Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Ben amplide montaj paneli yapmıştım .Switchleri de delikli bakır plakete monte edip, sonra montaj paneline takmıştım.Daha sağlam olmuştu.Burada da montaj paneli için L şeklinde bir iç alüminyum güzel olur.Zaten İbrelerin montajı için gerekli .İbrelerde vidalama için delik yok.Montaj paneline de aynı ölçüde dikdörtgen pencere açtırıp,Arkasından bir U metal ile sabitlenebilir diye düşünüyorum.

Şöyle bir buton var sizin 4 lü olarak gösterdiğinizin teklisi.Bu da alınıp kullanılabilir.4lü Türkiye' de yok heralde.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/urun/ic-194-lk102-anahtar

Dediğiniz gibi trafo ve devre masrafından kurtarırız.Yani çok gerekli olsa değer de, 4 buton için fazla masraf.

Ben ABS kutuyu tercih edeceğim.Üzerinde biraz çalışarak, taban levhası ile güzel olur.Tek endişem Bizim İbreler 70mm ,kutunun ön paneli 79,9mm ya da bir boy büyük olanı alacağız.Onun ön paneli 122,9mm

RM -202 431x203x86 ABS kutunun yüksekliği kurtarıyor.Distanslar kenardan 10cm ortaya doğru.İbreleri 11cm yan kenarlardan ortaya doğru koydum.İdare etti.Sol kenara butonları koyunca orası da hareketleniyor.Ama Sağ kenar 11cm kadar bir alan çok boş kalıyor.Estetik açıdan yani :D

Ekli dosyalar

• Kutu.jpg
    Kutu.jpg
    182.6 KB · Görüntüleme: 4
  • Panel_ibre.jpg
    Panel_ibre.jpg
    58.1 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Selamlar yine ben ortalığı karıştırayım dedim :D ...

Simetrik neden yapmıyuorsunuz düşündüm ve araştırdım tam da aklımdakine yakın sonuç buldum. Umarım tasarımı beğenirsiniz ;).

https://tr.aliexpress.com/item/1005001350634936.html

Yine ileriye dönük düşünün derim bunlara uygun ön panelde yerleşim, uz. kumanda eklemesi için optik göz için şeffaf koyu renkli plastik, usb, blütüt ...

Son düzenleme:
Selamlar yine ben ortalığı karıştırayım dedim :D ...

Simetrik neden yapmıyuorsunuz düşündüm ve araştırdım tam da aklımdakine yakın sonuç buldum. Umarım tasarımı beğenirsiniz ;).

https://tr.aliexpress.com/item/1005001350634936.html

Yine ileriye dönük düşünün derim bunlara uygun ön panelde yerleşim, uz. kumanda eklemesi için optik göz için şeffaf koyu renkli plastik, usb, blütüt ...
Selamlar @by lent ortalığı karıştırmak olur mu hiç.İlginize menun oldum.Gönderdiğiniz linkteki model de çok şık.Teşekkür ederim.

Yaptığım ölçülendirme sonucu PPM için kutu uzunluğu çok fazla oluyor.İbreleri iki yana koysak kutu panelinde birbirlerinden çok ayrı kalırlar.Bu kutu 43cm uzunluğunda .Keşke 30 cm civarında bir kutu bulabilsem biraz da estetik olsa tadından yenmez. :D Sizin de aklınızda olsun internette rastlarsanız, haber verirseniz sevinirim.

Ben amplide montaj paneli yapmıştım .Switchleri de delikli bakır plakete monte edip, sonra montaj paneline takmıştım.Daha sağlam olmuştu.Burada da montaj paneli için L şeklinde bir iç alüminyum güzel olur.Zaten İbrelerin montajı için gerekli .İbrelerde vidalama için delik yok.Montaj paneline de aynı ölçüde dikdörtgen pencere açtırıp,Arkasından bir U metal ile sabitlenebilir diye düşünüyorum.
Şipirdek.
O switchler ecik sert yaylı olabilir. Sert yaylı olan power için idealdir.
Yine de sorun yok.
Panelin yan boşluğu için ilerde bir YAMYAM'lık düşünebilirsin.
Ola ki kaliteli LM3915 eline geçerse hem analog hem de LED displayli PPM yapabilirsin.
Yani o yan boşluğa 10 LED ikili display sığacaktır.

Kutu için Altınkaya'nın web sayfasına girdim.Baktım orada CNC kesimlerini yaptıklarını yazmışlar fiyat alın diyor.Ben de açılacak ibre pencereleri ile delikleri (ön-arka panel) toplam 12 delik yerini çizip dxf formatında yolladım.Sağ olsunlar ilgilendiler ve hemen fiyatlandırma yaptılar.Kutu 81,00TL +KDV den 78,00TL +KDV ye inmiş.CNC delme işçiliği için de 414,00TL +KDV yazmışlar.Yani ABS kutu oluyor 582,00TL :D :D :D şaka gibi.Bir de kargoyu da ben ödüyormuşum .Kendilerine teşekkür ettim.2 parça için bu fiyatı vererek yapmak istemediklerini belirtmişler. Ne yapalım öyle olsun.

Kendilerine dedim ki ben www.catcut.co firmasına 3mm alüminyuma delik açtırdım malzemesi işçiliği ve kargosu firmaya ait 60,00TL ye yaptılar.

İşte böyle Yamyam hocam size de bilgi vermek istedim.En kısa zamanda kutulama işlemini yapıp burada videosunu paylaşacağım.

Gayet normal.
Güç testindeki videodaki görmüş olduğun amplinin kutusunu da aynı firmadan alıp CNC kesimini yaptırtmıştım.
O zamanlarda perakende fiyatı 120TL civarında olan kutunun ön ve arka panelleri için Toplamda 700-800TL gibi kesim ücretleri vardı.
Şimdilerde aynı kutu 400TL civarında.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/RM-120.html

Sonuçta masrafı azaltmak için bir kutu daha alarak iki kutu yaptırdım.
Yanlış hatırlamıyorsam kutu başına o zamanlarda masrafım 750TL civarında olmuştu.. Yani 1500TL ye iki kutu yaptırdım.
Tek kutu yaptırsaydım 1000TL den fazla maliyeti olacaktı.
Yanlız benim kutular için ayrıca EBU PPM gösterge paneli için peliksiglass ta kestirmiştim. Yani 3 kalıp parası vermiştim.

Son düzenleme:
Panelin yan boşluğu için ilerde bir YAMYAM'lık düşünebilirsin
Youtubeda vu-metrelere bakarken gördüm ki AKAI ibrelerin üzerine led vu-metre koymuş.Şık olmuş.

Tabi bu videoda benim dikkatimi çeken esas başka bir şey oldu.43. saniyede iki AKAI cihaz aynı anda çalışıyor ve soldaki AKAI 'de ledler BAR modunda .Sağdakinde ise DOT modunda.Çok enteresan DOT modunda çalışırken bizim LM3915 de DOT modunda sıkıntı olarak yaşadığımız ilk ledin sürekli yanık olması AKAI 'de de görülüyor.:rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,038
Son üye
trkmn

Yeni konular

Geri