gerilim düşümü

arkadaşlar merhaba emo 2018 ajandasına göz gezdirirken gerilim düşüm formülne raslatdımda .mutlak gerilim düşümü formülünü tam anlayamadım açıklayabilir msiniz????birde bağıl gerilim düşümü nedir??
''Rcos(fi)+Xsin(fi) formülü nereden geliyor.açıklarsanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-02-22 at 11.40.20.jpeg
    WhatsApp Image 2018-02-22 at 11.40.20.jpeg
    81.7 KB · Görüntüleme: 43
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Formül; gerilimlerin ve akımların vektörel olarak çizilmesi ile bulunur.

IEEE 141' e göre gerilim düşümü için vektörel gösterim ve hesap aşağıdaki gibidir. Döküman ingilizce ancak matematiksel formüllerin anlaşılacağını düşündüğümden türkçeleştirmedim.

Voltage DRop.jpg

Vektörel gösterime baktığımızda V=I.R.cosfi + I.X.Sinfi değerinin gerçek gerilim düşümü olmadığını yaklaşık gerilim düşümü olduğu söylenmektedir.

Peki Adem bey bu V:I.R.cosfi+I.Xsinfi nin ispatı nedir nereden geliyor normalde güçte cosfi veya sinfi olur örneğin;P:I.V.cosfi bu cosfi akım ile voltaj arasındaki faz farkıdır .peki buradaki cosfi ve sinfi nedir

V:I.R.cosfi+I.Xsinfi nin ispatı nedir

Yukarıdaki gösterimden anlayabileceğinizi düşünmüştüm ama sanırım anlayamadınız. Biraz daha detaylı olarak şöyle açıklayalım öyleyse;

Kaynak, kablo ve yükten oluşan devrenin basite indirgenmiş çizimi ve gösterimi bu şekilde olacaktır.

ger-düş1.png

Şimdi de hattan geçen akımın hat elemanları(direnç ve reaktans) üzerindeki gerilimlerini vektörel olarak gösterelim.

ger-düş2.png

Şimdi de bu vektörleri ve açılarını kullanarak IZ yani DV değerini bulmaya çalışalım.

ger-düş3.png

Sonuç: Görüleceği üzere, güç faktörü fi olan ve Ih=Iy akımı çeken bir P yükünün, Rh ve Xh'den oluşan bir kablo direnci üzerindeki gerilim düşümü;

DV=IRcosfi+IXsinfi olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,303
Kullanıcılar
450,143
Son üye
lojis

Yeni konular

Geri