Gerilim okuma

ysnclskn

Üye
Bir devredeki çıkış gerilimini ölçüp pic16f877 ye gönderip onun üzerinde işlemler yapmak istiyorum. Ancak çıkış gerilimini nasıl alacağım; ne ile okuyacağım? Çıkış gerilimi değişken.

"17f877 ile ADC uygulaması" şeklinde arama yapın. İsteğinize uygun devrelerin yazılımlarına göz atın.

eger bu gerilimi 0-5 arasındaysa yada 0-5 arasına işleminizi bozmadan çekibiliyosanız 16f877 nin dahili adc'siyle,yok olmaz bu voltaj degerleri çok hassas ve önemli derseniz external adc cipleriyle bu voltajı veya voltajları rahatlıkla okuyabilirsiniz...iyi çalışmalar

biotec ban yicen yakında benden söylemesi:D

Ölçmek istediğin analog sinyali picin Analog ölçüm yapabilen bacağına vericen , voltajın zaten değişken olması çok normal sen anlık ölçüm yapıyorsun. Örneğin saniye 300 kere ölçüm yaparak ölçtüğün şeyin sinüse yada başka birşeye benzediğini görebilrsin, ki burda ne kadar anlatsak boş , dedikleri gibi ADC çalışması bulman lazım , hatta bir pic kitabı edinmen lazım

biotec ban yicen yakında benden söylemesi:D

Ölçmek istediğin analog sinyali picin Analog ölçüm yapabilen bacağına vericen , voltajın zaten değişken olması çok normal sen anlık ölçüm yapıyorsun. Örneğin saniye 300 kere ölçüm yaparak ölçtüğün şeyin sinüse yada başka birşeye benzediğini görebilrsin, ki burda ne kadar anlatsak boş , dedikleri gibi ADC çalışması bulman lazım , hatta bir pic kitabı edinmen lazım

Analog ölçümüm ac değil değişken dc kimse sorumu anlamamış.

Analog ölçümüm ac değil değişken dc kimse sorumu anlamamış.
:) emin ol hepimiz anladık, şöyle anlatmaya çalışayım:
ölçmek istediğin değer diyelim gerçekte 2.3 volt DC , sen bu değeri ölçmek için bu DC'nin bulunduğu ucu analog girişe bağladın ve ölçümü yapıyorsun yazılımla ,

Saniyede 100 kere yada bin kere ölçüm aldın bu DC gerilimden , her seferinde pic'in sana vereciği sonuç 2.3 volt olur.
İşte DC ölçüm ve AC ölçümün farkı budur,
yani hiçbir fark yok.

Artık 1 kere 100kere yada 1000kere ölçmesi sana kalmış , tasarımına kalmış.

:) emin ol hepimiz anladık, şöyle anlatmaya çalışayım:
ölçmek istediğin değer diyelim gerçekte 2.3 volt DC , sen bu değeri ölçmek için bu DC'nin bulunduğu ucu analog girişe bağladın ve ölçümü yapıyorsun yazılımla ,

Saniyede 100 kere yada bin kere ölçüm aldın bu DC gerilimden , her seferinde pic'in sana vereciği sonuç 2.3 volt olur.
İşte DC ölçüm ve AC ölçümün farkı budur,
yani hiçbir fark yok.

Artık 1 kere 100kere yada 1000kere ölçmesi sana kalmış , tasarımına kalmış.

Ben 100 kere ölçüm yaptığımda 2.3 v gelmiyor çünkü benim giriş gerilimim 1v oluyor 1ms belki 10 mikro saniye sonra 3v oluyor sonra 1 v oluor. Bu değişimler mikro saniye mertebesinde oluyor ama yapcağım şeyi yaptım ben sağolun.

Değişken DC'de de ölçümün hiçbir farkı olmadığını görmüşsündür ozmn, kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,607
Kullanıcılar
450,608
Son üye
cemaliev

Yeni konular

Geri