Giriş ve Çıkış Sensörlerine göre Limit Isı Kontrolü

Değerli kontrol kalemi Ailesi Merhabalar

Benim şöyle bir sorunum ve yardım ihtiyacım var.

Kapalı devre bir sıcak su sirkülasyon sistemim var(izoleli). 15 litre toplam su hacmim var. Hat üzerinde 1200 watt rezistansın olduğu bir ısıtıcı bölümü bir pompa ve ısınan suyun fiziken karışmadan proseste kullanıldığı eşanjör var.

Isınan su sabit hızda dönerek eşanjöre gidiyor, eşanjörde ısısı düşüyor ve ısınmak üzere geri rezistansa geri dönüyor.

Bulunduğu cihaz üzerindeki yer probleminden dolayı rezinstans bölümünde çok geniş bir rezervuar yok. Maximum 5 litresi rezervuarda.

Prosesin o seferlik ihtiyacına göre belirlediğim 30.1 ile 61.5 derece arasındaki sıcaklıklarda kararlılıkla suyun 2-3 saat boyunca sabit sıcaklıkta olması gerekiyor.

Diyelim ki 54.2 ye ayarlayıp sistemi açtım pompa çalışıyor ve yarım saatte 54.2'ye ulaşıyoruz. Proses başlayınca eşanjörde giriş ve çıkış arasında bazen 10-15 derece düşme oluyor bazen 1.2 derece düşme oluyor.

Analog termostat veya dijital on-off termostatla sabit ısı yakalanamıyor. +-(2) derece dalgalanma oluyor.

Ben de PID kontrol ile SSR Röle ile rezistansı kontrol etmek istiyorum ancak uygun bir modül bulamadım. Enda, Emko, Elimko gibi firmaları aradım ama uygun modül tavsiye edemediler.

PID kontrol ile yapılacak en uygun çözümün şu olduğunu düşünüyorum:

1. İki sensör kullanılacak (giriş-çıkış) ve iki sensör farkına göre 0-1200 watt aradında rezistans kuvveti değişecek ve sistemde kaybolan ısıyı geri sisteme vereceğiz.

2. Bunu yaparken çıkış rezistansında ayarladığımız 54.2'yi sağladığımızı kontrol edeceğiz.

Piyasada benim bulabildiğim veya üreticiye danıştığım modüller ya tek sensörlü ve sadece son limite bakıyor yada sadece iki sensör arasındaki diferansiyele göre rezistansı sürüyor ama çıkış derecesinin kararlı olması garantisini vermiyor.

Bir iki tekniker arkadaşıma danıştım XXX modül al bi dene bakalım dediler ancak hesapsız iş yapmak istemiyor ve doğru modül almalıyım.

Diğer mühendis ve tekniker arkadaşlarımda arduino ile yap PLC ile programla vs. diyorlar ancak basit ve sade olmayacağını düşünüyorum. Arızaya müdahaleside zor. Üstelik bunu yapabilecek hazır bir PID kontrolör olabileceğini düşünüyorum. Zira kombilerde bile modülasyonlu termostatların yaygınlaştığı bir dönemde mutlaka bir üreticinin uygun PID kontrolör modülü vardır sanıyorum.

Tavsiyeniz nelerdir? Saygılar.

15 derecelik düşüşü telafi edebilmek için daha güçlü rezistans kullanmanız gerekebilir.

1200 Watt o miktardaki su için büyük bir güç değil. Anlık 10-15 derecelik düşüşleri derhal tolere edemez.

Evet 15 dereceye varan düşüşde 1200 watt rezistans kaybı geri koyamayabilir. Haklısınız. O kadar ısı kaybı çok extrem bir durum ve sorunu anlatabilmek maksadıyla uç örnek vermek zorunda kaldım.

Normalde dalgalanma 0.8 derece ile 4.5 derece arasında sürekli değişiyor.

Mesela 20 dk. boyunca 1.1 dereceyi geri koymak, akabinde 5 dk. 4.5 derece ve sonrasında 35 dk. 1.8 dereceyi geri koymak için reziztansın modülasyonlu olarak çalışmasını; aradaki ısı farkına göre rezistansın kuvvetinin oransal olarak artmasını istiyorum. Ancak bu esnada çıkış derecesi ayarladığım limite kararlılıkla sadık kalmalı.

Çözemediğim esas sorun budur.

Saygılar.

Cihaz ne cihazı hocam? Üzerinde mevcut kontrolcü var mı? Sıfırdan mı yapıyorsunuz? Mevcut bir sistemde arıza mı düzeltiyorsunuz tam anlayamadım.

Cihaz ne cihazı hocam? Üzerinde mevcut kontrolcü var mı? Sıfırdan mı yapıyorsunuz? Mevcut bir sistemde arıza mı düzeltiyorsunuz tam anlayamadım.

Enzim sentezleyen ve çeşitli kimyasalları karıştırıp kürleyebilen, apre yapabilen bir karıştırıcı banyo ünitesinin ısıtıcı devresi. Eski ve çalışmayan analog bir makineyi yenilemeye çalışıyorum.

Şunu önerebilirim, eşanjöre giriş- çıkış sıcaklığını ve akışkanın debisini biliyorsanız (sabit debi ise) ihtiyacınız olan ısı miktarını hesap etmeniz mümkündür, bunun üzerine bir miktar kayıplarıda ekleyerek ihtiyaç duyduğunuz ısı değerini bulabilirsiniz. Bu değeri bulduktan sonra ısıtcı rezistansı bir varyak üzerinden besleyerek neredeyse çok az bir dalgalanma ile sabit sıcaklık yakalamanız mümkündür. Diyelim 2000 Watt rezistansınız var ve ısı ihtiyacınız 1350 Watt gerilimi varyak üzerinden buna uygun bir değere ayarlayıp 1350 Watt ısı alarak dalgalanmanın önüne geçebilirsiniz.

Şunu önerebilirim, eşanjöre giriş- çıkış sıcaklığını ve akışkanın debisini biliyorsanız (sabit debi ise) ihtiyacınız olan ısı miktarını hesap etmeniz mümkündür, bunun üzerine bir miktar kayıplarıda ekleyerek ihtiyaç duyduğunuz ısı değerini bulabilirsiniz. Bu değeri bulduktan sonra ısıtcı rezistansı bir varyak üzerinden besleyerek neredeyse çok az bir dalgalanma ile sabit sıcaklık yakalamanız mümkündür. Diyelim 2000 Watt rezistansınız var ve ısı ihtiyacınız 1350 Watt gerilimi varyak üzerinden buna uygun bir değere ayarlayıp 1350 Watt ısı alarak dalgalanmanın önüne geçebilirsiniz.

Evet haklısınız, anlık olarak en uygun çözüm olur ama bu bir otomasyon olmaz. Değişen ısı yüklerini karşılamak için varyak'la rezistans sürmek yerine SSR ve hatta analog çıkış ve triyak bile daha efektif olmaz mı?

Evet haklısınız, anlık olarak en uygun çözüm olur ama bu bir otomasyon olmaz. Değişen ısı yüklerini karşılamak için varyak'la rezistans sürmek yerine SSR ve hatta analog çıkış ve triyak bile daha efektif olmaz mı?
Sizin yükünüz sabit gibi geldi bana o yüzden bunu önerdim.

Otomatik yapacaksanız, gene yöntem aynı sıcaklık ihtiyacına göre SSR üzerinden rezistansı besleyeceksiniz. Ancak programı yazma konusunda yardımcı olamayacağım. Daha önce denemedim hiç. Tek sıcaklık ölçerlede yapılabilir ama daha çok veri daha sonradan ilave yapmak gerekirse daha iyi yönlendirir.

Kolay gelsin...

mevcut sistemde digital termostat ayarlarını +- 2 diye yazmışşın bu çalışma aralığı üzerinde oynama yapamazmısın

Ihtiyacınız olan Rezistansı sürmek için SSR, PID Desteği olan bir ısı kontrolör ve sensör(Termokupl ve PT100 olabilir). Sensörü konumlandırdığınız nokta önemli tavsiyem ısınma haznesi içerisi yerine basınç hattı borusu üzerinde eşenjörden önce konumlanması. Geriye kalan ise kontrolü ayarlama ki daha önceden bu tarz bir uygulama yapmadı isen pid parametreleri seni zıvanadan çıkarabilir ancak kontrolörü iyi parametrelendirebilirsen kusursuza yakın sonuç alırsın.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri