gres önerisi

ozhunter

Üye
arkadaşlar cnc tezgahında fener mili rulmanı çok çabuk bozulmakta sebep te kesmede kullanılan bor yağının rulmana kaçarak içindeki gresi bozması. Bu durum için önerebileceğiniz bor yağına dayanıklı gres varmıdır. Bizim şu an kullandığımız suya dayanıklı yüksek devir için bi gres ama hiç bi işe yaramıyor.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

lityum bazlı gresler var. Var ama cnc tezgahınızda soğutma sıvısının bunu yapmaması gerekir. Nasıl bir soğutma sıvısı kullanıyorsunuz? Zaten soğutma sıvısının fener mili rulmanına ulaşmaması gerekir. Bu soğutma sıvısı rulmana nasıl ulaşıyor? fener mili dediğinize göre cnc torna tezgahı diye algıladım tezgah marka model nedir?

Kolay gelsin...

tezgah ray-feng marka soğutma sıvısı bor yağı kullanılıyor. Bu marka 2 tezgah var ikisindede aynı sorun var. Ben buraya başlayalı 1 ay oldu 2 şer defa rulman değiştirdik. Mekanik ustası bunlar hep böyle diyor.(Ama pek bilgili birisi değil ) banada bor yağının oraya ulaşması saçma geldi. Acaba sorunu yanlış yerdemi arıyorum. CNC tezgahları ile ilk defa çalışmaya başladım. Bundan önce Ekstrüder ile plastik hammadde üreten bir fabrikada çalışıyordum.

öncelikle tezgahınızdaki boryağın rulmanlara ulaşmaması lazım. Bu bir sorun. izolasyon eksikliği ve/veya çatlak birkısım olabilir. Birde Mekanik başka sorunlarda rulmanları bozar sıkışma talaşlardan dolayı fenermili zorlanması , hatalı takılan rulmanlar. özel yük rulmanı yerine normal rulman takılması v.s. karıştırılan bir nokta tezgahlarda bor yağ kullanılmaması gerekir. Soğutma sıvısı dediğimiz genellikle 100 lt suya 5lt soğutma yağı karıştırılarak soğutma sıvısı elde edilir. bu karışım kaliteli marka kullanırsan , takımlara , tezgahın gövdesine , kızaklara bir zarar vermez. Kızak yağlarını bozmaz.
Soğutma sıvısı olrak mesela linkleri incelersen boryağdan nekadar farklı olduklarını anlarsın. Blaser Swisslube, Ho_ geldiniz
FUCHS.com
Belgin Oil

tezgah ray-feng marka soğutma sıvısı bor yağı kullanılıyor. Bu marka 2 tezgah var ikisindede aynı sorun var. Ben buraya başlayalı 1 ay oldu 2 şer defa rulman değiştirdik. Mekanik ustası bunlar hep böyle diyor.(Ama pek bilgili birisi değil ) banada bor yağının oraya ulaşması saçma geldi. Acaba sorunu yanlış yerdemi arıyorum. CNC tezgahları ile ilk defa çalışmaya başladım. Bundan önce Ekstrüder ile plastik hammadde üreten bir fabrikada çalışıyordum.

kullandıgın rulman ve o bölgenin iyi izole edilmesi lazım ve rulman yönleri yanlış takılmıssa ondanda olur bor yagı kacma işi ise oparatörler tezgahı hava ile temizlediklerinden oluyor

yanıtlar için sağolun arkadaşlar.
öncelikle rulmanı değiştirmeyi düşünüyorum. NSK 7012 a kullanılıyordu bunun yerine snfa veya skf nowear serisi takmayı düşünüyorum.
Ardından dediğiniz gibi sızdırmazlık ekipmanlarını kontrol etmem gerekiyor. Gres olarakta neogrease FS SIL olabilir galiba suya ve kimyasallara dayanıklı diyor.

Konu hala güncel mi bilmiyorum ama Neogrease FS SIL bu öneride yanlış olacaktır. Mevcut kullandığınız nokta için yüksek devir olacağından bu konuda ürün "Neo Lubricants Neogrease HT SG 2" olması gerekir. Özel Gresler adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,320
Kullanıcılar
450,156
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri