Hareket sensörleri ve yanma süresini uzatmak

:)anladım senın dedığınıde kare dalganın inen kenarıyla çikan kenarını zaten zamanlama için kullanamazsınız kullanırsınız da invert ederek kullanırsınız bukadar basıt uzun surelı zaman sayacında mantıklımı bu soru işaretı low pals veya hıgh palsları sayıcıya saydırıp zamanlama dersenız :)şapka çikartırım ama sadece rc olarak zamanlamada hıgh low (inen kenar çikan kenar kullanamazsınız
RC osilatorde invert etmedığın surece HIGH ve LOW kullanamasın ya HIGH kullanacaksın veya LOW :) :)benım garıbıme gıden RC osilatorde her ikisi HİGG ve LOW nasıl kullanılıyor

Zaten çıkan kenar,düşen kenar elektronikçilerin kullandığı terimlerdir.Elektrikte pek kullanılmaz.(plc hariç):confused:

25yıllık elektronik tecrübeniz olupta ,bunu nasıl bilmessiniz.
Bir kare dalganın çıkan kenarı neresi,inen kenarı neresidir.
Tetikleme,sayıcılar,set-reset devrelerini nasıl yapıcaksınız.
Bak... Ben bile biliyorum :eek:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Çok teknik konuşuyosun . anlamıyorum.Sonucta ben basit bi elektrikçiyim.:)
ama şunu söyliyim;
zaman rölelerinde microdenetleyiciler kullanılıyor.Eskidendi rc mantığıyla zaman rölesi...:cool:

:)işte onu bilmiyorum yanliz mcu lere proğram atarak yapıyorum:) özel zamanlayıcı mesela milisaniyelerle kalite kontrol cihazı yapmıştım universitede tübitaktan kalite kontrol belgesı almıştı şimdı unuttuk oyle şeylerı:)
Çok teknik konuşuyosun . anlamıyorum.Sonucta ben basit bi elektrikçiyim.:)
ama şunu söyliyim;
zaman rölelerinde microdenetleyiciler kullanılıyor.Eskidendi rc mantığıyla zaman rölesi...:cool:

bülentilgezdi arkadasım senin sorunu anladım sende 4 adet sensör var bunlar 1 lambayı yakıyo sensorlerın her bırı 30 dk ayarlı sensor 1 .2.3.4bırınden bırı algıladı 30 dk surec basladı bı baskası algıladı oda kendı ıcınde 30 dk saymaya basladı aslında paralel baglı oldugu ıcın oda lambayı yakıyo ama sen fark etmıyosun 1. sensor algısıyla ıkıncı sensor algısı arasında 15 dk oldugunu varsayarsak 30 +15=45 dk olur yani sen 1. algılasın 30 saysın 2.algılasın 30 saysın totalde 60 saymış olsun onu yapmanın yolu yabi role gurubu otomasyonu ıle yada elektronık kartla cozersın sunuda eklemek ısterım eger otomasyon yada elektronık bılgın yoksa ugrasma canına zarar verebılırsın bı usta cagırmanı tavsıye ederım cana gelecegıne mala gelsın kolay gelsın

arkadasım ılk yorumu yazdım ama sunu kacırmısım bülentilgezdi arkadasım sorunu halletmiş halledilmiş bi konuya yorum yazmak istemezdim salakça oldu biraz bide arkadaslar amaç soruna çozum bulmak birbirimize bole sen sunu bılıyosun ben bunu bılıyorum gıbı ustalık taslamak burda şık olmuyo sonuç sorun çozulmus ıs bıtmıs baska konulara bakalım bence. sakın arkadan kufretmeyın kufreden olursa ben onlara sunu solemek ısterım benım hakkımda ne dusunuyosan allah sana 2 katını versın.;)

:))kufretmekle ne geçer bir ikincisi allah sana piyangodan bırkaç milyar versın :)belkı senın duan kabul olurda bızde faydalanırız üçüncusu polemığı başlatan kişi burada işin çozumune değılde karşimdakı yorum yazanı nasıl rencıde ederım duşuncesınde bende o kişinin uslubuyla cevap verdım bır yondende haklı bu polemığı başlatan arkadaş benım sorduğum soruda yanlıştı o anda hata yaptım uzerıme gelınce ustalıksa kralini oğretırım :) rahatsiz olan arkadaşlardanda özür dılerım

arkadasım ılk yorumu yazdım ama sunu kacırmısım bülentilgezdi arkadasım sorunu halletmiş halledilmiş bi konuya yorum yazmak istemezdim salakça oldu biraz bide arkadaslar amaç soruna çozum bulmak birbirimize bole sen sunu bılıyosun ben bunu bılıyorum gıbı ustalık taslamak burda şık olmuyo sonuç sorun çozulmus ıs bıtmıs baska konulara bakalım bence. sakın arkadan kufretmeyın kufreden olursa ben onlara sunu solemek ısterım benım hakkımda ne dusunuyosan allah sana 2 katını versın.;)

Bencede katılıyorum size... :cool:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri