Gerilim Düşümü Sorunu

Teşeklürler güzel bilgiler için. İç tesisat yönetmeliği gerilim düşümü nerden ölçülecek demiştir acaba. Elektrik direğinde son prize kadarki gerilim düşümümü alınır. Sonuçta direkten çekilen kabloda aboneye ait.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kaçak akım rölesi ile 32 amper sigorta yanyana bitişik oldupu için ısınan 32amper sigorta kaçak akım rölesinede etki ediyordu. 2 si yanyana bağlı iken 32a kontakta kablo sıcaklığı 60 derece iken kaçak akım rölesinin kontaktaki kablo sıcaklığı 52 derece idi. 32 amper sigortayı çıkarıp iptal edince kaçak akım rölesindeki kontaktaki kablo sıcaklığı 40 a düştü.

Sayaca giriş yapan nötr kablosunun bir noktasında 60 derece sıcaklık tespit ettim normalde kablonun diğer tüm yerleri 30 derece civarında belkide tesisat çekilirken nötr kablosunda içten zarar gördü kırılma oldu. Sayaç panosu dışarıda sağlıklı aydınlatma olmadığı için yarın bakabileceğim.

Son düzenleme:
Gerilim düşümü cihazlarıma sorun çıkarmıyor değerlerin sorun teşkil ettiğini nasıl hangi formül ile buldunuz açıklarmısınız. Ayırca bir üst kablo kesitine geçmem için formülü alabilirmiyim. Gerilim düşümü sorun teşkil ediyorsa bile bunun kablodan olduğunu nasıl anladınız devrede başka elemanlarda var belki başka sebepten yapıyor.

Lütfen gerilim düşümü nedir nereden nereye ölçülür yüzde kaç olmalı vs bilgilerine gerçekten hakim kişiler cevap yazsın bilmeyenler sussun kenarda bekleyip bişey öğrensin.

Tesisatınız projeye uygunsa gerilim düşümü hesabı yapılmıştır. Yine de gerilim düşüyorsa bağlantı sorunlarından olur. Bunu da tespit etmişsiniz 6mm iletken 60 derece sıcaklığa çıkmışsa yakında bir şeyler olacaktı. Formulleri bilmek hesapları yapmak yetmiyormuş demekki. Sayaç girişindeki nötür iletkeni hareket görmeyen yerlerden biri klemens gevşemesini anlarımda(sayaçlarda nadiren olur). Şimdiye kadar yanık kokularının gelmesi gerekirdi. Kontak hatalarını ısı ve gerilim ölçümü ile bulabilirsiniz.

Kaçak akım rölesi ile 32 amper sigorta yanyana bitişik oldupu için ısınan 32amper sigorta kaçak akım rölesinede etki ediyordu. 2 si yanyana bağlı iken 32a kontakta kablo sıcaklığı 60 derece iken kaçak akım rölesinin kontaktaki kablo sıcaklığı 52 derece idi. 32 amper sigortayı çıkarıp iptal edince kaçak akım rölesindeki kontaktaki kablo sıcaklığı 40 a düştü.
Bu tür ısılar asla olmamalıdır.
ortam sıcaklığından fazla ısı asla kabul edilemez. Ne sigortalarda, ne kaçak akım rölesinde ne de kablolarda.
Isı demek güç kaybı demektir. Güç kaybı olduğuna göre gerilim düşümü de oluyor demektir.
Biraz önceki örnek formül doğrultusunda 0.2ohm luk bir kontak direncindeki güç kaybımızı hesaplayalım.
25A yük akımı için kontak üzerinde 5V gerilim düşümü hesap etmiştik.
P=V.I P=5.25=125Watt.
Bu değer oldukça güçlü bir KALEM HAVYA gücünden bile fazladır diyebiliriz. Zaten o kadar kalın ve uzun bir teli bu denli ısıtabiliyorsa o bölgede ciddi güç kaybı oluyor demektir.
Eğer sigorta iptal edildiği halde bile kaçak akım rölesi de ısınıyorsa, ki ortam sıcaklığından fazla ısı olmamalıdır, kaçak akım rölesi veya bağlantıları da sorunlu demektir.

Bir sigorta veya kaçak akım rölesi anma akımında asla ısınmamalıdır. Yani 36A lik bir sigorta 25A hatta 35A de bile ısınmamalıdır. Sigorta içerisindeki kontaklarda veya dışındaki bağlantılarda sorun yoksa anma akımından çok daha yüksek akımlarda ısınabilir. Bu olay ancak laboratuar ortamlarında özel koşullarda test edilebilir.
Firma iyi bir firma ise, bu konu ile ilgili bilgi vermelidir. Kontak max akım değeri 10 saniye için 100A gibi.

Tesisatınız projeye uygunsa gerilim düşümü hesabı yapılmıştır. Yine de gerilim düşüyorsa bağlantı sorunlarından olur. Bunu da tespit etmişsiniz 6mm iletken 60 derece sıcaklığa çıkmışsa yakında bir şeyler olacaktı. Formulleri bilmek hesapları yapmak yetmiyormuş demekki. Sayaç girişindeki nötür iletkeni hareket görmeyen yerlerden biri klemens gevşemesini anlarımda(sayaçlarda nadiren olur). Şimdiye kadar yanık kokularının gelmesi gerekirdi. Kontak hatalarını ısı ve gerilim ölçümü ile bulabilirsiniz.
Sayaç girişindeki kontakta değil ısınma sayaca giren nötr kablosunda var. Yani sayaca girmeden pano içinde kablonun bir noktasında yüksek derece gözüküyor kablo çekildiği zaman eğilip bükülmelerde içinden çatlama olmuş ve o noktada ısınma olabilir diye düşünüyorum.
Bina 1980 lerden kalma proje falan yok ama 3 sene önce direkten gelen kablo değişmiş iç tesisat 4 sene önce komple değişmiş yani sözleşmeye bakıyorum kurulu güç 9kw talep gücü 6kw gözüküyor ama hikaye yani denetim ile falan verilen abonelik değil yıllar önce kardüzen verilen abonelik.

Belki ! keser.

Ekli dosyalar

• Gerdüş sınır değerler.pdf
    372.1 KB · Görüntüleme: 12
  • gerdüş sınır.pdf
    70.3 KB · Görüntüleme: 10
Değişen ve iptal edilen fazlalık sigortalar ve ara küçük kablolar vs sonrasında bağlantı noktalarında ısınan kablo kalmadı.
Gerilim düşümünü bugün farklı test ettim.
Direkten dairedeki sigortalara kadar yaklaşık 30 metre 6mm kablo geliyor.
6 cihaz var cihazın bir tanesi 850w gücünde. Elimde avometre yok testi prizden akım ölçerler ile test edebiliyorum.
Tüm sistemi kapattım prize gelen gerilim 235v gösterdi. 850w cihazları tek tek açarak gerilimi kontrol ettiğimde ilk açtığımdan itibaren düşmeye başladı. Her cihazda 2 küsür volt düşme oldu. Toplamda 14 volt düşme oldu.
Gerilim düşümünün cihazlara zararı yok çünkü Şebeke 235 olduğu için düşse bile 220 volt gelmiş oluyor akımda 24a civarı olmuş oluyor.
Beni düşündüren nokta bu gerilim düşümü normalmidir. Yoksa kablonun bi yerinde kırılma vs varsa yarın birgün yangın çıkarmaması. Kablonun tamamının sıcaklığını ölçemiyorum. Çünkü bi kısmı mantolama altından geçiyor.direk üstünde sıva yok kablo nym antigron korumasız geçiyor. Yani üstünde eps ve epsnin üstünde mantolama sıvası mevcut.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri