40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Bu yüzden sana DİKKAT!! yazmıştım.
Volüm potun en kısık seviyede olsun...Duyulabilecek kadar olsa yeter.
Tüm ton kontrol potlarını minumuma getir.
Tüm loudnessleri kapat.
Evet onu hatırlıyorum.Öyle yapacağım da her ihtimale karşı sorayım dedim.

Evet onu hatırlıyorum.Öyle yapacağım da her ihtimale karşı sorayım dedim.
Bu test aslında farklıdır. LM1875 li amplide güç ve BOOST testi yaparken yakmıştık.
Normal koşullarda frekans karakteristiği testi -10 ila -20db seviyelerinde yapılır. Ancak bu kadar düşük seviyelerde hata olasılığı da fazla olacaktır.
Bu sebeple amplimizin fazla yükselttiği frekanslardaki kazançlarımızı düşürmemiz gereklidir.
Yani tüm loudnessler kapalı ve ton kontroller minumumda.
Varsın 1kHz fazla çıksın .

@sasen1
Senin için bir KADRAJ oluşturdum.
DIN PPM-ULA.png

Bu kadrajda PPM-ULA ile bizim DIN PPM in karşılaştırmaları belgelenecek ve çekimde nasıl olacağı gösterilmiştir.
AKAI amplinin üzerine PC monitörü konulur. Monitörde PPM-ULA'nın displayi ile DIN PPM üst üste gelecek şekilde ayarlanmalıdır.
Her iki göstergenin kaç db seviye gösterdiği çekimde okunabilecek şekilde olmalı ve ayarlanmalıdır.
Test için ayarlanmış ton oynatılır ve tüm seviyeler DIN PPM ile PPM-ULA ile kıyaslanır.
PPM-ULA profesyonel bir ölçü aleti olduğu için gösterdiği değerler ve response değerleri bizim PPM deki ile yaklaşık aynı olmalıdır.
Çekim esnasında seviyelerin kaç db olduğu da söz ile bellirtilirse daha anlamlı olacaktır.
Frekans karakteristiği testi profesyonel sistemler için çok önem arzeder. Ancak sen bu videoda dilersen bu testi yapmayabilirsin.
Seviye testinin bitiminden sonra bir müzik dinleyelim diyerek you tube dan daha önce seçmiş olduğun bir eseri çalabilir, her iki PPM in de bu eserin seviyelerini gösterirken davranışlarını sözlü olarak videoya alabilirsin.
Bu testte attack time ölçülmesi olası değildir. Ancak müzikteki bir attack'dan sonra decay süreleri bizim PPM ile PPM-ULA da yaklaşık aynı ise DIN normları doğrudur. Ayrıca teknik bir ayrıntı olarak bizim PPM in FAST seçeneğini ON yaparak daha etkileyici olarak ifade edebilirsin.
Yu tube da DIN PPM kavramı çoğu insanlara uzaktır. Onun yerine video başlığı olarak şunu yazabilirsin.
LM3915-LM3916 İLE SEMİ-PRO DIN PPM
LM39XX entegreleri kullanıcılar tarafından çok tıklandığı için daha çok ilgi görecektir.
İnsanlar VU metre olaylarına farklı bakıyor olsa da bizim videomuzdaki DIN PPM spectleri çoğu insanların arayıp ta bulamadığı özelliklerdir. Kazara tıklayan çoğu amatör kişiler bile bizim PPM çalışırken gudurabilecektir.

Teşekkür ederim hocam.Uygun bir zamanda yapacağım.Şu sıralar pek uygun değilim ama ilk fırsatta yapacağım.Monitöre bu kadar programın aynı anda görüntülenecek şekilde koyduktan sonra DIN PPM in de okunacak mesafesini sağlamak zor olacak diye düşünüyorum .Ama denemeden bilinmez tabi.

Teşekkür ederim hocam.Uygun bir zamanda yapacağım.Şu sıralar pek uygun değilim ama ilk fırsatta yapacağım.Monitöre bu kadar programın aynı anda görüntülenecek şekilde koyduktan sonra DIN PPM in de okunacak mesafesini sağlamak zor olacak diye düşünüyorum .Ama denemeden bilinmez tabi.
Diğer pencereler önemli değil. Önemli olan PPM-ULA ile bizim PPM in uygun büyüklükte gösterilmesidir.
Zaten seviye ölçümü için gireceğin ton frekansı ve seviyelerini söz ile anlatıyorsan pencereye bile gerek olmaz.
Yu tub olayında kamerayı azcık çevirip te eseri yu tub'dan çaldığını ifade edersen zaten şüpheye mahal olmayacaktır. Sonra kamerayı yine normal kadraja alabilirsin.
Bu çekimde aynı zamanda orijinal bir AKAI ampliye yapılan kaliteli bir PPM modifiyesi de belgelenmiş olacaktır.
Düşünsene çoğu insan amplisindeki VU metreler için kaç takla atıyorlar.
Tabii ki burada AKAI amplinin modifiyesi gösterilemez. Gösterilse bile bu kalitedeki bir video ile o amplinin kalitesini belgeleyemezsin. Bu ancak bizzat dinlemekle yapılabilir.
HAA unutmadan not et.
Bu videoda güç ölçümü değil LINE IN LEVEL ölçümünü göstermektesin. Bir amplide güç ölçümü bu kadar önem arzetmez. Çünkü güç ölçümü daima relatif olacaktır. Ancak line in ölçümü tam ve gerçek ölçüm olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri