Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Hocam kutulama işlemini bitirdim.Bu ground sacı çok uğraştırdı.Bilsem bunu da çizip yaptırırdım.Yok yok çok uğraştırdı ama keyifliydi. :D :D :D Bence güzel oldu ama sizin fikriniz benim için daha önemli.Tabi esas önemli olan PPM, kutlama işin görsel tarafı.
Son hali ile ilgili resimleri ve kısa bir videoyu yolluyorum.Daha sonra detaylı bir video çekeceğim.
Sizin dedğiniz switchleri aldım zannediyordum ,.eğer bir karışıklık oldu sepete eklememişim .Bir o site, bir bu site neyi nerden alsam derken kafa gidiyor.:D Onları alamayınca bendeki switchleri kullandım.

8,2R 50W alüminyum dirençlerim geldi.Onlarla ilgili daha ayar yapamadım.

Ekli dosyalar

• P_20210329_184416.jpg
    P_20210329_184416.jpg
    162.1 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20210329_184434_p.jpg
    P_20210329_184434_p.jpg
    161.8 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20210329_185407.jpg
    P_20210329_185407.jpg
    255.1 KB · Görüntüleme: 6
  • P_20210329_185421.jpg
    P_20210329_185421.jpg
    254.4 KB · Görüntüleme: 7
  • P_20210329_193453.jpg
    P_20210329_193453.jpg
    227.1 KB · Görüntüleme: 6
TEST VİDEOSU YÖNERGELERİ:
LED PPM ile ibreli PPM çekimde görünecek şekilde üst üste yerleştirilir.
Böylece bazı farkların anlaşılması sağlanacaktır.
PC den 1 KHz 0db sinüs verilerek hem LED PPM in hem de ibreli PPM in 0db/FS seviyelerinde oldukları teyit edilir.
DAha sonra PC den veya CD den müzik eseri çalınarak hem LED PPM in hem de ibreli PPM in hareketleri gözlemlenir. İbrelerin sapma gecikmesi doğrultusunda -9db fark varsa normaldir. -5 veya daha az fark varsa gayet iyidir.
Bu fark müzik türüne göre de değişebilir olup yoğun içerikli hoppidi müziklerde fark daha da az olacaktır.
Bu fark iyice belirlenip videoya çekildiğinde artık güç testine geçilebilir.
Güç testinde mümkün mertebe hopbidi müzikler çalınırsa max güç değerine daha rahat ulaşılacaktır.
Güç testinde ses seviyesi minumumdan max'a kadar yavaş yavaş açılır. Max seste ibre hareketleri bir süreliğine izlenir sonra yavaş yavaş ses seviyesi düşürülür.
Her ölçümde fast/slow tuşu ile kıyas yapılmalıdır.

NOT:
PPM kutusu ile ampli kutusu gayet uyumlu olmuş. İki cihaz üst üste konulduğunda hem iyi bir gözlem hem de ölçüm yapılabilecektir.

Son düzenleme:
Yamyam hocam şöyle bir sorun yaşıyorum.Biz TP noktasından LM3915 referans voltajını 1V vererek trimpot ile ayarlamıştık.Fakat bu redresör devresinde 100K trimpotları devreden çıkarmıştık.Direk TP noktasından aldığımız kabloyu LF353 BUFFER devresine girmiştik.Bilgisayar ses potu ile 1V seviyesiine yakın bir değerler yakalıyorduk.Ancak Bilgisayardan çok hassas bir ayar olmadığı için ya 930mV larda ya da 1,25 voltlarda oluyor.Tam bir calibre yapamıyorum.O yüzden redresör devresindeki 100K trimpotlar yerine 2K taktım onlarda 600mV a kadar açtı .1V a gelemedim.Şİmdi bu trimpotlar 5K olsa 1V u ayarlayabilrim diye düşündüm.Ama elimde yok.100K trimpotlar olmaz değil mi?

Ayrıca redresör çıkışına 52K direnç takmıştım hatırlarsanız.İbre düşme hızı yavaşlamıştı sanki ama gerilimi ölçünce 870mV çıkıyordu.Olmadı 1V elde etmek için 52K direnci 1K ile değiştirdim.Redresör çıkışı 1.22V görünüyor.

Yani işler çok karıştı.Değerleri tutturamazsam LM3915 ile karşılaştıramıyorum.

Siz buffer girişindeki ve redresör çıkışındaki direnç değerlerini yükseltmemi isterken akımı düşürerek mi ibrenin yavaşlamasını sağlamak istiyordunuz?

Son düzenleme:
1V referans seviyesidir. 0.7V RMS AC gerilimin peak değeridir.
Bu değer değişmez. Ayarlardan bu değeri değiştirirsen ölçümlerin hatalı olur.
Sen PC nin AC gerilimini ölçemediğin için ben DC ile kalibrasyon önermiştim. Ama PC den 100Hz verip te AC voltmetre ile 0.7V ölçersen de aynı hesaba gelecektir.
0.7V AC redresörde doğrultulup DC yapıldığında zaten 1V olacaktır.
Bu durumda ...
Redresör çıkışın 1V DC olmalıdır.
Buffer çıkışının TP noktası 1V olacaktır.
İbrelerin direnci ve trimpotun direnci beraber 1K direnç olmalıdır.
1K dirence 1V uygulanırsa geçen akım 1mA olur.
Bu da senin ibrenin full skala akım değeridir. Yani 0db
Bu kurallar değiştirilemez. Az şundan az bundan ilave edilip çıkartılamaz.
Değiştirirsen ölçümlerin hatalı olur.
Eğer PC çıkışın 1V olamıyorsa, TP noktasından 1V DC verip ayar yapabilirsin.

Redresör çıkışındaki trimpot için doğru değer kaç K ohm olmalı.

Ekli dosyalar

• P_20210329_112904_2.jpg
    P_20210329_112904_2.jpg
    272.8 KB · Görüntüleme: 4
O trimpotları 1K veya 2K olarak seçmiştik.
Ancak ayarlandığında ibrenin direnci ile birlikte 1K direnç olmalıdır.
Dolayısı ile senin ibreler takribi 650 ohm ise 350ohm kadar trimpot ayar değeri olmalıdır.
İbre dirençlerinde de tolerans olacağı için tam kalibrasyon için o trimpotun girişinde 1V DC olduğunda ibreler 0db yi gösterecek şekilde ayarlanır.

O trimpotları 1K veya 2K olarak seçmiştik.
Ancak ayarlandığında ibrenin direnci ile birlikte 1K direnç olmalıdır.
Dolayısı ile senin ibreler takribi 650 ohm ise 350ohm kadar trimpot ayar değeri olmalıdır.
İbre dirençlerinde de tolerans olacağı için tam kalibrasyon için o trimpotun girişinde 1V DC olduğunda ibreler 0db yi gösterecek şekilde ayarlanır.

Redresör line trimpotlarını 2K taktım ama 1V gerilimi göremiyorum.600mV da trimpotun turu bitiyor.

BUFFER trimpotları 2K onlarda sorun yok.

Hocam redresör çıkışına 100K trimpotları taktım ve 1KHz de 1V olarak redresör çıkışını ayarladım.ibreleri de Buffer trimpotlarından 0dB olarak ayarladım.Müzik çalarken LM3915 PPM ile hemen hemen aynı desibelleri gösteriyor. Videoyu çekerken LM3915 ledleri çok parladığı için DOT modunda çektim.Ancak ibrelerin düşme hızı yine çok gibi geldi bana.Siz ne dersiniz?
Daha önce 1K redresör çıkış dirençlerini 52K yaptığımda ibreler sanki yavaşlamıştı ama bu sefer de çıkış gerilmi 870mV olmuştu.Yani 1V referans voltajını tutturamıyordum.
Bu ibrelerin sapma hızını nasıl yavaşlatacağız?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri