Hırsıza karşı infrared pencere-balkon tipi engel.

Başlangıçta düşünce öyleydi ama sinek yaprak filan etki etmiyor, ışın bunların içinden geçiyor. Baya kalınca birşey ancak ışını kesiyor. Ama aklıma takılan hırsız bunu farkedip üstünden geçmeye çalışır mı yoksa tırsıp uzaklaşır mı. O sebeple biraz üstünden geçen 2. bir ışın konusu da aklımda.. TEK VERICI 2 ALICI gibi

Üstünden atlayıp geçmesi zor bir olay sanki ama verici kısmını su borusuna tamamen yaklaştırıp her iki kutuyuda duvar rengine boyrsan sanki gece farkedilmez gibi duruyor bence. Ama yinede mükemmel bir çalışma olmuş tebrik ederim.

Sistem 5 aydır hiç kapatılmadan 7/24 çalışmasına devam ediyor. Bu gidişle 1 sene kesin çalışacak gibi.

eğer kişi eğilip geçemeyecek derseniz en az 5 veya daha fazla devreye ihtiyacı var buda pil ile uzun süre gitmeyeceği anlamına gelir. sinekten etkilenmemesi için koşul koyabilirsiniz. en az iki sönsörün kesilmesi durumunda çıkış verebilir. mutlaka kodlu sinyal gönderiniz. 555 ile yapılırsa ortam ışığından etkilenebiliyor. ( staj zamanı tecrübelerimden biliyorum) hazır almak daha mantıklı olur

hırsız elinde dandik bir tv kumandasıyla bu sistemi bypass eder geçer. tsop larda maşallah 10mt mesafeden alır hassastır. yerden arkadaşı kanal değiştirme tuşuna basılı tutması yeterli :) tv kumandaları 38-40khz modülasyonludur

açık kapı bırakılmamalı güvenlik sistemlerinde. kod gönderilmeli

Dedigin yapilir tabi kolayca, ben sahsen ugrasmadim. O kadar akilli bir hirsiz da soysun evi, sapka cikartmak lazim

Dedigin yapilir tabi kolayca, ben sahsen ugrasmadim. O kadar akilli bir hirsiz da soysun evi, sapka cikartmak lazim

Güzel bir çalışma yapmışsınız, tebrik ederim gerçekten. Hobi amaçlı elektronikle uğraşıyorum. IR ile ilgili birşeyler yapmaya çalışırken bu konuya rastladım. Keşke devre şemanızı ve nasıl yaptığınızı paylaşsaydınız.... :(

bunu otomobile uygulaya bilir miyiz

O zamanlar kimse ilgilenmediği için paylaşmadım. Yoksa bilgi sakladığımız yok. Bu arada evden taşındığım için son durumu bilmiyorum. Ama istediğim gibi olduğundan eminim. En az 9 ay çalıştı. Sonrasını takip edemedim tabiki

besleme kaynagından çalısan iki bariyer arasında data iletişimiyle yabancı sinyal engelleme 15cm aralıgında üretimi tursaelektronik tarafından günes ısıgı bypass sistemi pencere boyuna özel ışın bariyerleri ne rasladım, yerli üretim yapan firmalara destek lemek gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,336
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri