Gnd Nedir? (gnd ile -eksi arasında ne fark var)

SHuT UP

Üye
Merhaba
bazı devrelerde görüyorumda + , - ve gnd bağlantıları oluyor bu gnd ile - aynı yere mi bağlanıyor bağlanmıyorsa bu gnd nereye bağlanıyor google dan baktım ama tam olarak anlayamadım beni aydınlatabilirmisiniz acaba
konuyu doğru yere mi açtım onuda bilmiyorum ama şimdiden teşekürler

gnd: Toprak
(+): Güç kaynağının pozitif ucu
(-): Güç kaynağının negatif ucu

Devrede normal güç kaynağı kullanılmışsa (-) uç ile gnd aynı uçtur.
Devrede simetrik güç kaynağı kullanılmışsa gnd, güç kaynaklarının orta ucudur.

(Simetrik güç kaynağı örneği; iki tane pili seri bağlayıp yeni bir güç kaynağı elde ettiğinizde, pillerin birleşme noktaları gnd olur.)

bazı devreler simetri kaynakla beslenır artı eksi gnd iki kaynak duşun artı ucu artıya eksı ucu gnd ye ikinci kaynağın artısı gnd ye eksısı zaten eksı olarak çıkar bu şekılde çalışan ses yukseltıcıler var bir örnek vereyım TDA 2030 entegresıyle simetri kaynakla beslenebılır ses yukseltıcı yapılabılır asimetrıkte yapılır ama bence güç kalıte olarak simetri beslemeyle elde edılır

GND topraklama demektir. ama elektronik devrelerde genelde gnd ile eksi uç birbirine bağlanır bunada elektrik te sıfırlama denir. mesela evlerde binalarda topraklama olmayan yerler de prizde topraktan eksi uca bir kablo bağlanır sıfırlama yaplır...

Merhaba.Simetrik bir besleme şekli yoksa GND ile - uç genellikle de ortaktır,örneğin pc psu'larındaki - ucun şebekeden gelen toprak hattı (GND) ile birleşip ortak olmasındaki gibidir.Simetrik beslemede ise GND ne - uçla ne de + uçla tam birleşir,arada tam ortada yani + ve - ile olan seri bağlantı birleşimi (İki ayrı ve eşit beslemeyi tam ortadan bıçakla bölen bir konumda) noktasındadır.

Otomobil veya araç elektrik sistemlerinde - uç araç şasisi (metal gövdesi) ile tam ortak olan (- şase sistemli akü sistemleri için) GND ucudur.Bu işlem sanal bir toprak oluşturma işlemi olup,dünyadaki mevcut toprak sisteminin bir benzeri,özellikle de amfi (ses) sistemlerinde balans etkisi ve daha az kablo kullanılması,ekranlama,vb. çok çeşitli amaçlar için de yapılır.Kolay gelsin.

Arkadaşlar elimde servo motor var 4 tane çıkış ucu var kırmızı kablo bağlantısında v -Mavi kabloda CTL -Siyah gnd ucu - Sarı kabloda S kodlaması var motoru dağıttım fırçasız bu arduino veya l298n kart nasıl bağlarım biraz bilgi paylaşımına ihtiyacım var şimdikten teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20201229_220412.jpg
    IMG_20201229_220412.jpg
    405.8 KB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20201229_220355.jpg
    IMG_20201229_220355.jpg
    329.1 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20201229_220320.jpg
    IMG_20201229_220320.jpg
    483 KB · Görüntüleme: 24
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri