SVC li şönt reaktör için harmonik filtre

aksu06

Üye
Merhaba bir tesisimizde 20 kvar surucu ve buna bagli 3 adet 5 kvar reaktor mevcut. Son zamanlarda icerideki şarj cihazlarinin ve motor test cihazlarinin artmasi ile harmoniklerde artis gosterdi. Bazen surucuden tıkırt tıkırt sesler geliyor sıkıntılı bir ses oldugunu hissediyorum ve ne yazik ki harmoniklerden kaynakli oldugunu dusundugum sigorta atmasi ( surucu ye ait sigorta ) yasaniliyor. Gunde birkac kez olmakta bu sorun. Simdi isletmenin harmoniklerden yana tabiki sorunlari var. Bu arada burada kondansator ihtiyaci hicbirzaman olmadi. Saf kapasitif yuk ceken bir isletme. Bu durumda sigorta atmasinin onune gecmek ve surucuyu koruyabilmek adina neler yapilabilir. Kondansatorler icin harmonik filtreler sanirim reaktorler icin gecerli degil. Bu durumla karsilasan ve bir cozum bulabilen arkadasimiz aydinlatirsa cok sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
@Under Ground merhaba harmonik var sistemde. Biz surucuyu korumak ve sigorta atmasinin onune gecebilmek adina arayis icerisindeyiz.

@sami inci merhaba, terimler ve dilbilgisi kurallarinin forum sakinlerinin ince cizgisi oldugunu unutmusum 😊

SVC kontrollü reaktörler şönt reaktorlerdir. Yani enduktif yük ihtiyacını karşılarlar. Düşündüğünüz gibi bir sorun varsa; arkadaşların önerdiği gibi zamana yayili analizler yapılmalıdır. Sonuca göre değişik çözümler düşünülür. Bunlardan bir taneside sürücüye seri bağlı reaktör olabilir.

Seri bağlı olan reaktör,şönt reaktörden başka bişeymi ?Yani,böyle bişeymi !
Yanlış anlaşılmasın.Eklediğim proje,çok
ünlü bir firmaya proje çizen Veteriner ! tarafından yapılan bir çizimdir.:(

Ekli dosyalar

• REAKTÖRE FİLTRE !.jpg
    REAKTÖRE FİLTRE !.jpg
    48 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Reaktörler yapısal olarak aynıdır. Ama empedanslari ve gücleri farklıdır. Kullanım yerleri ve amaçlarıda farklı farklıdır. Seri reaktörü şönt olarak bağlarsanız kısa devre oluşur . İllaki başka bir yük ile seri bağlanması gerekir.
Filtreler çeşit ihtiyaçlar için çeşitli varyasyonlar da imal edilebilir. R-L, R-C, R-L-C gibi

Yanlış anlamadımsa,soruyu soran katı-
lımcımız,eklediğim projedeki gibi bir uygulama yapabilirmiyim diye soruyor anlıyarak o yorumları yaptım ve böyle bir uygulama olamaz ! diye ifadelerde bulundum.Böyle bir uygulama yapılabilir demek için,hangi konunun içinde ! olunduğunun bilinmesi
gerekir diyorum.Kısaca,eklediğim şema-
daki uygulama yanlıştır.
LL-CC-RR ! diye bir filtre duymadım.

Son düzenleme:
@sami inci bey hat reaktoru olabilir mi motor suruculerini korumak icin kullaniliyormus. Svc surucunun oncesine bir hat reaktoru kullanmak cozum olabilir mi

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri