonu
IK : Sistemin Kısa Devre Akımı
IL : Yüke ait maksimum talep akımı

Harmoniklerin neden oldukları başlıca sorunlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Elektronik kartlarda, modüllerde arızalar, Otomasyon sistemlerinde ölçüm ve haberleşme sorunları, Motorlar ve diğer elektromanyetik cihazlarda titremeler, gürültülü çalışma ve mekanik parçaların zorlanması, Ağ ve iletişim sistemlerinde haberleşme sorunları
Kompanzasyon sistemlerindeki kondansatörlerde aşırı ısınma, aşırı akım çekme ve kondansatörlerin çabuk bozulması, Transformatörlerde, baralarda ve kablolarda aşırı ısınma ve kayıpların artması, Sigortalar ve diğer koruma cihazlarının hatalı çalışmaları, beklenmeyen duruşlar sonucu iş ve zaman kaybı, Ölçüm cihazlarında hatalı ölçümler, Bilgisayar monitörlerinde ve ekranlarda titremeler,

SONUÇ :

Sistemde yapılan ölçümlerde Harmonik akım bozulmalarının THD I değerlerinin IEEE normlarında belirtilen ideal seviyelerin üzerinde olduğu , bozulma miktarının oransal olarak % 40 seviyelerinde olduğu görülmektedir.

Akım harmoniklerinin yüksek olması özellikle SMPS yapısından oluşan elektronik kartlarda arızalara yol açmaktadır.

Ölçülen değerlere göre sistemde Aktif Harmonik Filtre kullanılması gerekmektedir

Tam sinüs bir invertör almak üzereyim, aldığım modelde THD<6 bu sorun olur mu? genelde bu diğer invertörlerde <3 değerinde oluyor..

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri