Gerilim Düşümünün Çok Düşük Olması Durumu

caligula

Üye
Arkadaşlar merhaba. Aşağıdaki tabloda bir projeye ait gerilim düşümü olasılıkları hesapladım. Sayaçtan villaların panosuna kadar gerilim düşümü aşağıdaki şekildedir. Ben şunu sormak istiyorum:

Gerilim düşümü çok çok düşük olursa 380/220V'u prizlerde nasıl sağlarım?

Sonuç olarak bu villalar hiç bir zaman 33kw harcamayacaklar. 5-10 arası ortalama bir şey harcarlar. Dolayısıyla gerilimleri hep çok yüksek olacak. Ben bunu nasıl dengelerim?

Ayrıca uygulama projesindeki nyy kesitler 33kW için bazı yerlerde çok düşük kalmış. Projesindeki kabloyu yükseltmek için tadilat projesine gerek var mı?

1698616616211.png

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Gerilim düşümü çok çok düşük olursa 380/220V'u prizlerde nasıl sağlarım?

Sonuç olarak bu villalar hiç bir zaman 33kw harcamayacaklar. 5-10 arası ortalama bir şey harcarlar. Dolayısıyla gerilimleri hep çok yüksek olacak. Ben bunu nasıl dengelerim?

Gerilim düşümü hesabı neden yapılır? Muhtemelen bu sorunun cevabını tam bilmediğiniz yada yanlış bildiğiniz için bu şekilde bir soru soruyorsunuz.

Cihazlar sabit bir gerilimde değil bir gerilim aralığında (yaklaşık 200-240) çalışırlar. Dolayısıyla gerilim düşümü hesabındaki amaç gerilimi sabit bir değer ile tüketici cihaza ulaştırmak değil, belli sınırların altına düşmeyecek şekilde ulaştırmaktır.

gerilim düşümü.jpg

Bir de gerilim düşümü hesabı yapılırken % değerleri, trafonun durumunu da göz önüne alınarak yapılmalıdır. Öbür taraftan bir villanın 33 kW'lık bir talep gücü olur mu? Eğer onu da yüksek alıyorsanız gereksiz yüksek kesitli bir alt yapı oluşacak demektir.

Son düzenleme:
Gerilim düşümü hesabı neden yapılır? Muhtemelen bu sorunun cevabını tam bilmediğiniz yada yanlış bildiğiniz için bu şekilde bir soru soruyorsunuz.

Cihazlar sabit bir gerilimde değil bir gerilim aralığında (yaklaşık 200-240) çalışırlar. Dolayısıyla gerilim düşümü hesabındaki amaç gerilimi sabit bir değer ile tüketici cihaza ulaştırmak değil, belli sınırların altına düşmeyecek şekilde ulaştırmaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 102471
Bir de gerilim düşümü hesabı yapılırken % değerleri, trafonun durumunu da göz önüne alınarak yapılmalıdır. Öbür taraftan bir villanın 33 kW'lık bir talep gücü olur mu? Eğer onu da yüksek alıyorsanız gereksiz yüksek kesitli bir alt yapı oluşacak demektir.
Merhabalar, villanın talep gücü 19kw. 63 A tmş bağlanmış. Villanın içerisinde ocak, asansör, kazan dairesi (kazan+3 adet pompa), VRV (5 iç ünite), 52 adet priz mevcut.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri